Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Regulamin wyboru społecznego inspektora pracy
przyjęty przez organizację związkową ……………….
(wzór)
§ 1
1. Społecznym inspektorem pracy może być pracownik zakładu pracy – szkoły ..............................................., który jest członkiem związku zawodowego.
2. Zakładowe organizacje związkowe mogą postanowić, że społecznym inspektorem pracy może być również pracownik zakładu niebędący członkiem związku zawodowego.
3. Społeczny inspektor pracy powinien posiadać niezbędną znajomość zagadnień wchodzących w zakres działania społecznej inspekcji pracy. Zakładowy społeczny inspektor pracy powinien posiadać co najmniej pięcioletni staż pracy w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty i co najmniej dwuletni staż pracy w szkole ...............................................
§ 2
1. Społecznych inspektorów pracy wybiera się na okres czterech lat.
2. Społeczny inspektor pracy pełni funkcję do dnia wyboru następcy. Nie wprowadza się ograniczenia w kandydowaniu na kolejne kadencje.
3. Pracownicy zakładu w terminie dwóch tygodni poprzedzających walne zebranie zostaną poinformowani w sposób przyjęty w zakładzie pracy o planowanych wyborach społecznego inspektora pracy oraz o prawach, obowiązkach i zasadach funkcjonowania społecznej inspekcji pracy.
4. Kandydatury osób startujących na stanowisko społecznego inspektora pracy są przyjmowane przez organizacje związkowe działające w szkole. Przyjmowanie kandydatur kończy się w dniu poprzedzającym walne zebranie.
§ 3
1. Termin i miejsce wyborów społecznego inspektora pracy ustalają zakładowe organizacje związkowe w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły.
2. Walne zebranie w sprawie wyboru społecznego inspektora pracy zwołuje dyrektor szkoły z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem, informując o tym wszystkich pracowników szkoły w sposób zwyczajowo przyjęty w jednostce.
§ 4
1. Walnemu zebraniu pracowników przewodniczy Prezydium wyłonione przez działające w szkole organizacje związkowe. Prezydium składa się z przewodniczącego oraz dwóch członków.
2. Członków prezydium wybierają organizacje związkowe na siedem dni przed datą wyborów społecznego inspektora pracy.
3. Przewodniczącego Prezydium wybierają członkowie Prezydium w dniu wyborów społecznego inspektora pracy.
4. Do zadań Prezydium należą:
1) ustalanie dziennego porządku zebrania w sprawie wyborów społecznego inspektora pracy,
2) przewodniczenie zebraniu,
3) pełnienie funkcji komisji skrutacyjnej, w tym:
a) przeprowadzenie głosowania nad wyborem społecznego inspektora pracy,
b) ogłoszenie wyników wyborów,
c) przygotowanie i zabezpieczenie kart do głosowania;
4) sporządzenie protokołu z zebrania.
5. Wyboru społecznego inspektora pracy dokonują wszyscy pracownicy podczas zebrania.
§ 5
1. Zebranie jest prawomocne, gdy uczestniczy w nim co najmniej 50 proc. ogółu zatrudnionych.
2. Wybory przeprowadzane są w drodze głosowania tajnego.
3. Społeczny inspektor pracy jest wybierany zwykłą większością głosów.
§ 6
Kwestie sporne są rozstrzygane przez Przewodniczącego Prezydium zebrania pracowników, o którym mowa w § 4 ust. 1 niniejszego regulaminu.