STAN PRAWNY NA 6 WRZEŚNIA 2023
Sprzedaż przedszkola niepublicznego wiąże się ze zmianą organu prowadzącego jednostkę oraz – najczęściej, bo nie zawsze – z koniecznością dokonania zmiany we wpisie do ewidencji przedszkoli niepublicznych. Co na temat sprzedaży placówki mówią przepisy? Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?
Organ prowadzący przedszkole niepubliczne
Zgodnie z art. 8 ust. 2 Prawa oświatowego przedszkola mogą być zakładane przez jednostkę samorządu terytorialnego lub też przez osobę prawną bądź osobę fizyczną inną niż jednostka samorządu terytorialnego. Jednak ust. 3 tego aktu wprowadza istotne ograniczenie, wyklucza bowiem możliwość prowadzenia przedszkoli niepublicznych przez samorząd. Jednostki te mogą być więc prowadzone przez osoby fizyczne oraz osoby prawne, takie jak fundacja, stowarzyszenie czy niektóre spółki. Art. 12 Kodeksu spółek handlowych mówi, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, prosta spółka akcyjna w organizacji albo spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółką akcyjną albo spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Te podmioty, które dysponują osobowością prawną, mogą być jednocześnie osobami prowadzącymi niepubliczne przedszkole.
W praktyce można spotkać się z przypadkami, w których spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały wpisane jako organy prowadzące do ewidencji przedszkoli niepublicznych. Oznaczenie osoby prowadzącej niepubliczne przedszkole jest jednym z elementów wpisu do ewidencji, o którym mowa w art. 168 ust. 11 Prawa oświatowego. Zaświadczenie o wpisie zawiera bowiem:
- nazwę organu, który dokonał wpisu do ewidencji,
- datę i numer wpisu do ewidencji,
- nazwę przedszkola,
- oznaczenie osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej przedszkole,
- adres przedszkola.
Z tego powodu art. 168 ust. 4 pkt 1 Prawa oświatowego wymaga, aby zgłoszenie do ewidencji przedszkoli niepublicznych zawierało m.in. wskazanie osoby prowadzącej, jej miejsca zamieszkania (w przypadku osób fizycznych) lub siedziby (w przypadku osób prawnych).
Zmiana siedziby we wpisie do ewidencji
Elementy wpisu do ewidencji, w tym np. adres przedszkola (miejsce prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych), można zmienić, przy czym wymaga to przedłożenia dokumentów niezbędnych do wpisania do ewidencji nowej siedziby. Jak wskazuje art. 168 ust. 4 pkt 3 Prawa oświatowego, podanie nowego adresu siedziby przedszkola wymaga dostarczenia organowi rejestrowemu informacji o warunkach lokalowych zapewniających:
- możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
- realizację innych zadań statutowych,