Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 12 LIPCA 2024

Nowa procedura awansu zawodowego, obowiązująca od 1 września 2022 r., pociągnęła za sobą zmiany w sposobie przeprowadzania oceny pracy. Tym samym na znaczeniu zyskały procedury odwoławcze, które mają zagwarantować nauczycielowi prawo do sprawiedliwej oceny.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 3 Karty nauczyciela posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy jest jednym z warunków uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, natomiast w myśl art. 9b ust. 1a pkt 3 KN dla uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego niezbędne jest posiadanie oceny co najmniej bardzo dobrej. Na wymóg posiadania odpowiedniej oceny wskazują też inne regulacje Karty nauczyciela. 

Odwołanie od oceny pracy nauczyciela

Stosownie do art. 6a ust. 2 KN oceny nauczyciela dokonuje dyrektor poradni w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia złożenia wniosku, a w przypadku oceny pracy dokonywanej z własnej inicjatywy – w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia powiadomienia nauczyciela na piśmie o rozpoczęciu dokonywania oceny jego pracy.

Przepisem dającym nauczycielowi prawo do odwołania od ustalonej przez dyrektora oceny jest art. 6a ust. 9 pkt 1 KN, który mówi, że od ustalonej oceny pracy przysługuje nauczycielowi, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, prawo wniesienia odwołania, za pośrednictwem dyrektora, do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad poradnią, czyli do kuratora oświaty. Z kolei w § 7 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczycieli możemy przeczytać, że dyrektor poradni przekazuje odwołanie od oceny pracy nauczyciela do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania odwołania. Dyrektor dołącza pisemne odniesienie się do zarzutów wskazanych w odwołaniu.

Odwołanie nauczyciela nie musi być wręczone dyrektorowi osobiście. Nauczyciel ma prawo wysłać je pocztą na adres poradni. Dyrektor musi pamiętać o terminie przekazania odwołania do kuratora (pięć dni roboczych) oraz o konieczności ustosunkowania się do zarzutów podniesionych w odwołaniu, z tym że po stronie nauczyciela nie istnieje obowiązek ich sformułowania. Wystarczy samo odwołanie wyrażające niezadowolenie z otrzymanej oceny. W przypadku gdy nauczyciel nie sformułuje w odwołaniu merytorycznych zarzutów, dyrektor przekazuje odwołanie kuratorowi.