Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 16 MARCA 2023
Zwiększenie wymiaru etatu pracownika
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty
Na wniosek pracownicy (sekretarka) zatrudnionej na czas nieokreślony i pełen etat, po powrocie z urlopu wychowawczego w związku z opieką nad małym dzieckiem, wymiar jej etatu pracy został zmieniony na ¾ etatu. Dziecko aktualnie ma 2,5 roku. Obecnie zaistniała konieczność zatrudnienia pani na cały etat. Czy w takiej sytuacji mogę nakazać pracownicy pracę na cały etat? Czy poinformować ją o tym pisemnie? Czy pracownica może odmówić pracy na cały etat i nie wyrazić zgody na zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.).
Zwiększenie wymiaru etatu oznacza istotną zmianę warunków umowy. Zmiana taka może być dokonana wyłącznie poprzez wypowiedzenie warunków pracy i płacy, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, lub też poprzez zawarcie porozumienia zmieniającego. Można zauważyć, że co prawda instytucja porozumienia zmieniającego nie została w Kodeksie pracy wprost uregulowana, jednak jej istnienie wywieść można z treści art. 30 § 1, zgodnie z którym umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron. Stosując wnioskowanie a maiori ad minus (jeżeli norma dozwala czynić więcej, to dozwala czynić również mniej), dojdziemy do wniosku, że skoro strony są uprawnione do rozwiązania stosunku pracy na podstawie porozumienia stron, to są też uprawnione do zmiany jego treści poprzez zastosowanie porozumienia zmieniającego. Instytucja ta jest szeroko stosowana na gruncie prawa pracy i jej istnienie nie jest kwestionowane.
Pracownik nie musi się zgodzić na porozumienie zmieniające, którego zawarcie można zaproponować w pierwszej kolejności. Porozumienie jest czynnością dwustronną, co oznacza, że na jego zawarcie muszą się zgodzić obydwie strony stosunku pracy, pracodawca i pracownik.
Wypowiedzenie zmieniające jest zaś czynnością jednostronną. Pracodawca może zatem wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy, z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Pracownik może je przyjąć, ale może też odrzucić zmianę. W takim wypadku jednak jego stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.