Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Pobaw się z nami Wiosno!
Scenariusz zajęć przedszkolnych dla dzieci w wieku od pięciu do sześciu lat
Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów edukacyjnych
Chcemy uczyć się pod gołym niebem, bowiem tylko tam sprawnie ukształtujemy nasze ciała i uszlachetnimy nasze dusze...
Ernest Thompson Seton
Cele ogólne:
• promowanie aktywności zgodnych z zasadami poszanowania przyrody,
• rozwijanie wśród dzieci zamiłowania do przyrody.
Cele szczegółowe – dziecko:
• w obszarze fizycznym:
o uczestniczy w zabawach ruchowych,
o aktywnie uczestniczy w pracy w grupie,
o łączy różne materiały w celu wykonania pracy,
o ćwiczy motorykę małą przy tworzeniu obrazów;
• w obszarze emocjonalnym:
o wyraża radość podczas zabawy ruchowej,
o wyraża zadowolenie z dobrze wykonanej pracy w grupie,
o wypowiada się na temat swoich odczuć,
o potrafi przedstawić swój punkt widzenia bez konfliktu z rówieśnikami;
• w obszarze społecznym:
o obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
o komunikuje się z dziećmi oraz osobami dorosłymi,
o współpracuje w grupie;
• w obszarze poznawczym:
o szuka rozwiązania problemu,
o potrafi rozpoznać ptaki odlatujące na zimę do ciepłych krajów oraz te, które zosta-ją,
o rozpoznaje ptaki,
o odpowiada na pytania,
o wykonuje własne eksperymenty językowe,
o czyta obrazy,
o planuje i tworzy dłuższą wypowiedź,
o rozwija swoją wyobraźnię.
Kompetencje kluczowe:
• w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
• matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
• osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
• w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Formy pracy:
• z grupą,
• indywidualna,
• w zespołach.
Metody:
• problemowa,
• działalności praktycznej.
Pomoce dydaktyczne:
• koce, wydrukowane fotografie ptaków, długopisy, kastaniety, tamburyn, patyk, karto-ny z przyklejoną taśmą dwustronną, krążki, obręcze, bomby nasienne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wierszyk
Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły z nim na trawie (można wcześniej zorganizować koce) i czyta wiersz:
Olga Adamowicz, Zwiastun wiosny
Mała Zosia się zastanawiała, dlaczego jaskółka już przyleciała.
Czyżby się wiosna do nas zbliżała?
Robi się cieplej i wiatr mniej wieje, słoneczko częściej się do nas śmieje.
Po czym więc dzieci wiosnę poznają?
Po listeczkach zielonych, które wyrastają?
Czy po kwiatach, które z ziemi wychodzą i pączki puszczają?
A może po tym jak słoneczko coraz mocniej przygrzewa,
zielenią się łąki, zielenią się drzewa.
Ptaki z ciepłych krajów do nas przybywają i radosnym śpiewem wiosnę już witają.
I mały przebiśnieg budzi się do życia, piękny i radosny jako zwiastun wiosny.
Cieszmy się zatem, że nadchodzi wiosna, w błękitnej sukience, ciepła i radosna.
Wędrować będzie dookoła świata, czekając cierpliwie na powitanie lata.
Pytania nauczyciela:
• Nad czym zastanawiała się mała Zosia?
• Po czym można poznać, że nadeszła wiosna?
2. Jestem wiosennym kwiatem – opowieść ruchowa, pantomimiczna
Nauczyciel prosi dzieci, aby wyobraziły sobie, że są małymi nasionkami kwiatów zakopanymi w ziemi. Rosną pod ziemią coraz większe, pęcznieją od wiosennego deszczu (dzieci kucając, ruszają się, rozpychają rękami), zaczynają się przebijać na powierzchnię (wyciągają do góry złożone dłonie). Gdy już są na niej, powoli rosną i rosną (wstają powoli), na koniec, gdy słonko zaświeci, zakwitają, otwierając swe pąki (rozkładają ręce szeroko na dwie strony).
3. Ekoinstrument
Nauczyciel prosi dzieci: „Rozejrzyjcie się wokół siebie, a na pewno znajdziecie w przyrodzie coś, z czego będziecie mogli stworzyć swój własny ekoinstrument muzyczny. Do dzieła!”.
