Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 13 PAŹDZIERNIKA 2023

Prawo dopuszcza prowadzenie w jednej lokalizacji, w tym samym budynku, niepublicznego żłobka i przedszkola. Nie jest oczywiście możliwe łączenie zajęć, ale takie wyposażenie pomieszczeń, które spełniać będzie wymagania właściwe dla jednego i drugiego typu placówki, już tak. Właśnie to daje sposobność do wpisania przedszkola do ewidencji oraz żłobka do rejestru w taki sposób, aby ich siedziba mieściła się pod jednym adresem.

Ustawa żłobkowa a Prawo oświatowe

Warto zauważyć, że możliwość rejestracji obu typów placówek w jednym miejscu została przewidziana wprost w art. 9b Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3 (dalej: ustawa żłobkowa), zgodnie z którym formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (więc także żłobki) mogą mieścić się w jednym budynku z przedszkolami w rozumieniu Prawa oświatowego, także w przypadku, gdy znajdują się w jednej strefie pożarowej, bez względu na kategorię zagrożenia ludzi, do której jest zaliczona dana strefa.

Przywołana regulacja nie ma jednak odpowiednika w Prawie oświatowym, więc o ile ustawa żłobkowa umożliwia prowadzenie żłobków razem z przedszkolami, o tyle Prawo oświatowe na ten temat milczy. Dlatego warto się na nią powoływać w momencie składania wniosku o wpis do ewidencji przedszkoli niepublicznych, zdarza się bowiem, że osoby dokonujące rejestracji przedszkoli nie zajmują się rejestracją żłobków, które z prawnego punktu widzenia należą do innej sfery prawnej. Prawo oświatowe wiąże się z ustawą żłobkową jedynie przez określenie minimalnego wieku dzieci uczęszczających do przedszkola. Wprost nie odwołuje się do niej wcale. W efekcie osoby rejestrujące przedszkola nie muszą znać szczegółowych regulacji ustawy żłobkowej, w tym przywołanego przepisu dotyczącego możliwości prowadzenia żłobków i przedszkoli w jednym budynku.

Rejestrując przedszkola, poruszamy się w sferze prawa administracyjnego, które – oczywiście w sporym uproszczeniu – działa w myśl zasady: można czynić wyłącznie to, co jest w przepisach dozwolone, czym różni się zasadniczo od prawa cywilnego, którego zasadę stanowi możliwość czynienia wszystkiego, co nie jest zabronione. Jeżeli z przepisów administracyjnych, jakimi są regulacje Prawa oświatowego, nie wynika wprost możliwość prowadzenia w jednym budynku przedszkola i żłobka, to można na tej podstawie błędnie wywnioskować, że możliwość taka nie istnieje. Wniosek ten będzie błędny, ponieważ dla prawidłowej interpretacji przepisów należy wziąć jeszcze po uwagę przywołaną regulację art. 9b ustawy żłobkowej.

Dopuszczalne jest więc zarejestrowanie w jednym miejscu przedszkola i żłobka, ale muszą być w tym celu spełnione określone warunki.

Wymogi stawiane przedszkolom i żłobkom

Jeśli przedszkole i żłobek mieszczą się w jednej strefie pożarowej, to muszą spełniać wspólne wymogi przeciwpożarowe. Dla żłobków zostały one określone w Rozporządzeniu MPiPS z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy. Zgodnie z § 1 ust. 1 tego aktu lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, znajduje się w budynku lub jego części, które spełniają wymagania określone w przepisach w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz wymagania ochrony przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II, określone w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej, z tym że dopuszcza się spełnienie tych wymagań także w sposób określony w art. 6a Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Tej z kolei podlegają przedszkola, objęte również przepisami