Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam
Zapraszamy do zapoznania się z serwisem w wersji demo. Aby uzyskać pełen dostęp do treści kliknij "kup dostęp" i wybierz opcję najlepszą dla siebie.
, czyli dzisiaj kończy się dostęp do Twojego Niezbędnika. Przedłuż już teraz w promocji
Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.

Co wiemy o babci i dziadku? Scenariusz zajęć przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich Opracowała: Natalia Pośpiech, nauczycielka wychowania przedszkolnego, podchodząca do nauczania w sposób innowacyjny, trenerka drużyn Destination Imagination w międzynarodowym projekcie edukacyjnym, autorka konkursów i gier terenowych, propagatorka pozytywnej dyscypliny i twórczego rozwiązywania problemów, koordynatorka wielu konkursów oraz projektów edukacyjnych Cele ogólne: • wzmacnianie więzi uczuciowej z babcią i dziadkiem. Cele szczegółowe – dziecko: • w obszarze fizycznym: o uczestniczy w zabawach ruchowych, o aktywnie uczestniczy w pracy w grupie; • w obszarze emocjonalnym: o wyraża radość podczas zabawy ruchowej, o wyraża zadowolenie z dobrze wykonanej pracy indywidualnej i w grupie, o wypowiada się na temat swoich odczuć po wykonanej pracy plastycznej; • w obszarze społecznym: o obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe, o przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, o komunikuje się z dziećmi oraz osobami dorosłymi, o współpracuje w grupie, o rozwija szacunek do starszych ludzi i uczy się, w jaki sposób należy go okazywać; • w obszarze poznawczym: o potrafi wykonać laurkę z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, o wie, kiedy przypadają Dzień Babci i Dzień Dziadka, o umie wypowiadać się na temat swojej babci i dziadka, przybliżając zebranym ich cechy, upodobania, o odpowiada na pytania, o czyta obrazy, o podchodzi twórczo do czynności konstrukcyjnych i zabaw. Kompetencje kluczowe: • w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, • matematyczne oraz w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, • osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się, • obywatelskie, • w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Formy pracy: • grupowa, • indywidualna, • w zespole. Metody: • problemowa, • słowna, • działalności praktycznej. Pomoce dydaktyczne: • kalendarz, wydrukowane ilustracje przedmiotów, kolorowe kartki w sześciu kolorach, kleje, ilustracja dziadka, wydrukowane okulary, nagrane dźwięki czynności, przed-miotów i urządzeń, chusta do zakrycia oczu, PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przywitanie dzieci Nauczyciel mówi: „Dziś będziecie aktywnie uczestniczyć w zajęciach dotyczących kogoś, kto niedługo będzie miał swoje święto. Czy już wiecie, o kogo chodzi?”. Dzieci odpowiadają, że będą to zajęcia o babci i dziadku. Jeśli wychowankowie nie zgadną, o kim mowa, prowadzący podpowiada zagadkami: Jak się nazywa mama naszej mamy, którą tak bardzo kochamy? Zgadnijcie dzieci, a łatwe to będą debaty, kim jest dla was ojciec waszego taty? Nauczyciel pyta dzieci: „Kiedy przypada Dzień Babci, a kiedy Dzień Dziadka?” (21 stycznia – Dzień Babci, 22 stycznia – Dzień Dziadka). Nauczyciel prezentuje w kalendarzu wybrane daty. 2. Zabawa słowna „Moja babcia i mój dziadek” Dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdania: • Moja babcia jest kochana, bo... • Mój dziadek jest kochany, bo... • Lubię być u dziadków w domu, bo... • Pomagam babci i dziadkowi