4. Podaj patyk dalej
Nauczyciel prosi dzieci, aby usiadły w kręgu na ziemi. Potrzebny będzie większy patyk. Pierwsza osoba, siedząc, chwyta nogami patyk i nie pomagając sobie rękami, podaje go na-stępnej osobie, która również musi go chwycić stopami. Przedmiot nie powinien upaść na ziemię. Zabawę można przeprowadzić (jeśli pogoda nam na to pozwala) na bose nogi, wtedy dzieci otrzymają dodatkowe wrażenia dotykowe.
5. Ścieżka bosych stóp
Nauczyciel rysuje patykiem na ziemi pas o szerokości ok. 0,5 m i długości 3–4 m. Dzieli go na odcinki o długości 40–50 cm. Dzieci mają za zadanie wypełnić poszczególne odcinki tym, co znajduje się w pobliżu: piaskiem, ziemią, trawą, liśćmi, szyszkami, gałązkami drzew iglastych (np. jodeł) i liściastych, żwirem lub otoczakami. Dzieci mogą chodzić po ścieżce z za-wiązanymi oczami i odgadywać, po czym idą.
6. Budujemy domek dla żuka
Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grup około 3–4 osobowych, następnie prosi je, aby z mate-riału naturalnego, znalezionego w okolicy, zbudowały domek dla żuczka.
7. Związani z przyrodą
Nauczyciel prosi dzieci, aby znalazły na własnej dłoni trzy łączące się linie papilarne i zazna-czyły je długopisem. Następnie prosi je, aby spróbowały odnaleźć taki sam wzór w środowi-sku przyrodniczym, np. na liściu, gałązce, korze drzewa.
8. Przeprowadzka żab
Nauczyciel wybiera kilkoro dzieci z grupy. Będą one „zbiornikami wodnymi” (np. „stawami”). Mają jedynie stać w miejscu, w odległości ok. 20 m od siebie. Reszta dzieci to „żaby”. Na sygnał nauczyciela żaby muszą zmienić swój dom, czyli przebiec do innego stawu. Biegnąc, nie mogą oddychać. Muszą pokonać dystans na jednym wdechu. Następnie po kilku rundach zmieniamy „dzieci-stawy”.
9. Bomby nasienne
Wcześniej przygotowane bomby, czyli nasiona zmieszane z ziemią i odrobiną gliny, zbite w kulkę wrzucamy do tych miejsc, gdzie chcielibyśmy, żeby były weselsze, ładniejsze. Naj-lepiej wybrać odporne rośliny, które poradzą sobie bez dodatkowego podlewania.
10. Biedronki i żuczki – zabawa ruchowa przy dźwiękach instrumentów
Nauczyciel tłumaczy dzieciom zasady zabawy. Na wyznaczonym terenie leżą rozłożone na trawie krążki i obręcze. Dziewczynki (biedronki) poruszają się na dźwięk tamburynu, na prze-rwę w muzyce – sfruwają na kwiaty (krążki). Chłopcy (żuczki) poruszają się na dźwięk ka-stanietów, na przerwę w muzyce – sfruwają do uli (obręcze). Nauczyciel może grać w tym samym momencie na dwóch instrumentach lub na jednym. Następuje zamiana rolami.
11. Ptaki przyleciały
Dzieci losują ilustrację ptaka (załącznik nr 1), który odlatuje na zimę do ciepłych krajów bądź zostaje w Polsce. Nie mówią, jakiego ptaka wylosowali. Dzieci zamieniają się w ptaki (nie mogą mówić), „latają” po podwórku. Na znak nauczyciela (np. zagranie na kastanietach) dzieci tworzą dwie grupy ptaków, te, które odlatują na zimę, i te, które zostają.
12. Naturalne obrazy
Nauczyciel wraz z dziećmi przygotowuje wcześniej kartoniki z bloku technicznego lub karto-nu z naklejonym szerokim i dość długim paskiem dwustronnej taśmy klejącej. Na podwórku rozdaje kartoniki dzieciom i prosi, żeby z zebranego przez siebie materiału przyrodniczego stworzyły obraz, przyklejając go do taśmy dwustronnej.