Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Dzień Głośnego Czytania Scenariusz zajęć Opracowanie merytoryczne i graficzne: Anna Uhlik, pedagog, specjalność edukacja elementarna i terapia peda-gogiczna, magister zarządzania – rozwój potencjału społecznego, nauczyciel w szkole podstawowej, nauczyciel przedszkolny, terapeuta pedagogiczny; Wojciech Uhlik, przedsiębiorca, z zamiłowania grafik i ilustrator, zwo-lennik pedagogiki zabawy Cele główne: • głośne czytanie dzieciom, • rozbudzanie zainteresowania książką oraz literaturą dziecięcą, • budowanie hipotez i ich weryfikacja, • dzielenie się swoimi pomysłami, • utrwalanie wyglądu liter drukowanych, • czytanie globalne, • próba odczytywania sylab i słów jednosylabowych, • tworzenie historyjek słowno-obrazkowych, • uważne słuchanie czytanych opowieści oraz tworzenie własnych. Cele szczegółowe: • wymyślanie tytułów i fabuł książek na podstawie ilustracji, • tworzenie przedszkolnych czytelni, • rozpoznawanie małych liter drukowanych, • granie w memory słowno-obrazkowe, • analiza głoskowa wyrazów, • odczytywanie i dokańczanie zdań słowno-obrazkowych, • globalne odczytywanie wyrazów, • ilustrowanie własnych książek, • spędzanie czasu w kąciku czytelniczym. Formy pracy: • indywidualna. Materiały dydaktyczne: • różne książki dla dzieci, alfabet (tablice pokazowe), nożyczki, kartki A4, kredki, pa-stele, tasiemki, klej. PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Nasza mała czytelnia Nauczyciel wita dzieci w sali i zaprasza je na dywan, by wszystkie wygodnie rozsiadły się na poduszkach. Po chwili prezentuje im dziesięć różnych okładek książek, celowo zasłaniając tytuły. Następuje dyskusja na temat tego, czym jest książka. Dzieci ustalą jej definicję. Na-stępnie wracają do prezentowanych publikacji, starając się domyślić, na podstawie ilustracji umieszczonych na okładkach, o czym może być dana książka. Podają swoje przypuszczenia. Próbują też nadać poszczególnym książkom własne tytuły, zanim poznają te prawdziwe. Nie ma tutaj złych odpowiedzi, każdy pomysł jest dobry. Książki towarzyszą dzieciom codziennie, ale tego dnia wychowankowie będą o nich pamiętać w sposób szczególny, w ich sali powstanie bowiem mini czytelnia, czyli namioty z miękkimi poduchami, na których dzieci będą mogły odpocząć z lekturą w dłoniach. 2. Czytać każdy może Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy (załącznik nr 1) zawierające małe litery, a następnie prezentuje im kolejno różne drukowane litery na kartach z alfabetem. (Ważne, aby wycho-wawca wskazywał tylko wielkie litery. Jeśli karty zawierają również małe litery, trzeba je wcześniej zasłonić). Przedszkolaki, które kojarzą znak wielkiej litery, starają się jak najszybciej zamalować odpowiadającą mu małą literę. Podczas zabawy dzieci wymawiają też odpo-wiednią głoskę i wymieniają nazwy różnych przedmiotów, które na tę głoskę się rozpoczynają. 3. Przez chwilę globalnie Wychowawca rozdaje dzieciom kolejne karty pracy (załącznik nr 2), składające się z dwunastu pól. Na sześciu znajdują się słowa, a kolejne sześć to ilustracje. Zadaniem wychowanków jest rozcięcie kartoników i połączenie w pary słów z obrazkami. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. Prosi najmłodszych o podniesienie wskazanego przez siebie słowa i jego wypowiedzenie, a następnie podniesienie odpowiedniego obrazka. 4. Historyjki słowno-obrazkowe Nauczyciel rozdaje dzieciom przygotowanie przez siebie paski zawierające zdania zapisane za pomocą słów i obrazków (przykładowe zdania – załącznik nr 3). Ważne jest, aby każdy przedszkolak otrzymał inne zdanie i mógł samodzielnie zmierzyć się z wyzwaniem, prezentu-jąc na głos własny tekst. Zdania powinny składać się albo z pojedynczych sylab, albo ze słów dwusylabowych, zawierających tylko sylaby otwarte, bez zmiękczeń, dwuznaków itd. Przed-szkolaki mają jeszcze dużo czasu na opanowanie umiejętności czytania, dlatego wybieramy możliwie najprostszą formę zabawy. 5. Narysuj i stwórz zdanie Nauczyciel prezentuje dzieciom krótkie globalne zdania typu: Mama ma... Kot je... Dzieci odczytują zdanie na głos, a następnie rysują obrazek, który je uzupełni. Wszystkie po-mysły zostają przyczepione do tablicy za pomocą magnesów. Następnie wychowankowie wraz z nauczycielem odczytują powstały tekst, np. „Mama ma kwiaty, wazon, tort, ciastko, kubek, pierścionek, korale itp. 6. W krainie pełnej bajek – głośne czytanie Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania opowieści. Wybiera dowolną bajkę i zabiera swo-ich podopiecznych do krainy wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe. Odczytanie historii nie jest jedynym celem tej aktywności. Równie istotna jest rozmowa z dziećmi na jej temat, dzięki temu przedszkolaki mogą potrenować umiejętności koncentracji, budowania zdań, odpo-wiadania na pytania oraz wyciągania wniosków. Czytanie to sposób na bezpieczne poznawanie świata, panujących w nim reguł, wartości, a nawet na radzenie sobie z rożnymi trudnymi przeżyciami. Prowadzący prosi dzieci, aby zastanowiły się nad tym, o czym byłaby książka, którą same chciałyby napisać. Gdy podadzą swoje odpowiedzi, drukuje każdemu trzy słowa związane jego propozycją, np. wróżka, kwiat, magia. Wyrażenia te uzupełnią ich własne książeczki. 7. Tworzymy książkę Nauczyciel rozdaje dzieciom po pięć kartek A4 związanych ze sobą tasiemką. Na ich stronach dzieci rysują wymyśloną przez siebie historię. Warto, aby ich zawartość była wcześniej omó-wiona z opiekunem. Wychowawca pomaga podopiecznym w przyklejeniu wydrukowanych słów przy odpowiednich ilustracjach. W ten sposób prace najmłodszych uzupełnią przed-szkolną czytelnię i pozwolą zapoznać się dzieciom z wieloma ciekawymi opowieściami stwo-rzonymi przez nich samych.