Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Bezpieczne wakacje
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym
Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów edukacyjnych
Cele ogólne:
• uczenie dzieci przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji,
• przedstawienie dzieciom zagrożeń, jakie niesie ze sobą pobyt nad wodą, w górach czy w lesie,
• uwrażliwienie na skutki beztroskich i nierozważnych zabaw,
• wyjaśnienie dzieciom, dlaczego znajomość własnego imienia i nazwiska jest ważna.
Cele szczegółowe – dziecko:
• w obszarze fizycznym:
o uczestniczy w zabawach ruchowych,
o aktywnie uczestniczy w pracy w grupie,
o odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mimiką, gestem i ru-chem;
• w obszarze emocjonalnym:
o wyraża radość podczas zabawy ruchowej,
o wyraża zadowolenie z dobrze wykonanej pracy,
o wypowiada się na temat swoich odczuć,
o wykazuje się inwencją twórczą i odwagą w prezentowaniu efektów własnej pracy;
• w obszarze społecznym:
o obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
o przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
o komunikuje się z dziećmi oraz osobami dorosłymi,
o współpracuje w grupie;
• w obszarze poznawczym:
o potrafi wymienić zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacji,
o wie jak zachować się, gdy się zgubi,
o zna numery alarmowe,
o odpowiada na pytania,
o ćwiczy myślenie dywergencyjne,
o czyta obrazy.
Kompetencje kluczowe:
• w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
• matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
• osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
• obywatelskie,
• w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Formy pracy:
• z całą grupą,
• indywidualna.
Metody pracy:
• problemowa,
• słowna,
• działalności praktycznej.
Pomoce dydaktyczne:
• karta pracy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie wszystkich dzieci i przybliżenie celu oraz tematyki spotkania
Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły w kole i podały sobie ręce. Iskierka przyjaźni: nauczyciel przekazuje uścisk dziecku siedzącemu obok, aby przekazało go dalej. Uścisk wraca do nau-czyciela.
2. „Na wakacje ruszać czas”
Nauczyciel czyta dzieciom wiersz Barbary Szelągowskiej Na wakacje ruszać czas:
Za dni kilka – o tej porze
będę witać polskie morze.
Bo najbardziej mi się marzy,
żeby bawić się na plaży.
A ja chciałbym dotknąć chmury
i dlatego jadę w góry.
Razem z mamą, razem z tatą
w górach lubię spędzać lato.
Ja na morze nie mam czasu.
Wolę jechać het – do lasu.
I tam z dziadkiem zbierać grzyby
albo w rzece łowić ryby.
Dla mnie to najlepsza pora,
żeby wskoczyć do jeziora.
Nie chcę w upał chodzić w góry.
Wolę jechać na Mazury.
Morze, góry, las i rzeka;
Wszystko to już na nas czeka.
Bo zaczęło się już lato
Jedźmy mamo, jedźmy tato.
Rozmowa o tym, o czym mówi wiersz. Nauczyciel pyta dzieci:
• Gdzie można wyjechać podczas wakacji?
• Czy każdy lubi spędzać wakacje w tych samych miejscach?
• Gdzie wy lubicie najbardziej spędzać wakacje?
3. Jedziemy na wakacje – zabawa ruchowa
Nauczyciel mówi: „Nastał już czas, aby wyruszyć na wakacje, ale jak my się tam dostaniemy? Będę podnosić ilustracje różnych środków transportu, a wy powiecie mi, jak one się nazywają. Następnie będziecie naśladować je, wydając odgłosy”. Nauczyciel podnosi następujące ilustracje: pociągu, samochodu, autobusu, samolotu.
4. Wakacyjne zgadywanki
Nauczyciel czyta dzieciom zagadki. Chętne dzieci odpowiadają.
Na małych krzaczkach
w promieniach słonka dojrzewają.
Są słodkie, pyszne
i czerwony kolor mają.
(truskawki)
W kubeczku czy na patyku
wszyscy je lubimy.
Miło latem na języku
poczuć małą porcję zimy.
(lody)
Świecę mocno dzionek cały,
żeby wszystkim ciepło dać.
By zobaczyć, jak przychodzę,
trzeba bardzo wcześnie wstać.
(słońce)
Może być niebieskie,
szare lub zielone.
Bywa spokojne lub bardzo wzburzone.
Kiedy jego brzegiem ludzie spacerują,
jego małe fale stopy ich całują.
(morze)
Jakie to na drzewie
dojrzewają przysmaki,
które lubią jeść dzieci,
dorośli i szpaki?
(czereśnie)
Duża i dmuchana,
bardzo kolorowa.
Hop, hop! W górę lubi lecieć.
To piłka...
(plażowa)
Zamek z piasku z nią zbudujesz,
chociaż cała plastikowa.
Po zabawie obok grabek
w wiaderku się chowa.
(łopatka)
Kiedy słońce mocno świeci,
wtedy właśnie nam się marzy,
żeby koc szybko rozłożyć
na piaszczystej...
(plaży)
Wody wcale się nie boi,
lubi pływać po jeziorze,
ale są potrzebne wiosła,
by nas fala lepiej niosła.
(łódka)
Nad rzeką lub nad morzem
przez letnie miesiące
chroni naszą głowę
przed gorącym słońcem.
(czapka)
W tubce lub butelce,
biały i pachnący,
trzeba się nim posmarować,
wychodząc na słońce.
