Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie i konfliktach ? Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów ed ukacyjnych Cele ogólne:  dostarczenie informacji na temat wojny w Ukrainie,  wyrabianie szacunku dla innych wokół nas ,  poszerzenie wiedzy dzieci na temat rozwiązywania konfliktów . Cele szczegółowe – dziecko:  w obszarze fizycznym: o aktywnie uczestniczy w pracy w grupie, o odgrywa role w zadaniach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem;  w obszarze emocjonalnym: o dostrzega i rozumie własne emocje i reakcje na spór , o rozwija empatię i tolerancję , o ćwiczy asertywność i umiejętność radzenia sobie ze złością , o skuteczniej rozwiązuje konflikty , o wyraża zadowole nie z dobrze wykonanej pracy w grupie, o wypowiada się na temat swoich odczuć , o potrafi przedstawić swój punkt widzenia bez konfliktu z rówieśnikami ;  w obszarze społecznym: o obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe , o komunikuje się z dziećmi oraz osobami dorosłymi , o współpracuje w grupie ;  w obszarze poznawczym: o tworzy rozwiązanie problemu , o ma świadomość nieuchronności konfliktów w życiu społecznym , o potrafi wybierać konstruktywne metody rozwiązywania trudnych sytuacji , o odpowiada na pytania, o wykonuje własne eksperymenty językowe , o potrafi pracować w kilkuosobowej grupie , o planuje i tworzy dłuższą wypowiedź , o rozwija swoją wyobraźnię . Kompetencje kluczowe:  w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,  osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się ,  w zakresi e świadomości i ekspresji kulturalnej . Formy pracy:  z całą grupą ,  indywidualna,  w zespołach . Metody:  problemowa,  działalności praktycznej . Podstawowe zasady obowiązujące podczas rozmowy 1. J eśli dzieci pytają, należy odpowiedzieć na pytania (i tylko na te pytania) zgodnie z prawdą . 2. Należy rozmawiać z nimi wtedy, gdy pytają , lub widzimy, że dzieje się coś niepokoją- cego (zachowanie agresywne). 3. R ozmowa z dziećmi musi być dostosowana do ich wieku i przeprowadzona w języku dziecka. 4. Rozmowa ma na celu poinformowanie dzieci, przede wszystkim jednak uspokojenie, ukojenie ich emocji. 5. R ozmawiamy bez zbędnego ładunku emocjonalnego . PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Iskierka przyjaźni W szyscy stoją w kręgu, trzymają się za dłonie, nauczyciel puszcza „iskierkę” (uścisk dłoni ), któr a wędruje do każdego dziecka, aby na koniec po wrócić do nauczyciela. 2. Rozmowa o konfliktach Nauczyciel zaczy na rozmowę: W związku w wieloma waszymi pytaniami o konflikt, który toczy się za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie, chciałam w am odpowiedzieć na najczęs tsze z nich. Jednak za nim przejdę do odpowi e- dzi, ustalmy parę rzeczy: C zym jest konflikt? Może ktoś z was wie? (C hętne dzieci odpowiadają ). Tak, konflikt to niezgodność. Pojawia się on wtedy, gdy np. dwie osoby mają różne zdanie na ja kiś temat lub chcą czegoś inne go albo przeciwnie, chcą tego samego w tym samym czasie. Opowiem Wam historię. Zosia i Oliwia chciały się razem pobawić. Zosia zaproponowała zabawę w domku Barbie, ale Oliwia nie miała ochoty na taką zabawę. Wolała pobawić się klockami. Zaczęły się kłócić , czyja zabawa jest fajniejsza. Żadna z nich nie chciała odpuścić. Tak doszło między nimi do konfliktu. Co moglibyśmy zaproponować dziewczynkom? Macie jakieś rozwiązanie tego konfliktu? Swobodne wypowiedzi i propozycje dzieci. Do jakich rozwiązań mogą dojść dzieci ( propo- nowanie rozwiązań mo że być pokierowane przez nauczyci ela):  dziewczynki mogą najpierw pobawić się w jedną zabawę, a potem w drugą ,  mogą losować zabawę, np. stosując wyliczankę ,  mogą razem wymyślić taką zabawę, która będzie odpowiadała obu dziewczynkom. Czy ktoś z was miał kiedyś konflikt z inną osobą? (C hętne dzieci opowiadają o swoich konfliktach. Grupa oraz nauczyciel proponują rozwiązania konfliktów dzieci ). Kiedy możliwe jest rozwiązanie konfliktu? Czy zawsze jest to możliwe? ( Chętn e dzieci odpowiada- ją na pytania ). Tak, to prawda, a by rozwiązać konflikt, obie strony muszą tego chcieć. Jeśli jedna strona nie ze- chce porozumienia, ustąpi enia lub rozmowy, to konflikt będzie trwał nadal. 