Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Przemówienie świąteczne
(przykład)
„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”
Wacław Rolicz-Lieder
Szanowni Goście, Rodzice, drodzy Nauczyciele, Pracownicy szkoły oraz Wy, Kochani Uczniowie,
przywitałam/przywitałem Was pięknymi słowami wiersza autorstwa Wacława Rolicza-Liedera. Słowami, które wspaniale oddają sens bożonarodzeniowej tradycji przebaczania i dzielenia się opłatkiem.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są okazją do przemyśleń i refleksji nad najważniejszymi dla każdego człowieka wartościami, ponieważ nie ma nic bardziej fundamentalnego niż ludzka życzliwość, dobro, miłość, piękno, prawda. To właśnie one czynią z nas lepszych ludzi. Bez tych wartości nasze życie byłoby puste i smutne.
Szkolna społeczność to wielka rodzina. Rodzina, która tworzy niezwykłą więź. W szkole przestrzegamy norm i zasad postępowania, pielęgnujemy tradycje, obyczaje i dziedzictwo kulturowe. Spotykamy się dziś, aby w myśl tych tradycji dostrzec drugiego człowieka i spojrzeć na siebie z miłością i życzliwością. Pochylić się szczególnie nad tymi, którzy w minionym roku nie darzyli nas specjalnie sympatią. Nadszedł czas wybaczania, czas, w którym trzeba podać rękę i uśmiechnąć się do siebie.
Te piękne, zimowe święta to nie wystrojona choinka, to nie stół uginający się od wigilijnych potraw i to nie bogate prezenty. Najważniejsze w tym magicznym czasie są jak najlepsze relacje między nami. Wzajemna miłość, szacunek, bliskość rodzinna i przyjacielska. To tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Wigilia w języku łacińskim oznacza „czuwanie”, zatem czuwajmy i z radością powitajmy maleńkiego Jezusa, który niesie światu pokój, tak bardzo nam teraz potrzebny. Pamiętajmy o nakryciu dla zbłąkanego wędrowca. Blask gwiazdy na choince ma pomagać w powrocie do domu, być może właśnie w tym czasie będą wracali do domu Wasi najbliżsi? Jabłuszka na świątecznym drzewku symbolizują raj, zdrowie i urodę, czego wszyscy sobie nawzajem życzymy. Dzwonki ogłaszają dobre nowiny, aniołki są opiekunami domostw, zaś orzeszki na choince mają nieść szczęście i dobrobyt.
Dzieląc się opłatkiem z najbliższymi, wspominajcie również tych, których już nie ma z nami, ale „po głosach tych wciąż drży powietrze”. I „niech nadzieja znów wstąpi w nas”, by móc na nowo uczyć wrażliwości na ludzką krzywdę, szacunku dla drugiego człowieka oraz wzajemnej tolerancji i wyrozumiałości. Pamiętajmy o ludziach samotnych i chorych, dla nich szczególnie ważne są obecność i bliskość drugiej osoby. Bądźmy dla siebie mili, dobrzy, a w Nowym Roku złóżmy postanowienia, że zadbamy o naszą kulturę osobistą, grzeczność i dobre relacje z otoczeniem.
Życzę Wam, Kochani, by te najbardziej wyczekiwane święta w roku przyniosły radość w Waszych domach, ciepło rodzinne i ogrom miłości.
Niech w Nowym Roku 2023 spełnią się Wasze marzenia i plany, niech nie zabraknie w nim uśmiechu i radości, niech wiara w lepsze jutro stanie się rzeczywistością!
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Do siego roku!