Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 2 LUTEGO 2022
Wolontariusz w przedszkolu niepublicznym
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Czy w przedszkolu niepublicznym można zatrudnić wolontariusza jako pomoc do dzieci?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082),
• Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.).
Oczywiście w przypadku wolontariuszy nie może być mowy o zatrudnieniu, a jedynie o nie-odpłatnym wykonywaniu określonych zadań. Stosownie do treści art. 68 ust. 1 pkt 9 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe dyrektor stwarza warunki do działania w przed-szkolu wolontariuszy. Z kolei art. 109 ust. 1 pkt 3, 5 i 6 w zw. z ust. 5 tego aktu wskazuje, że z udziałem wolontariuszy mogą być prowadzone:
• zajęcia rewalidacyjne dla dzieci niepełnosprawnych,
• zajęcia odbywające się w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
• zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia dzieci, w szczególności w celu kształtowania ich aktywności i kreatywności.
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie wyklucza natomiast możliwości samodzielnego wykonywania zadań przez wolontariusza, o czym stanowi art. 43.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM