Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego
Dyrektor ......................................................
Szkoły Podstawowej nr ...... (miejscowość i data)
w .........................................
Decyzja
nr ................................
Na podstawie art. 36 ust. 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) oraz art. 104 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Państwa .................................................................................................... – przedstawicieli ustawowych ....................................................................................................,
odraczam
o rok rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego
przez ..............................................................................
(imię i nazwisko dziecka)
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 35 ust. 2 Ustawy Prawo oświatowe obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia. Jednakże – jak stanowi art. 36 ust. 4 Ustawy – dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny. Z dalszych przepisów wynika ponadto, że wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego, składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, nie później niż do dnia 31 sierpnia. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego. Do wniosku dołącza się opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, założoną zgodnie z art. 168 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Wnioskiem z dnia ................. Państwo ………...................................., rodzice ......................................................, urodzonej/ego dnia ..................., zamieszkałej/ego w obwodzie Szkoły Podstawowej nr ....... w ......................................., wystąpili o odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego przez ww. dziecko z uwagi na jego sytuację zdrowotną. Jak wynika z wniosku oraz załączonej do niego dokumentacji medycznej u dziecka zdiagnozowano ........................................................... .
(nazwa jednostki chorobowej)
Przebieg choroby, w szczególności zaplanowane zabiegi medyczne i konieczność rekonwalescencji, uniemożliwia dziecku regularne uczęszczania na zajęcia szkolne w szkole, wykluczona jest również nauka poza szkołą co najmniej do marca kolejnego roku kalendarzowego. W tej sytuacji, nawet jeśli rokowania lekarskie znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, niemożliwe będzie nadrobienie zaległości przez dziecko w ciągu roku szkolnego.
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna w ......................................., której opinię , dołączono do wniosku pozytywnie zaopiniowała wniosek rodziców dziecka, wskazując na potrzebę odroczenia obowiązku szkolnego i stwierdzając jednocześnie, że odroczenie obowiązku szkolnego nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój psychofizyczny dziecka.
Odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego przez ................................................
jest uzasadnione i konieczne i z tych powodów należało orzec jak w sentencji niniejszej decyzji.
Pouczenie:
Od niniejszej decyzji rodzicom służy odwołanie. Odwołanie wnosi się do Kuratora Oświaty w ..................................., za pośrednictwem Dyrektora Szkoły Podstawowej ............................., w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.
........................................................
(podpis i pieczęć z imieniem i nazwiskiem
oraz stanowiskiem służbowym )
Otrzymują:
1) .................................................................................................... (dane rodziców z adresem),
2) aa.