(krem do opalania)
5. Jak być bezpiecznym podczas wakacji?
Nauczyciel zaprasza dzieci do obejrzenia kilku krótkich filmików traktujących o bezpieczeń-stwie podczas wakacji spędzanych w różnych miejscach.
Nad wodą:
• https://www.youtube.com/watch?v=0iidgRGFl60
• https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA
Nauczyciel pyta dzieci:
• Gdzie zwierzątka były podczas wakacji?
• Czy obie myszki zachowywały się bezpiecznie?
• Jakie są zasady pobytu nad wodą?
W górach:
• https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio
Nauczyciel pyta dzieci:
• Gdzie zwierzątka były na wakacjach?
• W jaki sposób przygotowywały się do wyprawy?
• Jakie zasady obowiązujące podczas wędrówki górskiej zapamiętaliście?
Kemping:
• https://www.youtube.com/watch?v=c8c6BrKnhH0
Nauczyciel pyta dzieci:
• Gdzie rodzina była na wakacjach?
• Jakie zasady bezpiecznych wakacji zapamiętaliście?
• Jak zachowywać się przy ognisku?
6. „Wakacyjne rady”
Nauczyciel czyta dzieciom wiersz Wiery Badalskiej Wakacyjne rady.
Głowa nie jest od parady,
służyć musi dalej.
Dbaj więc o nią i osłaniaj,
kiedy słońce pali.
Płynie w rzece woda
chłodna, bystra, czysta,
tylko przy dorosłych
z kąpieli korzystaj.
Jagody nieznane,
gdy zobaczysz w borze:
Nie zrywaj! Nie zjadaj! –
bo zatruć się możesz.
Urządzamy grzybobranie,
jaka rada stąd wynika?
Gdy jakiegoś grzyba nie znasz,
nie wkładaj go do koszyka.
Biegać boso jest przyjemnie,
ale ważna rada:
– idąc na wycieczkę pieszą,
dobre buty wkładaj!
Nauczyciel pyta dzieci: „Jakie zasady bezpiecznych wakacji usłyszeliście w wierszu?”.
7. Zanim… – zabawa ruchowa
Nauczyciel włącza muzykę, dzieci w tym czasie tańczą na dywanie. W momencie, gdy za-trzymuje muzykę, wszystkie dzieci uważnie słuchają wypowiadanych przez niego zdań, a na-stępnie je dokańczają.
• Zanim wyjdziesz w góry, weź ze sobą…
• Zanim wyruszysz na wędrówkę, spakuj do plecaka…
• Zanim wejdziesz do wody…
• Zanim wyjdziesz na słońce…
• Zanim zjesz jakiś owoc w lesie…
• Zanim wejdziesz do chłodnej wody... zrób rozgrzewkę! Nauczyciel włącza film: https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo (zabawa rytmiczno-ruchowa).
8. Numery alarmowe
Dla starszych dzieci, znających cyfry, przypomnienie numerów alarmowych: 112, 999, 998, 997.
9. Jak zachować się, gdy się zgubimy?
Omówienie prawidłowych zachowań w sytuacji zgubienia się.
• Nigdy nie oddalaj się od rodziców.
• Gdy zauważysz, że się zgubiłeś, nie biegaj w poszukiwaniu rodziców. Zostań na miej-scu.
• Stojąc w miejscu, zacznij wołać rodziców z imienia i nazwiska, np. mama Karolina Kowalska (tu każde dziecko wymawia imię i nazwisko swoich rodziców).
• Dla starszych dzieci: znajdź odpowiednie miejsce, takie jak informacja, scena, kasa itp., a następnie poproś o pomoc.
• Rozejrzyj się, czy nie ma w pobliżu policjanta, strażnika miejskiego. Jeśli jest, to poproś go o pomoc, jeśli nie ma nikogo takiego, to poproś kogoś dorosłego. Powiedz, jak masz na imię i na nazwisko, jak mają na imię twoi rodzice (tu każde z dzieci wypowiada swoje imię i nazwisko oraz imiona rodziców).
10. Dobre zachowani czy złe? – zabawa orientacyjno-porządkowa
Nauczyciel wypowiada zdania opisujące zachowanie się dzieci w trakcie wakacji w górach, nad morzem, nad jeziorem, w lesie, na kempingu, na wsi, w mieście. Dzieci reagują na zdanie w następujący sposób: jeśli sądzą, że zachowanie jest złe, tupią nogami o podłogę, jeśli uwa-żają, że jest dobre – skaczą.
Zdania nauczyciela:
• Przed wejściem do wody Janek najpierw opłukał się nią.
• Ania i Jagoda wybiegły na podwórko w gorący, słoneczny dzień bez nakryć na głowę.
• Adam i Antek skaczą do wody „na główkę”.
• Podczas spaceru w lesie dzieci jedzą znalezione w nim jagody.
• Hania, Pola i Nina kąpią się na strzeżonej plaży.
• Wojtek wie, że numer alarmowy to 112.
• Łukasz idzie w góry w klapkach.
• Ola przed wyjściem w góry spakowała do plecaka: naładowany telefon, wodę, jedze-nie i kurtkę przeciwdeszczową.
• Przed wyjściem na słońce Julek posmarował się kremem ochronnym.
• Ula od razu po jedzeniu wchodzi do wody.
11. Wakacyjny plecak
Uzupełnianie karty pracy (załącznik nr 1).
12. Podziękowanie za zajęcia
Nauczyciel życzy dzieciom bezpiecznych i miłych wakacji.