Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 4 LIPCA 2022
Przeniesienie dzieci do innej grupy bez zgody rodziców
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, autor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy, finansów publicznych i funkcjonowania samorządu terytorialnego, uznany prelegent i szkoleniowiec, wykładowca toruńskiej i bydgoskiej Wyższej Szkoły Bankowej, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, przez lata tworzył trzon Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Na rok szkolny 2022/2023 przedszkole posiada 125 miejsc. W okresie rekrutacji złożono 30 wniosków (w terminie) – wszystkie dzieci zostały przyjęte. Po terminie złożono 5 wniosków (3 wnioski – trzylatki, 2 wnioski – sześciolatki). Dla trzylatków przedszkole nie posiada już wolnych miejsc, sześciolatki zostaną przyjęte. Organ prowadzący naciska, aby przyjąć wszystkie dzieci, argumentując, że jest 125 miejsc w przedszkolu. Aby przyjąć dzieci „po terminie” (trzylatki), trzeba poprzenosić dzieci z jednej grupy do drugiej. Rodzice danych grup nie wyrazili zgody na przeniesienie, argumentując, że dzieci uczęszczają do danej grupy od trzech lat i są ze sobą związane. Czy dyrektor może przenieść dzieci wbrew woli rodziców?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.).
Tworzenie i łączenie grup oraz podział na nowe grupy dokonywane są bez formalnego udziału rodziców. Co prawda zgodnie z art. 84 ust. 1 Ustawy Prawo oświatowe rada rodziców ma prawo występować do dyrektora i innych organów we wszystkich sprawach dotyczących przedszkola, ale jest to wyłącznie prawo do kierowania wniosków i opinii. Są one niewiążące dla dyrektora i nie musi się on do nich stosować.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM