Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Tłusty czwartek Scenariusz zajęć przedszkolnych dla dzieci w wieku od trzech do czterech lat Opracowała: Honorata Sklepik, z wykształcenia nauczycielka wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego. Autorka bloga Maluch w domu Cele ogólne: · rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, · rozwijanie motoryki małej, · wzbogacanie wiedzy o tradycjach. Cele szczegółowe – dziecko: · rozwiązuje zagadkę, · reaguje na polecenia w zabawie, · rozróżnia kolory, · słucha tekstu i odpowiada na pytania z nim związane, · zna narodowe tradycje, · rozróżnia rodzaje pączków, · przestrzega zasad higieny, · aktywnie uczestniczy w zajęciach. Formy pracy: · indywidualna, · w parach, · grupowa. PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Wprowadzenie do tematu zajęć za pomocą zagadki Jest okrąglutki oraz słodziutki, ma lukrowaną skórkę, a w środku dziurkę – na konfiturkę. Wszyscy go lubią – starsi i dzieci, na jego widok – aż ślinka leci. 2. Zabawa ruchowa przy muzyce Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach sali ilustracje z pączkami (załącznik). Dzieci swo-bodnie poruszają się przy akompaniamencie muzycznym. Kiedy muzyka cichnie, dzieci muszą jak najszybciej usiąść przy dowolnym pączku, o którym mówi nauczyciel (pączek z lukrem, z dziurką, z cukrem, z konfiturą, z czekoladą, z posypką, różowy, brązowy itd.). 3. Tłusty czwartek Pogadanka inicjowana wierszem Tadeusza Śliwiaka Pączki. Wyjaśnienie pochodzenia tradycji tłustego czwartku. Tadeusz Śliwiak, Pączki Był sobie pączek, co nie miał rączek i okrąglutki był jak miesiączek. Miał lukrowaną złocistą skórkę, a w środku dziurkę na konfiturkę. Wszyscy go lubią, starsi i dzieci. Na jego widok aż ślinka leci. Lecz co naprawdę pączki są warte, to przede wszystkim wie Tłusty Czwartek. 4. Robimy pączki – propozycje aktywności Propozycja I – smażenie pączków Potrzebne materiały: mąka, drożdże, masło, cukier, jajka, mleko, dżem/czekolada, olej. Przypominamy zasady higieny i bezpieczeństwa podczas pracy oraz przygotowujemy stano-wiska. Przepis na ok. 20 szt. · 500 g mąki pszennej, · 50 g świeżych drożdży, · 100 g masła, · 100 g cukru, · 4 żółtka, · 1 jajko, · 250 ml mleka, · nadzienie, · olej do smażenia. Do ciepłego mleka dodajemy łyżeczkę cukru, drożdże i około 5 łyżek mąki. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na 10 min do wyrośnięcia ciasta. Masło należy roztopić, a jajko, żółtka i cukier ubić. Do zaczynu dodajemy mąkę i masę z jajek, wyrabiamy ciasto. Ciasto rozwałkowujemy i wycinamy z niego po dwa koła na 1 pączka. Na środku pierwszego dodajemy konfiturę i nakrywamy drugim. Smażymy na rozgrzanym oleju. Propozycja II – pączki z masy solnej Potrzebne materiały: mąka, drobna sól, woda, miska, farby, pędzle. Przepis na jedną porcję: • 1 szklanka drobnej soli, • 1szklanka mąki, • ok. 150 ml wody. Ugniatamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Formujemy pączki, a następnie suszymy je w piekarniku w temperaturze ok. 70ºC. Gotowe pączki dekorujemy farbami. Propozycja III – donut z talerzyka papierowego Potrzebne materiały: talerzyk papierowy, nożyczki, farby, foremka-koło. Na środku talerzyka odrysowujemy kształt koła. Wycinamy je. Brzegi talerzyka malujemy farbkami na brązowo, natomiast pozostałą powierzchnię na dowolny kolor lukru. Można do-malować posypkę lub po wyschnięciu nakleić skrawki papieru. 5. Zabawa wyciszająca – pączkowe masażyki Dzieci dobierają się w pary. Jedno siada lub kładzie się przed kolegą. Nauczyciel opisuje ko-lejne czynności: 1. Podgrzewamy mleko (pocieramy plecy dziecka). 2. Dodajemy cukier (lekko stukamy paluszkami w plecy), kruszymy drożdże (delikatnie szczypiemy) i wsypujemy mąkę. Całość mieszamy (robimy koliste ruchy). 3. Rozbijamy jajka (lekko uderzamy w plecy grzbietem dłoni), dodajemy masło i cukier. Miksujemy (wykonujemy szybkie okrężne ruchy). 4. Składniki łączymy i ugniatamy ciasto (ugniatamy plecy). Formujemy pączki (przesu-wamy dłońmi, jakbyśmy lepili kulki). Gotowe kuleczki wrzucamy do rozgrzanego oleju (przytulamy się do pleców). 5. Zamiana rolami.