Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Scenariusz zajęć ruchowych dla klas I–III Opracowała: Karolina Prudło GRUPA WIEKOWA: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej. CZAS TRWANIA: 45 minut. CELE OGÓLNE: • wykonywanie zadań w grze i zabawie, • reagowanie na sygnał/polecenie, • współpraca zespołowa, • umiejętność stosowania zdrowej dyscypliny i rywalizacji, • kształtowanie szybkości, wytrzymałości i zwinności. CELE SFORMUŁOWANE W JĘZYKU UCZNIA: • poznasz swoją szybkość reagowania na sygnał/polecenie, • dowiesz się, jak bardzo jesteś wytrzymały, • nabędziesz umiejętności stosowania zdrowej dyscypliny i rywalizacji. METODY PRACY: • klasyczna metoda zabawowa, • metoda bezpośredniej celowości ruchu. FORMY PRACY: • zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: • piłki szmacianki, • kosz, • szarfy (w trzech kolorach), • balony. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie Nauczyciel prowadzi zbiórkę dzieci, sprawdza ich stan gotowości do zajęć oraz wyjaśnia słownie zadania do wykonania. 2. Berek Dzieci zostają ustawione w dwuszeregu. Następnie nauczyciel wybiera dwoje uczniów, którzy będą pełnić funkcję „berka”, i oznacza ich szarfami. Dzieci oznaczone szarfami gonią pozostałych uczniów. Po dotknięciu przez „berka” złapany musi przyklęknąć na jedno kolano. Aby osoba złapana przez „berka” mogła kontynuować zabawę, musi zostać dwukrotnie odklepana w kolano przez innego uczestnika zabawy. Po 5 minutach należy zrobić pauzę i wybrać innych uczniów, którzy przez następne 5 minut będą „berkiem”. 3. Kolory Nauczyciel rozdaje uczniom szarfy w trzech kolorach, dzieląc ich w ten sposób na trzy grupy. Dzieci nakładają na siebie szarfy. Nauczyciel kładzie na podłodze po jednej szarfie z każdego koloru. Dzieci biegają w rozsypce, mieszając się. Nauczyciel staje przy jednej z szarf. Dzieci mające na sobie kolor tej szarfy ustawiają się w jej pobliżu i wykonują jedną ze wskazanych czynności, np.: • tworzą okrąg, trzymając się za ręce, w momencie gdy nauczyciel zacznie klaskać w dłonie, • ustawiają się w jednym rzędzie i skaczą na prawej nodze, gdy nauczyciel stanie na baczność z uniesioną prawą ręką, • siadają w dwurzędzie, gdy nauczyciel skrzyżuje ręce na ramionach. Nauczyciel wykonuje poszczególne polecenia dla każdej grupy o innym kolorze szarf naprzemiennie. 4. Smok Dzieci dzielą się na dwie grupy i ustawiają się w dwóch rzędach, jedno za drugim, trzymając za ramiona swojego poprzednika. Pierwszy z uczniów odgrywa rolę głowy smoka, a ostatni jest ogonem. Na sygnał „start” nauczyciela głowa zaczyna gonić ogon. Kiedy uda jej się go złapać – głowa staje się ogonem. Zabawa trwa do momentu, aż każdy z uczniów wystąpi zarówno w roli głowy, jak i ogona smoka. 5. Kosz Dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Nauczyciel ustawia w sali kosz i rozdaje dzieciom piłki szmacianki. Pierwsza grupa ma za zadanie wrzucić piłkę do kosza (każdy uczestnik ma dwa rzuty), natomiast druga grupa ma za zadanie bronić kosza w taki sposób, aby rzuty drużyny przeciwnej były nieskuteczne i nietrafione. Po oddaniu rzutów grupy zamieniają się rolami. Wygrywa ta grupa, której uda się wykonać najwięcej celnych rzutów do kosza. 6. Zabawa ruchowa Nauczyciel odtwarza piosenkę Głowa, ramiona, kolana, pięty (np. https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE). Dzieci zgodnie ze słowami piosenki i instrukcjami nauczyciela dotykają poszczególnych części ciała w rytm piosenki (głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos). 7. Balony Każde z dzieci otrzymuje po jednym balonie. Uczniowie mają za zadanie odbijać balony dowolną częścią ciała, tak aby balony nie upadły na ziemię. O czasie trwania zabawy decyduje nauczyciel. Następnie uczniowie na polecenie nauczyciela przekładają balon z ręki do ręki wokół tułowia, z ręki do ręki między nogami (ósemki) oraz przekładają balon rękoma pod kolanami z unoszeniem nóg. 8. Zakończenie zajęć Dzieci siadają skrzyżnie. Nauczyciel podsumowuje zajęcia oraz dziękuje za wspaniałą zabawę.