STAN PRAWNY NA 25 CZERWCA 2024
Od 1 września 2022 r. obowiązują nowe zasady awansu zawodowego. Uzasadnienie do nowelizacji przepisów w tym zakresie wskazywało, że celem zmian było uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli. Przypominamy procedury związane z awansem zawodowym, które obowiązują nauczycieli odbywających awans według nowych przepisów.
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw całkowicie zlikwidowała stopnie nauczyciela stażysty oraz nauczyciela kontraktowego i pozostawiła jedynie stopnie:
- nauczyciela mianowanego, którego uzyskanie jest poprzedzone okresem przygotowania do zawodu nauczyciela,
- nauczyciela dyplomowanego.
Przy zatrudnieniu po raz pierwszy w poradni nauczyciel nie uzyskuje żadnego stopnia awansu zawodowego, lecz odbywa okres przygotowania do zawodu nauczyciela.
Poniżej znajduje się opis procedur awansu, obowiązujących od 1 września 2022 r.
Przygotowanie do zawodu nauczyciela
Na podstawie art. 9a ust. 2 KN nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zwany dalej w Ustawie „nauczycielem początkującym”, zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, oraz nauczyciel zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć na podstawie art. 10 ust. 3 KN, odbywają przygotowanie do zawodu nauczyciela.
Zatem przygotowanie do zawodu dotyczy wyłącznie nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej pół etatu. Standardowy czas trwania przygotowania do zawodu to trzy lata i dziewięć miesięcy. W pewnych przypadkach dyrektor może jednak wyrazić zgodę na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze dwóch lat i dziewięciu miesięcy. Przewiduje taką możliwość art. 9ca ust. 2 i 4 KN. Według art. 9ca ust. 2 nauczyciel, który:
- posiada stopień naukowy lub
- przed nawiązaniem stosunku pracy w placówce oświatowej w Rzeczypospolitej Polskiej prowadził zajęcia w placówce oświatowej za granicą
– może odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze dwóch lat i dziewięciu miesięcy.
Ważne!
Nauczyciel składa do dyrektora oświadczenie o wymiarze, w jakim zamierza odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela. Oświadczenie to składa się dyrektorowi nie później niż do zakończenia roku szkolnego w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (WZÓR 1).
Zgodnie z art. 9ca ust. 4 nauczycielowi, który:
- przed nawiązaniem stosunku pracy w placówce był nauczycielem akademickim i legitymował się co najmniej trzyletnim okresem pracy w uczelni lub
- w dniu nawiązania po raz pierwszy stosunku pracy w jednostce oświatowej posiadał co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy
– dyrektor poradni może wyrazić zgodę na odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze dwóch lat i dziewięciu miesięcy.
Ważne!
By skrócić okres przygotowania do zawodu, nauczyciel musi złożyć wniosek do dyrektora poradni, w którym wskazuje na okoliczności uprawniające do krótszego okresu przygotowania. Wniosek o skrócenie okresu przygotowania do zawodu nauczyciela (WZÓR 2) należy złożyć nie później niż do zakończenia roku szkolnego w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela.