Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Uważność w ruchu Scenariusz zajęć w edukacji wczesnoszkolnej Opracowała: Sylwia Piekarska GRUPA WIEKOWA: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej. CELE OGÓLNE: • poprawa koncentracji, • wykształcenie umiejętności skupienia uwagi na ruchu własnego ciała i oddechu. CELE OPERACYJNE: Uczeń: • potrafi wykonać kilka pozycji ciała według wskazówek nauczyciela, • jest skoncentrowany na zadaniu, • świadomie oddycha, • czuje się zrelaksowany, • słucha ze zrozumieniem, • dokonuje samooceny. CELE SFORMUŁOWANE W JĘZYKU UCZNIA: • utrwalicie poznane pozycje gimnastyczne i poznacie nowe, • nauczycie się koncentrować na zadaniu, • odpoczniecie i nabierzecie sił. METODY PRACY: • oglądowa, • praktycznego działania, • praca z bajką. FORMY PRACY: • zbiorowa, • indywidualna. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: • maty, • muzyka (dynamiczna do rozgrzewki typu aerobic oraz relaksacyjna), • karty z pozycjami, • klepsydra, słomki, rekwizyty do bajki (słoik i dwie żaby na patykach), • bajka Żaby w śmietanie ze zbioru terapeutycznych bajek Pozwól, że ci opowiem… Jorge Bucaya. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Uwaga! Nauczyciel ćwiczy wraz z dziećmi, mając grupę przed sobą. Uczniowie wykonują asany na zasadzie lustrzanego odbicia. 1. Otwarcie i przywitanie • Wszyscy siedzą na swoich matach ze skrzyżowanymi nogami. Nauczyciel wyjaśnia cele zajęć i tłumaczy, na czym będą one polegały (wykonywanie ćwiczeń na macie w ciszy i skupieniu) oraz co podlega ocenie. • Uczniowie wykonują oddechy uwalniające napięcie (trzy długie wdechy nosem i wypuszczenie powietrza ustami). Czas: 2 minuty. 2. Rozgrzewka Wykonanie na macie kilku ćwiczeń w rytm dynamicznej muzyki. Ćwiczenia mają na celu rozgrzanie mięśni i zmianę rytmu oddechu na szybki. Warto wykorzystać np. ruchy naprzemienne według metody Dennisona. • Chodzenie po macie w przód i w tył, na palcach, na piętach. • Bieg w miejscu. • Ruchy naprzemienne: łokieć–kolano, stopa–ręka, pięta–ręka. • Wyskoki. • Przysiad z ruchem ramion w przód/tył. Czas: 3 minuty. 3. Ćwiczenia gimnastyczne z określonymi pozycjami – asanami Wszystkie ćwiczenia wykonuje się do muzyki relaksacyjnej. • Minuta ciszy w pozycji krokodyla (leżenie na brzuchu z brodą podpartą na rękach). • Prezentacja wybranych asan (już poznanych i nowych) w sposób w miarę dynamiczny i dostosowany do możliwości dzieci, tak aby się nie znudziły i jednocześnie skupiały na szczegółowym wykonaniu ćwiczenia. • Pozycje stojące: góra, drzewo niskie i wysokie, wojownik II, trójkąt; pozycje siedzące: okręt, pozycje odwrócone: pies z głową w dół, pozycje leżące: krokodyl, sfinks, kobra, świerszcz; skręty w siadzie. • Zabawy w parach: o leżak – jedno dziecko zwija się w kłębek grzbietem do góry, drugie kładzie się na nim plecami; przez chwilę pozostaje w tej pozycji (może zamknąć oczy), a potem następuje zmiana, o winda – dzieci siadają naprzeciwko siebie, mają wspólną słomkę; każde z nich trzyma ją z jednej strony kciukiem – wspólne podnoszą ją i opuszczają, potem następuje zmiana palca na wskazujący i znów: góra–dół; czynności powtarzamy ze wszystkimi palcami. Czas: 20 minut. 4. Zabawy z jogą – utrwalenie poznanych pozycji • Tunel – dzieci ustawiają się kolejno w pozycji psa z głową w dół, dziecko z końca przechodzi (czołga się) pod tunelem uniesionych ciał na początek itd. • Papierowe asany – nauczyciel rozkłada rysunki asan na matach, uczniowie wykonują swoją pozycję i stoją w niej chwilę, a na dźwięk dzwonka przechodzą na matę obok i zmieniają pozycję. Czas: 5 minut. 5. Relaksacja i ćwiczenia oddechowe • Ułożenie na plecach – rozluźnienie, świadomy oddech klatką piersiową/brzuchem. Dzieci obserwują swój oddech z rękoma na brzuchu. • Rozluźnienie dolnej części pleców – dzieci podciągają kolana do brzucha, chwytają za nie i bujają się. Następnie przyjmują dowolną wygodną pozycję. • Bajka Żaby w śmietanie – opowiedziana lub przeczytana. Omawiamy terminy: pesymista, optymista. Na koniec kumkamy pozytywnie. Czas: 10 minut. Zadanie domowe: Zapytaj rodziców, jakimi są żabami.