Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Poznajmy się Scenariusz zajęć przedszkolny dla grupy trzylatków Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów edukacyjnych Cele ogólne: • kształtowanie poczucia przynależności do grupy, • integrowanie grupy, • podnoszenie poczucia własnej wartości, • rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, • budowanie pozytywnych relacji w kontaktach z drugim człowiekiem, • czerpanie radości ze wspólnej zabawy. Cele szczegółowe – dziecko: • rozpoznaje pomieszczenia w budynku, • poznaje kolegów z grupy, • wyraża emocje. Formy pracy: • indywidualna, • grupowa. Metody: • czynne – zadania stawiane dziecku do wykonania, • oglądowe – pokaz, obserwacja, • słowne. Pomoce dydaktyczne: • pluszowy miś, • nagranie na płycie CD z piosenkami (o lokomotywie, o pszczółce Mai), z wesołą mu-zyką. PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przywitanie dzieci zabawą. Nauczyciel macha do dzieci, wypowiadając słowa: „Witam wszystkich, którzy... (np. mają dziś dobry humor, lubią kolor żółty, wyspali się itd.)”. Odma-chują dzieci, które uważają, że zostały przywitane. 2. Zapoznanie dzieci z kącikami zabaw i zabawkami (swobodna zabawa). 3. Zabawa integracyjna „Przedstawiamy się”. Wszystkie dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel bierze maskotkę i przedstawia siebie dzieciom w taki sposób: „Witam cię, misiu. Jestem Na-talia”. Następnie podaje maskotkę dziecku, które siedzi najbliżej niego. Dziecko stara się przedstawić w podobny sposób, a następnie podaję maskotkę kolejnemu dziecku obok. 4. Zabawa metodą ruchu rozwijającego. Dzieci stoją w kole, mówią sobie dzień dobry, witają się palcami, łokciami, stopami itp. 5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Czarowanie, baj-bajanie”. Nauczyciel włącza piosenkę o pszczółce Mai. Dzieci poruszają się w takt muzyki. Kiedy muzyka cichnie, nauczyciel za-czarowuje dzieci słowami: „Czarowanie, baj-bajanie, niech się każdy pszczółką stanie”. Dzieci biegają po sali, udając pszczółki. Następnie nauczyciel zaczarowuje dzieci w małe kotki, szczekające pieski, wesołe krówki itd. 6. Pociąg – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biegają w rozsypce. Na sygnał nauczy-ciela ustawiają się w pociąg za wyznaczoną osobą. Dzieci z prowadzącym ustawiają się w rzędzie, następnie wychodzą z sali i śpiewają piosenkę: „Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka. Konduktorze łaskawy, zawieź nas do... (łazienki, szatni itp.)”. Oglądanie pomiesz-czeń, rozmowa na temat ich funkcji. 10. Lokomotywa uczuć – podsumowanie zajęć. Dzieci przyklejają emotikony (buźkę uśmiechniętą, buźkę wyrażającą niezadowolenie) na wagonikach pociągu, narysowanego na arkuszu szarego papieru, udzielając w ten sposób informacji, czy podobały im się dzisiejsze zajęcia.