Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Zakończenie roku w przedszkolu
Scenariusz zajęć
Opracowanie merytoryczne i graficzne: Anna Uhlik, pedagog, specjalność edukacja elementarna i terapia pedagogiczna, magister zarządzania – rozwój potencjału społecznego, nauczyciel w szkole podstawowej, nauczyciel przedszkolny, terapeuta pedagogiczny; Wojciech Uhlik, przedsiębiorca, z zamiłowania grafik i ilustrator, zwolennik pedagogiki zabawy
Cele główne:
• przygotowanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi,
• wychowywanie w poczuciu szacunku do innych osób – umiejętność dziękowania,
• dbanie o relacje rówieśnicze,
• integrowanie grupy,
• doświadczanie poczucia sukcesu,
• motywowanie i budowanie poczucia wartości.
Cele szczegółowe:
• uczestnictwo w uroczystym zakończeniu roku szkolnego,
• dzielenie się wiedzą na temat wakacji,
• przyjmowanie pochwał,
• występ z piosenką pożegnalną dla najstarszej grupy przedszkolnej,
• oglądanie prezentacji złożonej z wakacyjnych zdjęć,
• malowanie lub rysowanie wraz z rodzicami wakacyjnych planów,
• uczestnictwo w pikniku rodzinnym: łowienie rybek, malowanie muszli i kamieni, puszczanie baniek,
• przyjęcie wakacyjnej lektury.
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa,
• grupowa.
Materiały dydaktyczne:
• nagranie wypowiedzi dzieci na temat wakacji, projektor multimedialny, laptop, waka-cyjna prezentacja zdjęć, piosenka na pożegnanie przedszkola, podkład muzyczny, muszle, kamienie, farby, karta pracy, bańki mydlane, koce, ciasto, kawa/herbata, ba-seny z wodą, rybki na magnes, wędki, walizka, książki – upominki na zakończenie ro-ku.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wakacyjne inspiracje
Idzie lato, a wraz z nim zbliża się krok po kroku zakończenie roku szkolnego. Dla wycho-wanków oznacza ono czas, w którym w przedszkolu goszczą zabawa i radość z harców na świeżym powietrzu. Dodatkowo okres ten przeplatany jest wyjazdami z najbliższymi. To moment, kiedy dzieci odwiedzają swoich bliższych i dalszych krewnych. Okres zacieśniania więzi, w którym każdy szuka sposobu na wspólny odpoczynek.
Po wejściu dzieci do przedszkola nauczyciele zapraszają wszystkich do pojawienia się w naj-większej sali placówki. Tam odświętnie ubrana kadra ma do przekazania swoim podopiecz-nym jedną z najważniejszych wiadomości. Do przedszkola zbliżają się wakacje! Czy dzieci wiedzą, jaki to czas? Jest szansa, że dowiedzą się tego od swoich rówieśników. Nauczyciele wyświetlają za pomocą projektora krótkie nagranie wypowiedzi maluszków dotyczące tego tematu. Każdy ma szansę zobaczyć siebie oraz kolegów dzielących się swoją wiedzą na temat wakacji. Jak miło jest uczyć się od siebie nawzajem!
2. Oklaski za...
Nauczyciele wraz z dyrekcją placówki opowiadają najmłodszym o tym, jak wiele rzeczy do-konali podczas całego roku szkolnego. Przedstawiają inicjatywy wychowanków, nagradzając ich oklaskami. Za każdym razem, gdy zostanie wymienione jakieś dokonanie, np. stworzenie przedszkolnego ogródka, cała sala wykonuje jedno głośne klaśnięcie. Warto o nich mówić, ponieważ to dzięki chęciom wychowanków powstaje każdego dnia wiele cudowności. W ten sposób dzieci mogą poczuć się dumne z wykonanej pracy. Prowadzący podkreśla również to, że siłą przedszkolaków jest ich wspólne działanie, jako jedna grupa.
