Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Zamiaucz koteczku jeszcze raz
Scenariusz zajęć przedszkolnych z okazji Światowego Dnia Kota, przeznaczony dla dzieci pięcio- i sześcioletnich
Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów edukacyjnych
Cele ogólne:
• rozwijanie empatii – uwrażliwianie na potrzeby wszystkich zwierząt,
• wyrabianie szacunku dla zwierząt,
• poszerzenie wiedzy na temat rodziny kotowatych.
Cele szczegółowe – dziecko:
• w obszarze fizycznym:
o uczestniczy w zabawach ruchowych,
o naśladuje ruchem kota,
o aktywnie uczestniczy w pracy w grupie,
o łączy różne materiały w celu wykonania pracy,
o ćwiczy motorykę małą przy zwijaniu kłębka wełny;
• w obszarze emocjonalnym:
o wyraża radość podczas zabawy ruchowej,
o wyraża zadowolenie z dobrze wykonanej pracy w grupie,
o wypowiada się na temat swoich odczuć,
o potrafi przedstawić swój punkt widzenia bez konfliktu z rówieśnikami;
• w obszarze społecznym:
o obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe,
o komunikuje się z dziećmi oraz osobami dorosłymi,
o współpracuje w grupie;
• w obszarze poznawczym:
o tworzy w innowacyjny sposób rozwiązanie problemu,
o poznaje technikę metaplanu,
o potrafi określić kierunki i miejsca na kartce papieru,
o rozpoznaje rodzaje i rasy kotów,
o odpowiada na pytania,
o wykonuje własne eksperymenty językowe,
o czyta obrazy,
o planuje i tworzy dłuższą wypowiedź,
o rozwija swoją wyobraźnię.
Kompetencje kluczowe:
• w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
• matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
• osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
• w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Formy pracy:
• grupowa,
• indywidualna,
• w zespołach.
Metody:
• problemowa,
• działalności praktycznej.
Pomoce dydaktyczne:
• fotografie dzikich i domowych kotów, wesoła muzyka, laptop, brystol podzielony na cztery różnokolorowe części, włóczki, klamerkowe myszki, kredki dla każdej z grup, ołówki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Rozmowa o kotach
Nauczyciel rozkłada na dywanie fotografie różnych kotów, domowych i dzikich (załącznik nr 1), przy dźwiękach piosenki Janusza Radka zatytułowanej Kot . Zadaje pytania:
• Jak nazywają się wszystkie te zwierzęta?
• Czym się różnią i jak można je podzielić?
• Jakie są ich cechy charakterystyczne?
• Co mają wspólnego?
Następnie mówi o celu zajęć w języku dziecka: „Dziś dowiecie się paru ciekawych rzeczy o kotach, będziecie tworzyć metaplan, wcielać się w koty znajdujące się w różnych sytua-cjach, będziecie wiedzieć, kiedy i w jakich miejscach trudno jest żyć kotom, dowiecie się, jak koty radzą sobie w trudnych warunkach, będziecie myśleć twórczo oraz zastanawiać się, jak wykonać postawione przed wami zadania”.
2. Film edukacyjny
Dzieci oglądają z nauczycielem fragment filmu edukacyjnego BBC Earth o kotach z kanału YouTube Jacka Boczarskiego .
3. Jak zachowa się kot? – zabawa ruchowa przy muzyce
Przy wesołej muzyce dzieci dowolnie pląsają po sali. Podczas przerwy nauczyciel podaje przykład sytuacji, w jakiej znalazł się kot, a zadaniem dzieci jest wcielenie się w zwierzę i naśladowanie jego sposobu poruszania się, jego reakcji. Przykłady sytuacji:
• kot poluje na zwierzynę,
• kot pije wodę,
• dziki kot usłyszał hałas,
• domowy kot usłyszał „kici kici”,
• domowy kot wspiął się na płot i chodzi po nim,
• domowy kot dostał kłębek wełny,
• kot ostrzega „nie podchodź”, robi koci grzbiet,
• domowy kot jest szczęśliwy,
• kot po odpoczynku przeciąga się.
4. Zmykaj myszko do dziury – zabawa manualna z kłębkami wełny
Nauczyciel wybiera troje dzieci i daje im w połowie rozwinięty kłębek wełny. Na końcu włóczki zostały przyczepione klamerkowe myszki. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zwi-nięcie wełny, aby myszka była bezpieczna, nienarażona na atak kota. Reszta dzieci kibicuje zwijającym. Potem następuje zamiana.
5. Bezdomne koty
Nauczyciel puszcza dzieciom piosenkę Kot Cezary Śpiewających Brzdąców . Następnie przeprowadza swobodną rozmowę z dziećmi na temat bezdomności zwierząt. Dzieci wypo-wiadają się. Poruszone zostają takie kwestie, jak:
• przyczyny bezdomności zwierząt,
• sposoby pomagania zwierzętom,
• uczucia i stan zdrowia zwierząt bezdomnych.
6. Metaplan – rozwiążmy problem bezdomności kotów
Nauczyciel dzieli wychowanków na cztery grupy. Każda grupa przy osobnym stoliku dostaje brystol (załącznik nr 2). Dzieci mają za zadanie w sposób graficzny zapisać dyskusję na temat bezdomności kotów. Na brystolu podzielonym na cztery części, gdzie każda część ma inny kolor i jest przydzielona do jednego z czterech pytań, dzieci „zapisują” swoje pomysły i przemyślenia uzgodnione w swojej grupie:
1. Jak jest? – koty są bezdomne, chodzą samotnie po ulicach miasta, nie mają nic do je-dzenia i miejsca do spania.
2. Jak powinno być? – każdy kot powinien mieć swój dom, swoją rodzinę, powinien być najedzony i szczęśliwy.
3. Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? – dzieci podają swoje pomysły.
4. Co zrobić, aby było tak, jak być powinno? – dzieci podają swoje pomysły.
Po zadaniu każdego pytania przez nauczyciela dzieci „zapisują” w uzgodnionym miejscu swoje pomysły. Nauczyciel używa takich zdań: „W lewym górnym rogu rysujecie…”; „W prawym dolnym rogu przedstawiacie…” itd. Wieńczącym punktem dyskusji jest odnale-zienie odpowiedzi na pytanie czwarte.
7. Takie mamy pomysły
Nauczyciel prosi wszystkie grupy, aby usiadły na dywanie, zabierając ze sobą swój brystol. Przedstawiciele każdego zespołu prezentują na forum całej grupy pomysły rówieśników. Można do każdego pytania wybrać innego przedstawiciela. Dzieci swobodnie dyskutują z na-uczycielem o rozwiązaniach każdej z grup.
8. Zakończenie
Następuje pożegnanie i podziękowanie za udział w zajęciach. Nauczyciel rozdaje dzieciom dyplomy „Miłośnika Kotów” (załącznik nr 3).