3. Ćwiczenia w rozwiązywaniu konfliktów Nauczyciel zaprasza pary lub grupy chętnych dzieci do zaprezentowania rozwiązań konfli k- tów. Dzieci po otrzymaniu opisu konfliktu zgłaszają się. Mają pięć minut na wymyślenie rozwiązania, a następnie przedstawiają je grupie. Konflikt nr 1 Frane k i Olek chodzą do jedne j grupy. Obaj bardzo lubią bawić się koparką. Niestety w sali jest tylko jedna koparka. Za każdym razem, gdy jest czas na zabawę, kłócą się , kto z nich ma się nią pobawić. Zazwyczaj kończy się to pójściem do pani na skargę, czasem jednak pł aczem. Konflikt nr 2 Ola, Zuzia i Nina rozmawiają o swoich ulubionych bajkach . Każda z nich uważa, że jej jest na j- lepsza. Żadna z nich nie chce ustąpić. Konflikt nr 3 Łukasz i Tomek lubią bawić się razem klockami. Z nów wyciągają w sali przedszkolnej swoje ulu- bione klocki i siadają na dywan ie . Łukasz jednak chce zbudować wieżę, a Tomek fortecę. Konflikt nr 4 Natalia lubi bawić się lalkami. W czasie, gdy bawi się jedną z nich, podchodzi do niej Zosia i pro- ponuje wspólną zabawę. Jednak Natalia woli bawić się sama. Konflikt nr 5 Na podwórku przedszkolnym Oliwia długo już huśta się na huśtawce. Na swoją kolej czeka ją od dawna Sonia, Tamara i Kasia. Oliwia jednak nie ma zamiaru opuścić huśtawki, mówiąc, że była na niej pierwsza. Nauczyciel gratuluje wszystkim, którzy rozwiązywal i zaproponowane sytuacje konfliktowe, oraz tym, którzy pomagali, mówiąc: Świetnie poradziliście sobie z rozwiązywaniem konfliktów, które przed w ami postawi łam. Możecie być z siebie bardzo dumni. Konflikt w Ukrainie jest konfliktem dorosłych. Prezydent Rosji podjął decyzję, że wyśle swoje wojska do Ukrainy, a by zabrać im ich ziemię. Nie wiemy , dlaczego to zro- bił, ale nie zgadzamy się z tym. Czy macie w związku z tym pytania? Możliwe pytania dzieci i propozycje odpowiedzi: 1. Co to jest wojna? Dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje zilustrowania sytuacji. Dlatego podajemy przy- kłady różnych konfliktów ( w grupie, na podwórku czy na placu zabaw) i mówimy, że to p o- dobna sytuacja, tylko że w tym przypadku ktoś dorosły chce przywłaszczyć sobie czyjeś pań- stwo, jego teren, miasta, wioski, domy. Dziecku na tym poziomie rozwoju emocjonalnego i intelektualnego powinna taka informacja wystarczyć. Propozycja zobrazowania sytuacji Ukrainy i Rosji: Wyobraźcie sobie, że w pewnym przedszkolu są dwie grupy: Biedronki i Motylki (zmieniamy na- zwy według potrzeb). Każda grupa ma swoją salę, w niej stoliki i krzesełka, zabawki, książki, k ą- ciki zainteresowań, regały, dywan. Jednak w grupie Biedronek znalazło się jedno dziecko, któremu jego sala już nie wystarczała, bardzo chciało mieć rzeczy znajdujące się w sali Motylków i posta- nowiło namówić resztę grup y, a by zabrać Motylkom ich salę. 2. Dlaczego prezydent Rosji tak zrobił? Starajmy się być szczerzy. N ie wiemy, dlaczego prezydent Rosji podjął taką decyzję. Nie wiemy, co siedzi w czy jejś głowie. Warto jednak powiedzieć dzieciom, że jesteśmy przec iw tym decyzjom, przeciw wojnie. Cza sem dziecko pragnie dowiedzieć się , jaki jest nasz pogląd na ten temat. 3. Jak mogę pomóc? Można razem z dziećmi porozmawiać na temat możliwych akcji pomocowych. Bardzo ważne jest wsparcie dla dzieci z Ukrainy przebywających w przedszkolu. W arto porozmawiać z dziećmi, że pomóc mogą również , zapraszając do zabawy koleżankę czy kolegę z Ukrainy, propon ując spotkanie poza przedszkolem, b ędąc miłym , nie strasz ąc rozmowami o wojnie. 4. Czy jestem bezpieczna/bezpieczny ? Czy zaatakują nas wojska rosyjskie? Pamiętajmy o szczerości. Nikt nie przewidzi , co będzie za kilka tygodni czy miesięcy. Jednak dziecku warto powiedzieć, że w tym momencie Polska jest bezpiecznym kr ajem. Warto też wspomnieć, że cały nasz kraj robi wszystko, żeby było bezpiecznie, i wszyscy będą starali się doprowadzić do jak najszybszego zakończ enia tego konfliktu. Ważne! Musimy żyć jak do tej pory, nie dać się zastraszyć, skupiać się na tym, na co mamy wpływ, poma gać, wspierać i uspokajać. C odzienna rutyna i stały plan dnia w prze dszkolu i poza nim pomagają dzieciom budować poczucie bezpieczeń stwa.