Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 7 LISTOPADA 2024

Jakie warunki musi spełnić nauczyciel, aby uzyskać kolejny urlop dla poratowania zdrowia? Czy czas jego trwania można skrócić lub wydłużyć? Zestawiamy najważniejsze informacje dotyczące zgodnego z prawem wykorzystywania urlopów dla poratowania zdrowia przez nauczycieli.

Urlop dla poratowania zdrowia umożliwia nauczycielowi przeprowadzenie leczenia celem poprawienia stanu zdrowia, nadszarpniętego intensywnym wysiłkiem zawodowym, ma również niebagatelny wpływ na polepszenie jego kondycji psychofizycznej. Prawo do urlopów dla poratowania zdrowia jest jednak także często obiektem krytyki, jako zjawisko niepotrzebnie generujące koszty dla samorządów i dające nauczycielom przestrzeń do nadużyć, np. w celu uniknięcia przez nich utraty zatrudnienia. Wiele z potocznych wyobrażeń o urlopie dla poratowania zdrowia jest jednak mylnych, a wykorzystywanie nie może być jednocześnie nazywane „nadużywaniem prawa”.

Pierwszy urlop na poratowanie zdrowia w karierze nauczyciela

Szczególne warunki do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia musi spełnić nauczyciel, który ma zamiar skorzystać z niego po raz pierwszy. Stosownie bowiem do art. 73 ust. 4 KN nauczyciel, który po raz pierwszy korzysta z urlopu, musi mieć udokumentowany siedmioletni okres pracy w szkole. Co więcej, okres ten powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu.

Przykład
Nauczyciel planuje swój pierwszy urlop dla poratowania zdrowia. Pracuje nieprzerwanie w tej samej szkole od 2017 r., w związku z czym wniosek o urlop będzie mógł złożyć najwcześniej w 2024 r.

Ważne!
Należy pamiętać, że do siedmioletniego okresu pracy w szkole nie wliczamy wyłącznie okresu pracy w jednostce, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony. Pod uwagę bierzemy również te szkoły, w których nauczyciel był zatrudniony wcześniej w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, przy czym okresy te powinny być udokumentowane świadectwami pracy.

Mówiąc o szkołach, trzeba tu mieć na uwadze art. 3 pkt 2 KN, według którego przez szkoły należy rozumieć:

  • przedszkola,
  • szkoły,
  • placówki oraz jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 KN

– a także odpowiednio ich zespoły. Wyklucza to możliwość doliczenia do siedmioletniego okresu pracy w szkole pracę w innych niż wymienione powyżej jednostkach oświatowych, w tym m.in. w szkołach niepublicznych.

Przykład
Nauczyciel pragnie skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Jego zatrudnienie przedstawia się następująco:

  • 2016–2018 – praca w prywatnym przedszkolu,
  • 2018–2021 – praca w publicznej szkole podstawowej,
  • 2021–2024 – praca w publicznej szkole ponadpodstawowej.

Pomimo tego, że od momentu rozpoczęcia aktywności zawodowej nauczyciela w 2016 r. minęło już osiem lat, prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia uzyska on dopiero w 2025 r., ponieważ do ogólnego okresu zatrudnienia nie można wliczyć mu okresu zatrudnienia w prywatnym przedszkolu.

Zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty nauczyciela urlopu udziela się nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Przy zaliczaniu okresów pracy do siedmioletniego, nieprzerwanego okresu zatrudnienia uprawniającego do rozpoczęcia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia nie jest jednak konieczne zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć – wystarczające jest zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia powyższy siedmioletni okres uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu trzech miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole (art. 73 ust. 1a KN).

Ostatni wymóg prawny w zakresie obliczania siedmioletniego okresu pracy uprawniającego do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia dotyczy wliczania do niego okresów:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,