Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 25 MARCA 2022
Obniżenie dodatku motywacyjnego
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, autor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy, finansów publicznych i funkcjonowania samorządu terytorialnego, uznany prelegent i szkoleniowiec, wykładowca toruńskiej i bydgoskiej Wyższej Szkoły Bankowej, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, przez lata tworzył trzon Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
Dyrektor szkoły na dziewięć miesięcy przed emeryturą otrzymał obniżony dodatek motywacyjny (który jest uznaniowy i przyznawany raz na pół roku), co spowodowało znaczne obniżenie jego wynagrodzenia. Czy w takiej sytuacji obejmuje pracownika (dyrektora szkoły wyłonionego w konkursie, zatrudnionego na podstawie mianowania) ochrona przedemerytalna? Czy jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje, do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)
• Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 6 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, potocznie nazywanej Ustawą o zwolnieniach grupowych, jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom, w tym pracownikom, którym brakują nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy. Podkreślić jednak należy, że nieprzyznanie dodatku motywacyjnego nie stanowi wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Dodatek ten ma charakter uznaniowy i jest przyznawany zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie wynagradzania nauczycieli obowiązującym w danej jednostce samorządu. Aby otrzymać dodatek, należy spełnić kryteria wskazane w regulaminie, ale nieprzyznanie dodatku nie wymaga przeprowadzenia zmiany warunków pracy i płacy, bowiem odbywa się w ramach istniejących warunków zatrudnienia nauczyciela. W efekcie uznać trzeba, że dodatek wyrównawczy w tej sytuacji nie przysługuje.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.