STAN PRAWNY NA 6 SIERPNIA 2024
Spoczywające na dyrektorze przedszkola zadania związane z planowaniem nowego roku szkolnego są w przeważającej mierze wykonywane w sierpniu i wrześniu. W sierpniu dochodzi m.in. do zatwierdzenia planu pracy przedszkola, organizacji jego pracy w nowym roku szkolnym, przydzielenia zadań poszczególnym nauczycielom czy przedstawienia wyników i wniosków ze sprawowanego w kończącym się roku nadzoru pedagogicznego. Obowiązki wrześniowe są jednak dla funkcjonowania placówki oświatowej nie mniej ważne, przy czym z powodu formalnego rozpoczęcia nowego roku szkolnego ich realizacja może okazać się większym wyzwaniem. O czym powinien pamiętać dyrektor przedszkola, planując pracę swojej jednostki?
Przygotowanie i przeprowadzenie sierpniowej rady pedagogicznej
Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego powinno zostać przeprowadzone sierpniowe zebranie rady pedagogicznej. W jego trakcie należy poruszyć takie sprawy, jak:
- organizacja przedszkola (liczba oddziałów, sposób pracy nauczycieli specjalistów),
- kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom podczas pobytu w przedszkolu oraz poza nim (przypomnienie obowiązujących procedur bezpieczeństwa),
- omówienie planu organizacji uroczystości i wycieczek przedszkolnych,
- przypomnienie najważniejszych zasad i terminów przygotowania i prowadzenia dokumentacji pedagogicznej przez nauczycieli,
- przedstawienie informacji na temat remontów wykonywanych w czasie przerwy w funkcjonowaniu przedszkola,
- powołanie nauczycielskich zespołów zadaniowych i komisji,
- omówienie organizacji kształcenia specjalnego i sposobu udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- omówienie uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego w przedszkolu.
Opracowanie planu pracy w nowym roku szkolnym
Plan pracy jest dokumentem, którego zasady tworzenia nie zostały sprecyzowane w aktualnie obowiązujących przepisach prawa oświatowego (z wyjątkiem wskazania podmiotów zobowiązanych do jego opiniowania oraz zatwierdzenia). Dyrektor, jako osoba zarządzająca przedszkolem, powinien dopilnować uprzedniego przygotowania projektu planu pracy na następny rok, koncentrując się przede wszystkim na zadaniach, które spoczywają na przedszkolu zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Plan pracy może zostać skonstruowany w następującej formie:
- wskazanie ogólnego obszaru funkcjonowania przedszkola, np. organizacja pracy i zarządzanie, główne zadania wychowawczo-opiekuńcze, współpraca ze środowiskiem, działania promocyjne, działalność terapeutyczna,
- określenie szczegółowych zadań realizowanych w ramach poszczególnych obszarów funkcjonowania przedszkola,
- wskazanie osób odpowiedzialnych za wykonanie danego zadania,
- określenie terminu zrealizowania danego zadania przez poszczególnych pracowników przedszkola.
- tematykę i terminy przeprowadzania kontroli:
Przedstawienie planu nadzoru pedagogicznego
Z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego wiąże się konieczność opracowania i przedstawienia na zebraniu rady pedagogicznej (do 15 września) planu nadzoru pedagogicznego. Z czynnością tą związany jest w dużym stopniu inny obowiązek, czyli konieczność przedstawienia na zebraniu rady (do 31 sierpnia) wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego, jeżeli nie zostało to dotychczas uczynione.
Przepisy nie określają formy, w jakiej dyrektor powinien przedstawić wnioski ze sprawowanego nadzoru, i choć w praktyce najczęściej można spotkać się ze sprawozdaniem, to przepisy w żadnym miejscu przyjęcia takiej formy nie nakazują. Z pewnością jednak jest to forma sprzyjająca przejrzystemu uporządkowaniu informacji przekazywanych radzie, co należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że informacje te będą miały wpływ na sposób pracy przedszkola w kolejnym roku.
Dla przygotowania sprawozdania z nadzoru pedagogicznego niebagatelne znaczenie ma również zawartość obowiązującego w kończącym się roku szkolnym planu nadzoru pedagogicznego, ten zaś powinien być opracowany z uwzględnieniem wniosków z nadzoru pedagogicznego sprawowanego w przedszkolu w poprzednim roku oraz z uwzględnieniem podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa.
Ważne! W roku szkolnym 2024/2025 kuratorzy oświaty będą prowadzić w przedszkolach specjalnych kontrole dotyczące zgodności z przepisami prawa oświatowego organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych. Należy postarać się, aby obowiązujący w przedszkolu plan nadzoru pedagogicznego kładł nacisk na poprawę jakości pracy przedszkola w tym zakresie.