3. Pożegnanie roku szkolnego
Czas na najtrudniejszy moment spotkania – pożegnanie. Jest ono o tyle istotne, że część wy-chowanków opuszcza mury przedszkola i zawita wkrótce w szkolnych progach. Specjalnie dla nich wszystkie dzieci gromadzą się na scenie i przedstawiają piosenkę. Propozycja: „Żegnamy przedszkole!” – piosenka Muzycznej Kurtyny .
Zanim jednak rozpocznie się nowy rok szkolny, na wszystkie dzieci czekają jeszcze wakacje! Cudowny czas połączony z poznawaniem świata. Czy dzieci pamiętają, co takiego odkryły w zeszłym roku? Jeśli nie, nauczyciele wraz z rodzicami postanowili im o tym przypomnieć. Wychowawcy zebrali wśród rodziców fotografie z zeszłorocznych eskapad wychowanków. Teraz można zobaczyć – przy dźwiękach dowolnej letniej piosenki – przygotowaną z nich prezentację. Wakacyjny czas jest już za przedszkolnymi drzwiami i wystarczy go tylko powi-tać. Chyba wszyscy na niego czekamy? Na koniec części oficjalnej pada wiele ciepłych słów i podziękowań. Wszyscy mają możliwość wyrażenia wdzięczności i innych radosnych odczuć.
4. Letnie wspominki. Co nas czeka w tym roku?
Rozpoczyna się część warsztatowa, w której biorą udział również rodzice. Dzieci i ich opie-kunowie otrzymują kartę pracy przedstawiającą wnętrze lornetki (załącznik). Ich zadaniem jest wspólne spojrzenie w dal i pokazanie w formie rysunku, jakie wakacje czekają ich w tym roku. Może ktoś zobaczył w oddali plażę i wodne szaleństwo, może spotkanie z babcią lub ukochaną ciocią, może górską wycieczkę wśród skał... Oj tak! W wakacje może dziać się bar-dzo wiele. Gdy wszystkie prace będą gotowe, dziecko z opiekunem umieszcza rysunek w przedszkolnej galerii prac. Zabawa ta kryje w sobie wiele radości płynącej z oczekiwania na przyjemny odpoczynek.
5. Widok na wakacje
Skorzystajmy jeszcze okazji do bycia razem. Rodzice, dzieci i nauczyciele spotykają się w przedszkolnym ogrodzie na krótkim pikniku rodzinnym, podczas którego czeka na wycho-wanków kilka wakacyjnych wyzwań. W ogrodzie zastaną m.in.: pole do łowienia rybek w basenach dziecięcych, miejsca przygotowane do malowania muszli i kamieni czy puszczania baniek mydlanych. Wspólnie spędzony czas wywołuje uśmiech na dziecięcych buziach. W tej spokojnej atmosferze integrujemy całą społeczność przedszkolną i dajemy rodzicom szansę na lepsze poznanie siebie i przyjaciół swoich pociech. Na koniec następuje jeszcze jedna miła niespodzianka.
6. Do podróżnej walizki
Jeden z wychowawców przynosi dużą walizkę i informuje uczestników zabawy, że aby wyje-chać na wakacje, trzeba najpierw dobrze się przygotować. Czy przedszkolaki mają pomysł, co warto zapakować do walizki? Wychowankowie podają propozycje wszystkich rzeczy, które powinny się tam znaleźć: okulary przeciwsłoneczne, ubrania, klapki, kapelusz, krem, koło ratunkowe i wiele innych. Okazuje się, że jest jeszcze coś, co zawsze warto ze sobą mieć w czasie podróży. Nauczyciel otwiera walizkę, a w niej znajduje się mnóstwo książek. Pro-wadzący grupy mogą swoim podopiecznym podarować miłą, wakacyjną lekturę. Wszak każda książka skrywa w sobie wiele ciekawych historii. Może niektóre z nich przydarzą się im w wakacje.