Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Jajkowe przygody
Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym
Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów edukacyjnych
Cele ogólne:
• wprowadzenie nastroju oczekiwania i wywoływanie radości z powodu zbliżających się świąt,
• rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej,
• wyrażanie uczuć radości związanych ze zbliżającymi się świętami.
Cele szczegółowe – dziecko:
• w obszarze fizycznym:
o uczestniczy w zabawach ruchowych,
o aktywnie uczestniczy w pracy w grupie,
o rozwija zwinność i koordynację wzrokowo-ruchową;
• w obszarze emocjonalnym:
o wyraża radość podczas zabawy ruchowej,
o wyraża zadowolenie z dobrze wykonanej pracy w grupie,
o wypowiada się na temat swoich odczuć;
• w obszarze społecznym:
o obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
o przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
o komunikuje się z dziećmi oraz osobami dorosłymi,
o współpracuje w grupie;
• w obszarze poznawczym:
o słucha tekstu ze zrozumieniem,
o doskonali analizę i syntezę wyrazów,
o odpowiada na pytania,
o doskonali umiejętność liczenia,
o rozpoznaje znak graficzny cyfr od 1 do 8,
o ćwiczy myślenie dywergencyjne,
o rozwiązuje zagadki,
o ćwiczy aspekt kardynalny i porządkowy liczby,
o czyta obrazy,
o wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy.
Kompetencje kluczowe:
• w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
• matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
• osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
• obywatelskie,
• w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Formy pracy:
• z całą grupą,
• indywidualna.
Metody:
• problemowa,
• słowna,
• działalności praktycznej.
Pomoce dydaktyczne:
• plastikowe jajka, koperta z listem od kurki, sznurek, tekst zagadek, karty pracy, no-życzki, kleje, ołówki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Jajeczko przyjaźni – zabawa powitalna
Dzieci siedzą w kręgu i podają sobie kolejno pisankę. Nauczyciel wypowiada następujące słowa: „Wielkanocne jajeczko puszczam w krąg, niech całe wróci do mych rąk”.
2. List od Kumoszki
Przed zajęciami nauczyciel chowa w sali tyle plastikowych jajek, ile jest dzieci w grupie. Na ośmiu z nich wpisuje cyfry od 1 do 8. Będą one potrzebne do jednego z kolejnych zadań. Dzieci siedzą w kręgu na dywanie, wychowawca pokazuje dzieciom kopertę i mówi: „Dziś rano przyszedł do mnie list. Okazało się, że jest to list od Kruki Kumoszki. Zgubiła ona jajka, które zniosła dziś rano. Posłuchajcie, co Kurka pisze w liście”.
Drogie Dzieci, ko ko ko,
serdecznie Was witam, ko ko. Mam problem, który może pomożecie mi rozwiązać, ko ko ko. Już Wam piszę, o co chodzi. Zniosłam dziś skoro świt piękne jajeczka. Było ich bardzo dużo. Zadowolona wyszłam na chwilkę z kurnika, aby rozprostować skrzydełka, ko ko, i wziąć coś na dziób. Jak wróciłam, z przerażeniem zobaczyłam, że jaj nie ma w moim gnieździe. Myślę, że to sprawka chytrego liska. On lubi robić takie psikusy. Niedługo zbliżają się Święta Wielkanocne, a ja, ko ko, obiecałam mojej gospodyni, że zniosę dużo jaj. Są jej potrzebne do stworzenia pisanek. Bez nich świąt nie będzie! Ko ko. Pomóżcie mi uratować święta! Proszę, znajdźcie moje jaja.
Z poważaniem, ko ko
Kurka Kumoszka
Nauczyciel pyta dzieci: „Pomożemy Kurce znaleźć jajka? Świetnie. W takim razie wstańcie, przejdźcie się po naszej sali, może psotny lisek schował gdzieś jajka, o których pisała nam Kurka. Kto znajdzie jajko, niech usiądźcie na dywanie”.
3. Wiersz Pisanki
Dzieci siedzą ze swoimi jajeczkami na dywanie. Nauczyciel mówi: „Brawo! Świetnie się spi-saliście i rozwiązaliście problem Kurki. Znaleźliście wszystkie jej jajeczka. Będzie ona bardzo zadowolona. Jednak zanim je oddamy, posłuchamy uważnie wiersza”. Nauczyciel czyta wiersz Krystyny Różeckiej pt. Pisanki:
Pisanki, pisanki,
jajka malowane,
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.
Na pierwszej kogucik,
a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.
Pisanki, pisanki,
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.
Na czwartej kwiatuszki,
a na piątej gwiazdki.
na każdej pisance
piękne opowiastki.
Analiza i synteza wyrazów: „pisanki”, „Wielkanoc”, „malowane”. Nauczyciel prosi chętne dzieci, aby przegłoskowały słowa. Dzieci młodsze dzielą słowa na sylaby. Zadaje pytania:
• Bez czego nie ma Wielkanocy?