w... • Moja babcia najbardziej lubi... • Mój dziadek najbardziej lubi... 3. Niezbędniki babci i dziadka Na dywanie leżą pocięte kartki papieru w różnych kształtach i w sześciu kolorach. Nauczyciel prosi dzieci, aby każde z nich wzięło jedną kartkę, a następnie usiadło do stolika w wyzna-czonym dla każdego koloru miejscu (na stolikach leżą kartki w tych samych kolorach). W ten sposób utworzy się sześć grup. Każda karteczka ma na odwrocie fragment obrazka przedsta-wiającego jeden przedmiot. Wszystkie kartki jednego koloru tworzą po ułożeniu cały obrazek. Każda z grup ma za zadanie ułożyć wspólnie na kartce papieru obrazek, a następnie przykleić go do kartki. Przedmiotami są: okulary, śrubokręt, mikser, książka, komputer, samochód. Po wykonaniu zadania nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły na dywanie, i pyta: „Jakie przedmioty ułożyliście z pociętych kartek? Czy przedmioty te używają wasi dziadkowie? Jeśli tak, to dla-czego? Czy są one ważne w życiu babci i dziadka? Jakie przedmioty są ważne w życiu wa-szych babć i dziadków?”. 4. Zaginione okulary Nauczyciel wybiera jedną osobę z grupy, której zawiązuje oczy i daje do ręki wycięte okulary dla dziadka. Zadaniem dziecka jest przyklejenie okularów we właściwym miejscu na ilustracji przedstawiającej dziadka, a zadaniem grupy pokierowanie dzieckiem. Zabawę można powtó-rzyć kilka razy, wybierając inne dziecko. 5. Co słychać w domu dziadków? Zagadki dźwiękowe. Wychowawca odtwarza nagrane dźwięki różnych domowych urządzeń i czynności, jak np. odkurzanie, zmywanie, przybijanie gwoździa, miksowanie ciasta, prze-wracanie kartki w książce lub gazecie, cięcie warzyw, mieszanie herbaty łyżeczką. Zadaniem dzieci jest ich rozpoznanie. 6. Poszukiwanie babci Zabawa słuchowa. Nauczyciel wybiera jedno dziecko (do roli wnuczki lub wnuczka), które wychodzi z sali za drzwi. Następnie z dzieci siedzących w kole na dywanie wybiera jedno, które będzie babcią. Wszystkie dzieci zakrywają usta. Po wejściu do sali wnuczki/wnuczka dziecko będące babcią mówi: „Tu jestem, tu...”. Wnuczka/wnuczek próbuje odnaleźć babcię. Zabawę można powtórzyć kilka razy, wybierając inne dzieci. 7. Słuchanie wiersza Dzieci słuchają wiersza Ciasto babci, a następnie projektują i wykonują obiecane w wierszu laurki dla babci i dziadka z dostępnych materiałów (kolorowe kartki papieru, szablon serca, nożyczki, brokatowe ozdoby, kleje, pisaki, kolorowe kartoniki, plastelina). Samodzielnie pod-pisują prace. W zależności od możliwości mogą samodzielne zredagować i zapisać tekst ży-czeń lub wkleić gotowy, wydrukowany przez nauczyciela. Ciasto babci Babcia piecze w kuchni pyszne ciasto, Znów będzie pachnieć na całe miasto. Miesza w lewo, miesza w prawo, Porusza się przy tym bardzo żwawo. Z piekarnika bezpiecznie ciasto wyjmuje, Jednak czegoś mu jeszcze brakuje. Tak! Już polewa szybko jest tworzona, Babcia jest przy tym wielce rozmarzona. Oblizana już przeze mnie z polewą łycha, Teraz wiem, że ciacho będzie na sto procent pycha. Dziękuję Ci za te słodkości babciu kochana, Dostaniesz jutro ode mnie laurkę z samego rana. Pytania nauczyciela: • Co piekła babcia? • W którą stronę mieszała ciasto? • Co znaczy, że babcia bezpiecznie wyjęła z piekarnika ciasto? • Czego brakowało ciastu na koniec? • Co obiecał wnuk swojej babci? 8. Podziękowanie Wychowawca dziękuje dzieciom za wspólną pracę. Prowadzi z nimi otwartą rozmowę na te-mat wykonanych przez dzieci laurek. Zakończenie zajęć.