Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Dzień Naleśnika
Scenariusz zajęć przedszkolnych
Opracowanie merytoryczne i graficzne: Anna Uhlik, pedagog, specjalność edukacja elementarna i terapia peda-gogiczna, magister zarządzania – rozwój potencjału społecznego, nauczyciel w szkole podstawowej, nauczyciel przedszkolny, terapeuta pedagogiczny; Wojciech Uhlik, przedsiębiorca, z zamiłowania grafik i ilustrator, zwo-lennik pedagogiki zabawy
Cele główne:
• poznanie i rozpoznawanie figur geometrycznych,
• kształtowanie lateralizacji,
• ćwiczenia z zakresu motoryki ręki,
• rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej,
• profilaktyka logopedyczna,
• kształtowanie słuchu fonematycznego – głoska „o”,
• rozwijanie wyobraźni,
• praktyczne zastosowanie liczebników.
Cele szczegółowe:
• poznanie kształtu koła,
• poszukiwanie kształtu koła w przestrzeni,
• tworzenie obrazka geometrycznego złożonego z kół,
• kreślenie koła w lewą stronę,
• przeliczanie i utrwalanie liczebników porządkowych,
• kolorowanie kół na różne sposoby,
• układanie wzwyż,
• uczestnictwo w zabawach ruchowych,
• wypowiadanie głoski „o”,
• wskazywanie miejsca głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie słowa,
• zabawy logopedyczne – miny.
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.
Materiały dydaktyczne:
• patelnia, kuchenka przenośna, składniki do przygotowania naleśników, przedmioty zawierające kształt koła: talerz, bombka, czapka z daszkiem itd., koła wycięte z kolo-rowego papieru, tektura, klej, kostki do gry, kolorowe kredki, pisaki, płatki kosme-tyczne, karimaty, kolorowe ilustracje z głoską „o”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Figura ukryta w naleśniku
Nauczyciel przynosi do sali patelnię. Pyta dzieci o pomysły na to, jakie potrawy przygotowuje się za pomocą tego naczynia kuchennego. Padają różne propozycje: jajecznicę, kotlety, rybę itp. Prowadzący czeka na hasło: ,,Naleśniki!”. Jeśli jednak się nie pojawi, to nic straconego –kolejne wyzwanie przybliży temat zajęć.
Uczestnicy zabawy mają szansę zobaczyć, jak wychowawca na małej elektrycznej kuchence smaży coś na patelni. Wszyscy pozostają w bezpiecznej odległości, a prowadzący krok po kroku informuje dzieci, jakie składniki dodaje. W przepisie pojawiają się: jajko, mleko oraz mąka. „Czy przedszkolaki rozpoznają w tym składzie znane im danie? Jeśli nie, efekt końco-wy, czyli wygląd potrawy, z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości. Jest to naleśnik”. W przypadku gdy dzieci rozpoznają smakołyk na wcześniejszym etapie, wychowawca może zaangażować podopiecznych w odgadywanie przepisu na naleśniki. Możliwa jest również de-gustacja.
Gdy główny bohater dnia już się ujawnił, czas na odrobinę wiedzy matematycznej. Zarówno patelnia, jak i naleśnik zdradzają pewną ważną figurę geometryczną. „Czy dzieci wiedzą, jaki kształt posiadają? Oczywiście, to koło. Ta niezwykła figura geometryczna posiada wiele cie-kawych cech”. Wychowawca opowiada o nich, wykorzystując do tego naczynie wraz z przy-rządzoną potrawą.
2. Gdzie się schowały wszystkie koła?
Obserwacja i wyciąganie wniosków. Nauczyciel przynosi do sali kilkanaście przedmiotów, które mają okrągły kształt. Zadaniem przedszkolaków jest ich wskazanie. Okazuje się, że fi-gura ta towarzyszy nam każdego dnia i występuje w wielu posiadanych przez nas rzeczach. Po chwili zabawa nabiera szerszego wymiaru. Uczestnicy zadania poszukują omawianego kształtu w sali. Ku zdziwieniu najmłodszych koło skrywa się w znanej wszystkim przestrzeni i naturalnie się w nią wpisuje. Zegar, magnesy na tablicy czy kredki – w wielu miejscach można je zauważyć.
3. Układanka geometryczna
Tym razem wychowankowie zostają obdarowani dużą ilością kolorowych kół różnej wielkości, wyciętych z kolorowego papieru. Ich zadaniem jest stworzenie z otrzymanych elementów dowolnego obrazka. Ograniczeniem w tym wyzwaniu jest tylko wyobraźnia przedszkolaków. Gotowe pomysły dzieci przenoszą na tekturowe podkładki, które przywieszają w sali w for-mie geometrycznej wystawy prac.
4. Pieczemy naleśnika
Czas na zabawę w pieczenie naleśników. Każdy przedszkolak otrzymuję kartę pracy (załącz-nik nr 1) przedstawiającą koło oraz różnokolorowe kredki. Zadaniem wychowanków jest równomierne „wylanie ciasta”. Dzieci każdym kolorem kreślą koło w lewą stronę. Ćwiczenie można urozmaicić i przed rozpoczęciem kreślenia losować kostką, np. żółta kredka – przed-szkolak rzuca kostką, wypadają trzy oczka, więc kreśli koło w lewo trzy razy; zielona kredka – przedszkolak rzuca kostką, wypada pięć oczek, więc kreśli koło w lewo pięć razy.
5. Naleśnik za naleśnikiem
Uczestnicy zabawy organizują naleśnikowe party. Otrzymują w tym celu „naleśniki” w postaci płatków kosmetycznych. Każdy przedszkolak dostaje po dziewięć płatków i układa je w szeregu przed sobą. Docelowym zadaniem jest ułożenie ich dla gości jeden na drugim zgodnie ze wskazówkami wychowawcy: „Na samym spodzie kładziemy piątego naleśnika, potem pierwszego, następnie siódmego. Ale co to? Chyba nasi przyjaciele są bardzo głodni. Szybciutko kładziemy kolejne porcje: dziewiątego naleśnika, trzeciego, drugiego i szóstego. Ufff, co za ciężka praca! Już prawie kończymy, jeszcze ósmy i ostatni – czwarty. Naleśnikowa góra pyszności gotowa. Smacznego łasuchy!”.
6. Smakołyk na kilka sposobów
Kolejne naleśnikowe wyzwanie. Ta potrawa ma zwolenników na całym świecie. Przygotować ją można na wiele sposobów i wypełnić przeróżnymi dodatkami. Naleśniki można jeść za-równo na słodko: z dżemem, czekoladą, owocami, jak i w wersji wytrawnej – z warzywami i mięsem. Zadaniem dzieci jest stworzenie 16 różnych wersji tego przysmaku. Uczestnicy za-jęć otrzymują pisaki i tworzą swoje menu (załącznik nr 2).
7. Rolowanie jak na naleśnika przystało!
„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – jak mawia przysłowie. Naleśnik może być również do-skonałym motywem przewodnim zabaw podłogowych. Jedną z nich jest rolowanie. Dzieci dobierają się parami, następnie jeden z wychowanków kładzie się w poprzek karimaty, a drugi go delikatnie w nią zawija. Po chwili następuje zamiana ról. Po wykonaniu ćwiczenia uczestnicy kładą się płasko na podłodze i odpoczywają, słuchając krótkiej relaksującej melodii.
8. „O” schowane w naszych twarzach
Koło to kształt, który możemy zobaczyć bardzo często na naszych twarzach, np. wyrażając zdziwienie. „Czy przedszkolaki potrafią je odpowiednio zaprezentować? A co z dmuchaniem, gwizdaniem lub ziewaniem?”. Następnie dzieci tworzą z pomocą ust kształt litery „a”, a potem artykułują głoskę „o” według wskazań prowadzącego:
• krótko i nisko,
• krótko i wysoko,
• długo i nisko,
• długo i wysoko,
• ze zmianą dźwięku,
• cicho,
• głośno,
• jako dźwięk narastający.
Po chwili nauczyciel pokazuje dzieciom różne ilustracje zawierające omawianą głoskę w od-powiadających im słowach. Przedszkolaki wypowiadają je na głos, a następnie decydują, w jakim miejscu wyrazu się ona znajduje: na początku, w środku czy na końcu.
9. Pyszny obiadek
Ukoronowaniem całego dnia jest oczywiście smaczny posiłek. Dzień naleśnika bez degustacji nie spełniłby do końca swojej funkcji. Zatem czas na ucztę! Dzieci zostają zaproszone na smaczny poczęstunek w ramach obiadu. Naleśniki w tym dniu smakować będą na pewno wy-jątkowo dobrze. Warto zaproponować najmłodszym ich różne wersje – zarówno na słono, jak i na słodko. Smacznego!