• Co pisankowego jest namalowane na jajkach?
• Ile było jajek w wierszu?
W razie potrzeby nauczyciel czyta ponownie wiersz. „Dobrze, w takim razie mam dla was zadanie”. Prowadzący rozkłada ilustracje (załącznik nr 1): słoneczko, kogucika, gwiazdki, la-leczki tańczące, kwiatuszki. „Proszę, powiedzcie mi, co było na pierwszej pisance, drugiej, trzeciej, czwartej i piątej?”.
Za każdym razem nauczyciel prosi jedno dziecko, które odpowiedziało prawidłowo na pyta-nie, aby zostawiło swoje jajeczko przy odpowiedniej ilustracji. Gdy wszystkie ilustracje są ustawione prawidłowo wraz z jajeczkami, wychowawca pyta dzieci: „Na której pisance są la-leczki, gwiazdki itd.?”. Liczenie pisanek od strony lewej do prawej i odwrotnie. Określanie, ile ich jest. „Zapamiętajcie, co było namalowane na każdej z pisanek, gdyż teraz zabieram ilustracje. Poproszę kogoś z was, aby się odwrócił, a następnie zabiorę jedno jajeczko. Zada-niem będzie odgadnięcie, którego jajeczka i jakiego obrazka brakuje”. Nauczyciel chowa jedną z pisanek, a wybrane dziecko odgaduje. Zabawę powtarza kilka razy z chętnymi dziećmi.
4. Jajkowy tor przeszkód – zabawa ruchowa
Nauczyciel zawiesza w sali, w miarę możliwości, na różnej wysokości oraz w różnych kie-runkach sznurek (propozycja: sznurek może być zaczepiony za nogi pomiędzy odwróconymi do góry nogami stolikami) Każde dziecko po kolei, trzymając w rączce plastikowe jajko, przechodzi pomiędzy sznurkami tak, aby żadnego nie zahaczyć. Dla utrudnienia na jednym sznurku można zawiesić dzwoneczek. Można ułożyć inny tor przeszkód według potrzeb i możliwości.
5. Rozwiązywanie wielkanocnych zagadek
Nauczyciel mówi: „Zapewne zauważyliście, że niektórzy z was mają na jajeczku napisaną cyferkę. Każda cyfra, to jedna zagadka. Ciekawe, czy będziecie znali na nie odpowiedzi”. Dzieci mówią, jaką mają cyfrę na jajku, a wychowawca czyta odpowiednią zagadkę.
1 2
Jest pyszna i słodka, lukrem polana,
na wielkanocnym stole czeka na nas od rana Co to za gałązka, co kotków ma bez liku,
i chociaż nie zamruczy – miła jest w dotyku?
3 4
Kurka je zniosła,
mama ugotowała,
a mała Kasia pomalowała Skacze, kica po zielonej łące,
uszka ma duże i sterczące,
koszyczek pełen pisanek trzyma,
bardzo wesoła jego mina.
Dzieci bardzo go kochają,
bo słodycze od niego dostają
5 6
Biały, mięciutki, piękną ma wełenkę,
z której można na drutach zrobić czapkę lub sukienkę Co to za wielkanocna zupa, w której kiełbaska pływa?
Jest w niej też jajeczko, żółte jak słoneczko
7 8
Mają czerwone łapki i małe dzióbki,
wyskakują wesoło z pękniętej skorupki.
Mają apetyt na ziarenka i robaczki,
to nikt inny, jak żółte... Choć już święta blisko, wiatr na polu dmucha.
Na talerzu w domu kiełkuje...
Nauczyciel prosi, aby dzieci zostawiły na dywanie swoje jajeczka i usiadły do stolików.
6. Pisanka – karta pracy
Nauczyciel rozcina na kilka części ilustrację, dostosowując trudność do wieku dzieci (załącz-nik nr 2). Dzieci składają obrazek z części, a następnie przyklejają go na kartkę papieru. Do-skonalenie spostrzegawczości, uważności i dokładności. Zwrócenie uwagi na estetyczne wy-konanie pracy.
7. Od kawałka do całości – karta pracy
Dzieci mają za zadanie połączyć fragmenty obrazka z jego całością. Ćwiczenie wzrokowe na spostrzegawczość. Załączniki nr 3a (dzieci starsze) i 3b (dzieci młodsze).
8. Zakończenie zajęć
Nauczyciel, trzymając w ręku koszyczek wielkanocny, prosi dzieci, aby usiadły na dywanie i wzięły swoje jajeczka. Następnie mówi: „Bardzo dziękuję wam za mile spędzony czas. Teraz proszę, aby każdy z was, wrzucając jajko do koszyczka, powiedział, czego życzy sobie oraz innym na święta (można też powiedzieć, czego życzymy naszej Kurce Kumoszce). Jajka, które zebraliście, oddam wieczorem właścicielce. Na pewno będzie bardzo szczęśliwa. Możecie być z siebie dumni, bo uratowaliście w tym roku święta!”.