Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Czy wiesz, jak pomagać mamie i tacie? Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów edukacyjnych Cele ogólne: • wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną, • rozwijanie i budzenie uczuć szacunku i miłości dla najbliższych, • nauka okazywania szacunku i pomocy rodzicom. Cele szczegółowe – dziecko: • w obszarze fizycznym: o uczestniczy w zabawach ruchowych, o aktywnie uczestniczy w pracy w grupie, o odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mimiką, gestem i ru-chem; • w obszarze emocjonalnym: o próbuje zrozumieć uczucia i potrzeby innych, o wyraża radość podczas zabawy ruchowej, o wyraża zadowolenie z dobrze wykonanej pracy w grupie, o wypowiada się na temat swoich odczuć; • w obszarze społecznym: o obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe, o przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, o komunikuje się z dziećmi oraz osobami dorosłymi, o współpracuje w grupie; • w obszarze poznawczym: o stara się połączyć przyczynę ze skutkiem, o próbuje przewidzieć, co może się zdarzyć, o rozpoznaje litery, o odpowiada na pytania, o uważnie słucha opowiadania, o wie, że rodzicom należy pomagać, o czyta obrazy, o wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, o utrwala nazwy i wygląd wybranych kwiatów. Kompetencje kluczowe: • w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, • matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, • osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się, • w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Pomoce dydaktyczne: • historyjka obrazkowa, ilustracja przedstawiająca bukiet kwiatów, tamburyno, szarfy w trzech kolorach, sylwety kwiatów i liści. Formy pracy: • z całą grupą, • indywidualna, • w zespołach. Metody: • problemowa, • słowna, • działalności praktycznej. PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Wprowadzenie do zajęć – zabawa ruchowa w pociąg W tle składanka dziecięcych „piosenek lokomocyjnych”. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka wybiera jedno dziecko, które będzie „lokomotywą”. Kolejne, dotknięte przez nauczycielkę dzieci wstają i jako „wagoniki” doczepiają się do pociągu. „Lokomotywa” w takt muzyki prowadzi „wagoniki” po całej sali. 2. Ważne wyrazy Nauczycielka prosi „lokomotywę”, aby zaprowadziła dzieci do położonej na dywanie podczas wycieczki koperty z numerem 1. Wybrane dziecko otwiera kopertę i wyjmuje napis MAMA. Dzieci czytają globalnie napis. Wychowawczyni pyta dzieci: „Czy ktoś z was potrafi przeczy-tać ten wyraz? Tak, jest tu napisane MAMA. Ruszamy dalej, tym razem do koperty nr 2”. Z koperty nr 2 kolejne dziecko wyciąga wyraz TATA. Prowadząca pyta dzieci: „Jak sądzicie, dlaczego w kopertach były takie wyrazy? Czy w najbliższym czasie będą jakieś wyjątkowe dni?”. Dzieci odpowiadają. Nauczycielka mówi o święcie mamy i taty, podaje daty, pokazuje w kalendarzu. 3. Opowiadanie Oglądanie historyjki obrazkowej według opowiadania Heleny Bechlerowej pt. Zajączek z rozbitego lusterka . Rozmowa na temat opowiadania: • W jaki sposób Tomek zachowywał się w stosunku do swojej mamy? • Jak należy zachowywać się , gdy ktoś jest chory lub zmęczony? • Co zrobiła mama? • Co poradzilibyście Tomkowi? 4. Zabawa – dobre i złe zachowania Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym na tamburynie przez nauczycielkę. Podczas przerwy w grze prowadząca opisuje sytuacje przedstawiające różne sposoby zachowania się dzieci wobec rodziców. Jeśli zachowania są właściwe – dzieci klaszczą w ręce, jeśli nie – przykucają i uderzają rękami o podłogę. Przykłady: • Ania pomaga ugotować mamie obiad. • Mama gotuje obiad, a Ola ogląda telewizję. • Tomek pomaga mamie nieść zakupy. • Franek gra w piłkę w salonie, choć mama prosiła, żeby tego nie robił. • Zuzia wyciąga razem z tatą umyte naczynia ze zmywarki. • Antek gra na konsoli, gdy tata naprawia jego rower. • Zosia razem z tatą sadzi w ogrodzie drzewko. 6. Zabawa naśladowcza – jak pomagamy mamie i tacie? Nauczycielka prosi dzieci o podanie propozycji prac, w jakich mogą pomagać mamie, a na-stępnie chętne dzieci starają się pokazać te czynności za pomocą ruchu, np. zamiatanie podło-gi, wycieranie kurzu, mycie naczyń, podlewanie kwiatów. 7. Jak pachnie obiad taty? Wychowawczyni zawiązuje chętnym dzieciom oczy, a następnie podaje im do powąchania następujące produkty: olejek waniliowy, ocet jabłkowy, ogórek, cytrynę, pieprz, oregano. Dzieci próbują zgadnąć, jakich produktów użył tata do przygotowania obiadu. 8. Wieża dla mamy Nauczycielka prosi dzieci, aby dobrały się w pary. Każda para ma za zadanie zbudować z klocków jak najwyższą wieżę. Mają na to trzy minuty. Dzieci muszą ze sobą współpracować. Prowadząca mówi: „Aby ułożyć wieżę, potrzebujecie klocków, zręczności, ale także umiejętności współpracy. Podzielcie się rolami i zadaniami. Zastanówcie się, kto z was będzie przynosił klocki, a kto budował”. Po wyznaczonym czasie pary podziwiają wszystkie wieże. 8. Znajdź swoja grupę Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy, które otrzymują szarfy w kolorach: żółtym, czerwo-nym i zielonym. Dzieci poruczają się w rytmie słuchanej muzyki (np. maszerują, podskakują itd.). Na przerwę w muzyce dobierają się trójkami (trzy kolory). Zabawę powtarzamy. 9. Układamy bukiet dla mamy i taty Każde dziecko wybiera zgodnie z kolorem swojej szarfy sylwetę kwiatka lub liścia: czerwona – tulipan, żółta – żonkil, zielona – liść. Następnie dzieci wspólnie układają na dywanie kom-pozycję kwiatową (załącznik nr 1). 10. Bukiet dla mamy i taty – układanie puzzli z rozciętej ilustracji Nauczycielka tnie ilustrację z bukietem adekwatnie do wieku i możliwości dzieci (załącznik nr 2).