Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 14 LUTEGO 2022
Porozumienie zmieniające warunki pracy
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego
Jesteśmy placówką oświatową nieferyjną, w której zatrudniamy pracowników administracyjnych na podstawie Kodeksu pracy oraz kadrę pedagogiczną na podstawie przepisów zawartych w Karcie nauczyciela. Obecnie, z powodu braków kadrowych pedagogicznych, chcemy przesunąć pracownika z administracji na stanowisko pedagogiczne na czas określony jako zastępstwo na stanowisku pedagoga za osobę, która przebywa na dłuższym zwolnieniu chorobowym, i przewidujemy, że następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Pracownik posiada stosowne kwalifikacje formalne i wyraża zgodę na powyższą zmianę stanowiska pracy. Jaka formuła postępowania byłaby prawidłowa pod względem przepisów prawa i najkorzystniejsza dla tego pracownika?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
Można zawrzeć z pracownikiem porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy w taki sposób, aby objęło ono stanowisko nauczyciela. Należy jednak zauważyć, że co prawda instytucja porozumienia zmieniającego nie została w Kodeksie pracy wprost uregulowana, jednak jej istnienie wywieść można z treści art. 30 § 1 k.p., zgodnie z którym umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron. Stosując wnioskowanie a maiori ad minus (jeżeli norma dozwala czynić więcej, to dozwala czynić również mniej), dojdziemy do wniosku, że skoro strony są uprawnione do rozwiązania stosunku pracy na podstawie porozumienia stron, to są również uprawnione do zmiany jego treści przy pomocy porozumienia zmieniającego. Instytucja ta jest szeroko stosowana na gruncie prawa pracy i jej istnienie nie jest kwestionowane. Aby pracownik miał pewność, że powróci na stanowisko administracyjne, można zawrzeć porozumienie czasowe, uwzględniając zastrzeżenie, że po upływie okresu zajmowania stanowiska nauczyciela pracownik obejmie stanowisko dotychczas zajmowane.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.