Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 21 STYCZNIA 2022
Sprawozdanie składane przez szkołę do Głównego Urzędu Statystycznego
Opracowała: Anna Torbicka, sekretarz szkoły, starszy inspektor ds. BHP, pedagog w zakresie pracy opiekuńczej i socjalno-wychowawczej; zaktualizowała: Karolina Król-Komarnicka, prawnik, kierownik działu kadr i płac w państwowej instytucji
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 955 ze zm.)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022 (Dz.U. z 2021 r. poz. 2303).
Sprawozdania szkół do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) składane są cyklicznie i incydentalnie.
Rodzaje sprawozdań GUS
Do sprawozdań składanych cyklicznie należą:
• F-01/o – sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym szkół i innych placówek oświatowych,
• Z-03 – sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach,
• Z-06 – sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy,
• Z-06a – sprawozdanie sporządzają jednostki, które w 2021 r. były zobowiązane do przekazywania kwartalnych sprawozdań Z-03.
Do sprawozdań składanych incydentalnie należą:
• Z-KW – Statystyczna karta wypadku,
• Z-KS – Karta statystyczna strajku.
Sprawozdanie F-01/o o przychodach, kosztach i wyniku finansowym szkół i innych placówek oświatowych obejmuje następujące dane:
• cechy organizacyjno-prawne,
• dane bilansowe oraz identyfikacyjne,
• finanse szkół wyższych, a także szkół i placówek oświatowych,
• fundusz rady rodziców,
• nakłady inwestycyjne,
• obciążenie respondentów, placówki edukacyjne i wychowawcze, pracujący, w tym zatrudnieni,
• rachunek zysków i strat (wersja porównawcza),
• transakcje sektora instytucji rządowych i samorządowych,
• uczniowie, wychowankowie placówek oświatowych,
• wynagrodzenia.
W sprawozdaniu Z-03 wykazuje się składniki wynagrodzeń obejmujące wypłaty pieniężne przysługujące pracownikom lub innym osobom fizycznym za wykonaną pracę. Są to wszystkie wydatki ponoszone z tego tytułu niezależnie od źródeł ich finansowania (ze środków własnych lub refundowanych) oraz bez względu na podstawę stosunku pracy bądź innego stosunku prawnego lub czynności prawnej, na podstawie których jest świadczona praca lub pełniona służba.
W sprawozdaniu Z-06 wykazywane są: wynagrodzenia brutto w podziale na składniki wynagrodzeń, przeciętna liczba zatrudnionych oraz dane dotyczące czasu pracy, pracujący według statusu zatrudnienia, zwolnienia i przyjęcia do pracy, nowo utworzone i zlikwidowane miejsca pracy, wolne miejsca pracy, pracujący według faktycznej lokalizacji miejsca pracy i rodzaju działalności.
Sprawozdanie Z-KW, czyli statystyczną kartę wypadku wypełnia się na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, sporządzonego według wzoru, w którym stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy lub na podstawie karty wypadku. Część I karty należy złożyć nie później niż w terminie 14 dni roboczych, zaś część II karty - nie później niż z upływem 6 miesięcy.
Karta statystyczna strajku Z-KS obejmuje dane ogólne, w tym czas trwania strajku, jego charakter i przyczyny, liczbę uczestniczących w nim osób oraz godzin nieprzepracowanych z powodu uczestnictwa w strajku. Badanie ma charakter obowiązkowy.
Składanie sprawozdań GUS
Odbywa się ono za pomocą portalu sprawozdawczego. Można zalogować się do niego po wpisaniu w przeglądarce adresu https://raport.stat.gov.pl. Dalej następuje praca z formularzem elektronicznym. Wcześniej można zapoznać się z krótkim przewodnikiem, który znajduje się pod adresem: http://form.stat.gov.pl/formularze/przewodnik/Portal_Sprawozdawczy_przewodnik_1312.pdf
Przewodnik wyjaśnia, w jaki sposób należy wprowadzać poszczególne dane do formularza, jak je zatwierdzać i przechodzić na kolejne strony. Ponadto zawiera wskazówki dotyczące kontrolowania poprawności wprowadzanych informacji. Po zatwierdzeniu sprawozdania formularz zostaje automatycznie zapisany w bazie danych systemu, a sprawozdawca otrzymuje wiadomość e-mail z potwierdzeniem złożenia sprawozdania. Można je poprawiać do dnia, po którym upływa ostateczny termin jego składania. Konieczne jest wtedy jego powtórne zatwierdzenie, co oznacza ponowny automatyczny zapis w bazie danych systemu. Ponadto w przypadku sprawozdania już zatwierdzonego należy wybrać opcję, czy otwieramy formularz w celu jego przejrzenia, czy edycji. Gdy status sprawozdania zmieni się na „zakończone”, można wydrukować notę potwierdzającą realizację obowiązku sprawozdawczego.
Kontrola poprawności danych
Wprowadzane do systemu dane, zanim zostaną ostatecznie zatwierdzone i wysłane, podlegają procedurze kontroli poprawności. Procedurę uruchamia się, klikając przycisk „Zapisz stronę”. Portal sygnalizuje wówczas ewentualne błędy uznaniowe i bezwzględne. Błąd uznaniowy ma charakter czysto informacyjny i jest dopuszczalny. Może wskazywać puste pola, które powinny być wypełnione, np. brak numeru telefonu do placówki, czasu przygotowania danych do wypełnienia sprawozdania, czas wypełniania sprawozdania. Dotyczy również sytuacji nietypowych, np. informuje, w przypadku cząstkowych etatów, o przeciętnej liczbie zatrudnionych wynoszącej mniej niż jeden. Natomiast błąd bezwzględny uniemożliwia zatwierdzenie formularza. Jego pojawienie się sygnalizuje wprowadzenie niepoprawnych danych, np. błędnie wyliczone etaty, kwotę składek na ubezpieczenia, godziny nadliczbowe, czas faktycznie przepracowany i czas nieprzepracowany.
Ważne!
W sytuacji pojawienia się trudności podczas wprowadzania danych pomocą służą osoby wskazane przez GUS. Dane kontaktowe są widoczne po zalogowaniu się do portalu sprawozdawczego.
Sprawozdania zbiorcze
Sprawozdania Z-03 oraz Z-06 dla placówek oświatowych (szkół, przedszkoli, zespołów szkół) mogą być składane pojedynczo za każdy podmiot, który posiada swój numer REGON lub zbiorczo dla kilku podmiotów, które należą do działu PKD 85 – Edukacja (wystarczą dwie pierwsze cyfry symbolu PKD 85).