Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 24 STYCZNIA 2022
Wypłacanie i wyrównywanie dodatku stażowego
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego
Nauczycielka zatrudniona jest na czas określony od września 2017 r. w wymiarze 2/18 godzin. Podczas składania dokumentów przedłożyła świadectwa pracy dokumentujące 15-letni okres pracy. Zatrudniona jest też w innych szkołach, w pełnym i częściowym wymiarze (szkoły na terenie tej samej gminy, 3 oddzielne umowy). Czy powinnam naliczyć i wypłacić jej dodatek stażowy w wysokości 15 proc.? Inna nauczycielka pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony, niepełny etat 6 godzin z wymiaru 18, pozostaje w zatrudnieniu w innych szkołach. Czy mam naliczyć dodatek stażowy? Czy mam naliczyć i wypłacić wyrównanie za wcześniejsze lata?
Podstawa prawna:
• Rozporządzenie MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.),
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
Zgodnie z § 7 Rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. Jednakże nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach, w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy zatrudnienia.
Z przepisów tych wynika zatem, że tylko w szkole (przedszkolu) będącej podstawowym miejscem zatrudnienia do stażu pracy wlicza się wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia. Nauczyciel powinien więc wskazać, która z jednostek, w których jest zatrudniony, jest jego podstawowym miejscem zatrudnienia, bowiem w tym właśnie miejscu nastąpi wliczenie 15 lat już zakończonego stażu pracy.
Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której nauczyciel co prawda pracuje w kilku miejscach, ale łącznie zsumowane etaty dają nie więcej niż jeden pełny etat. W takim wypadku w każdym miejscu pracy, niezależnie od ich liczby, należy wliczyć do stażu pracy zakończone okresy zatrudnienia. Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 291 Kodeksu pracy w takim wypadku wyrównanie za poprzednie lata następuje do trzech lat wstecz, licząc od momentu złożenia dokumentów potwierdzających staż pracy.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.