STAN PRAWNY NA 6 WRZEŚNIA 2023
Powszechnie uważa się, że w momencie opublikowania przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa należy opracować plan pracy przedszkola na kolejny rok szkolny. Co mówi na ten temat prawo oświatowe?
Kierunki polityki oświatowej na rok szkolny 2023/2024 MEiN opublikował w dokumencie DKOPP-WNP.4092.63.2023.DB z dnia 16 czerwca 2023 r. Dokument ten wpływa bezpośrednio na pracę przedszkola, ponieważ określa nie tylko priorytety polityki oświatowej, ale też planowane przez resort zadania kontrolne. Biorąc pod uwagę jego zawartość, przedszkole może przygotować się na ewentualne kontrole z kuratorium.
Podstawa opracowania planu pracy
Oczywiście niektóre kierunki realizacji polityki oświatowej państwa nie dają się bezpośrednio zastosować do przedszkoli, można jednak wskazać wśród nich te priorytety, które wprost odwołują się do pracy tego typu placówek, np.:
- wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci,
- doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.
Z punktu widzenia przedszkola istotne są też zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego. W placówkach ogólnodostępnych i integracyjnych będzie to badanie zgodności z przepisami prawa zwiększenia dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom przez nauczycieli specjalistów, w tym pedagogów specjalnych, w publicznych zaś – badanie prawidłowości wykorzystania podręczników i książek pomocniczych do kształcenia dzieci w zakresie niezbędnym do podtrzymania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej.
Zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego przekładają się rzecz jasna tylko na kontrole planowe kuratorów, natomiast ewentualne kontrole doraźne nie mają związku z kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa. Jednakże konkretna wiedza o tym, jakie kontrole będą wykonywane, pozwala przedszkolu zaplanować własne działania.
Plany pracy opracowuje się nie tylko na podstawie kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, lecz także z uwzględnieniem:
- wyników nadzoru z ubiegłego roku szkolnego,
- analizy kalendarza roku szkolnego,
- analizy potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Można się również spotkać z poglądem, że plan pracy przedszkola, podobnie jak plan pracy dowolnej innej jednostki oświatowej, powinien być opracowany przez zespół nauczycieli wyznaczonych przez dyrektora, a schemat jego przygotowania powinien wyglądać następująco:
- wyznaczenie zespołu zadaniowego do opracowania rocznego planu pracy,
- określenie wytycznych niezbędnych do jego opracowania,
- zaopiniowanie planu pracy przez radę przedszkola (jeżeli została powołana),
- zapoznanie rady pedagogicznej z projektem planu pracy,
- zatwierdzenie planu pracy przez radę pedagogiczną.