Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Saint Patric’s Day. Scenariusz zajęć z języka angielskiego
z okazji Dnia św. Patryka
(lekcja kulturowa)
Opracowała: Aleksandra Marchwian
GRUPA WIEKOWA:
uczniowie klas VII–VIII szkoły podstawowej.
CZAS TRWANIA:
45 minut.
CELE:
• zaznajomienie uczniów z najważniejszymi informacjami dotyczącymi święta,
• trening kompetencji językowych – czytanie, słuchanie, pisanie.
FORMY PRACY:
• indywidualna lub w parach.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• telefony lub tablety z dostępem do internetu dla uczniów,
• karty zadań do rozwieszenia w sali,
• karty odpowiedzi dla uczniów.
O SCENARIUSZU:
Scenariusz lekcji kulturowej z okazji Dnia św. Patryka stanowi znakomitą okazję do wypróbowania metody stacyjnej na zajęciach z języka angielskiego. Uczniowie – indywidualnie lub w parach – rozwiązują zadania i zdobywają kolejne kolory tęczy, które mogą zaznaczać na swoim arkuszu. Scenariusz z powodzeniem może być realizowany podczas lekcji programowych lub w ramach kółka zainteresowań czy warsztatów okolicznościowych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przygotowanie
Rozwieś w klasie karty z zadaniami – na tablicy lub w różnych miejscach w sali. Rozdaj uczniom karty odpowiedzi i wyjaśnij, że ich zadaniem jest zeskanowanie kodów QR ze wszystkich siedmiu kart i wykonanie zawartych w nich zadań. Każde wykonane zadanie oznacza zdobycie jednego z kolorów tęczy. Do ukończenia gry uczeń lub para muszą zdobyć wszystkie kolory.
2. Przebieg zajęć
Uczniowie samodzielnie lub w parach skanują kody z rozwieszonych kart i wykonują zadania. Pod kolorami ukryte zostały następujące aktywności:
• czerwony (red) – obejrzyj filmik o tradycjach związanych z Dniem św. Patryka i wypisz trzy z nich,
• pomarańczowy (orange) – uzupełnij fragmenty zdań (gra online),
• żółty (yellow) – stwórz własnego mema nawiązującego do tradycji Dnia św. Patryka,
• zielony (green) – przeczytaj żarty o Dniu św. Patryka, wybierz jeden z nich i wyjaśnij jego znaczenie,
• niebieski (blue) – wejdź na stronę nowojorskiej parady z okazji Dnia św. Patryka i znajdź informacje o godzinie i miejscu uroczystości,
• granatowy (navy) – wejdź na stronę LyricsTraining i uzupełnij brakujące słowa w tradycyjnej irlandzkiej piosence Molly Malone,
• fioletowy (purple) – posłuchaj słuchanki i wykonaj zadanie.
3. Podsumowanie
Zabawa kończy się wraz z dzwonkiem lub w chwili ukończenia przez uczniów wszystkich zadań. Dowodem na ukończenie gry jest wypełniona karta odpowiedzi. W zależności od indywidualnych preferencji – zarówno swoich, jak i uczniów – nauczyciel może policzyć punkty i przyznać nagrody za zwycięstwo. Wszystkie zadania warto wspólnie omówić, np. na kolejnej lekcji.
MATERIAŁY:
Karty do rozwieszenia w sali:
Karta odpowiedzi ucznia: