Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 27 LUTY 2023
Odmowa przyznania nauczycielowi zapomogi
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, autor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy, finansów publicznych i funkcjonowania samorządu terytorialnego, uznany prelegent i szkoleniowiec, wykładowca toruńskiej i bydgoskiej Wyższej Szkoły Bankowej, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, przez lata tworzył trzon Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Czy jako dyrektor mam możliwość odmówić przyznania zapomogi losowej nauczycielowi, który przebywa od 1 września na zwolnieniu? W 2020 r. została przyznana ostatnia zapomoga. Jest to nauczyciel, który bardzo często korzysta z różnych form pomocy z ZFŚS, m.in. pożyczek. Inni nauczyciele też mają potrzebę otrzymania pomocy, jednak nie dysponuję tak dużą ilością środków finansowych. Co uczynić w takiej sytuacji? Komu udzielić pomocy?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 923 ze zm.).
Zasady przyznawania świadczeń z ZFŚS określa regulamin przyjęty przez pracodawcę na podstawie art. 8 ust. 2 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jedynie z regulaminu może wynikać to, czy w przypadku udzielania świadczeń nauczyciel przebywający na zwolnieniu nie jest brany pod uwagę. Nadmienić jednak należy, że takie wyłączenie, nawet jeżeli byłoby w regulaminie obecne, rodzi wątpliwości pod względem prawnym, nauczyciel przebywający na zwolnieniu nadal bowiem pozostaje pracownikiem tej jednostki, a więc powinien pozostawać w kręgu osób uprawnionych do świadczeń. Na wskazane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decydują o tym wyłącznie kryteria wskazane w regulaminie. Pracodawca może te kryteria zmienić, ale ma też obowiązek stosować te, które zostały już ustalone.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.