STAN PRAWNY NA 22 LISTOPADA 2024
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne wypłacane są na podobnych zasadach jak tzw. emerytury pomostowe w innych grupach zawodowych. Jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne? Jaka jest jego wysokość i w jaki sposób jest on wypłacany? Kiedy to świadczenie może zostać zawieszone?
Zasady składania wniosków o świadczenie kompensacyjne
W dniu spełnienia warunków nauczyciel nabywa prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Warunki, które musi spełnić nauczyciel planujący skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zostały określone w art. 4 Ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Zaliczamy do nich:
- odpowiedni wiek,
- odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy,
- obowiązek rozwiązania stosunku pracy.
W zależności od tego, kiedy planujemy skorzystać ze świadczenia, wymagany wiek będzie się nieco różnił.
W przypadku pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego prawo do świadczenia powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku lub świadczenia (art. 7 Ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).
Ważne!
Wniosek o przyznanie świadczenia nie musi zostać złożony w tym samym roku, w którym uprawniony nauczyciel osiągnie wymagany prawem wiek. Możliwość jego złożenia istnieje również w późniejszym czasie, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
Zgodnie z obecnymi przepisami nauczyciele, którzy do końca 2032 r. nie osiągną wymaganego wieku (59 lat dla kobiet i 64 lata dla mężczyzn), nie będą mogli skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego – będą oni mogli skorzystać wyłącznie z emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (zakładając oczywiście, że do tego czasu przepisy nie ulegną zmianie). ZUS umożliwia skorzystanie ze świadczenia kompensacyjnego także tym nauczycielom, którzy wiek 55 lat osiągnęli jeszcze przed 2009 r.
Stosowny wniosek o świadczenie (na druku ZUS ENSK) należy złożyć do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela organu rentowego. Można to uczynić bezpośrednio lub też za pośrednictwem pracodawcy (art. 14 ww. Ustawy). W przypadku nauczycieli mieszkających za granicą, wniosek składa się do organu rentowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania nauczyciela. Do wniosku powinno się dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz jego wysokości:
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6),
- zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) bądź inne dokumenty właściwych organów, urzędów czy organizacji – potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce,
- zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) potwierdzające wykonywanie pracy w jednostkach oświatowych wymienionych w art. 2 pkt 1 Ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Ważne!