Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Problemy czarodzieja Andrzeja
Andrzejkowy scenariusz zajęć przedszkolnych
Opracowała: Alicja Mironiuk, nauczycielka wychowania przedszkolnego i języka angielskiego, animatorka, oligofrenopedagożka i wykładowczyni. Łącząc różne doświadczenia zawodowe, poszukuje twórczych metod w pracy z dziećmi i dorosłymi w odniesieniu do alternatywnych koncepcji pedagogicznych, idei zrównoważone-go rozwoju oraz kultury popularnej
Grupa: sześciolatki .
Cele ogólne:
• przygotowanie do nauki czytania i pisania.
Cele operacyjne – dziecko:
• przelicza w zakresie 10 oraz zna cyfrowy zapis liczb od 0 do 10,
• zna wybrane drukowane małe i wielkie litery, interesuje się czytaniem i pisaniem,
• rozumie sens znaków abstrakcyjnych i piktogramów,
• ustala stosunki przestrzenne i potrafi je opisać.
Formy pracy:
• grupowa,
• w małych zespołach,
• w parach,
• indywidualnie.
Metody pracy:
• słowne,
• czynne,
• poglądowe.
Środki dydaktyczne:
• plakat przedstawiający kolejne etapy Czarodziejskiej Procedury Ratunkowej, jajeczka po kinder niespodziance, fasolki, kartoniki liczbowe, karty z zapisem sylab, tablica i pisaki, wycięte literopodobne kształty, materiały papiernicze, dostęp do utworu Pop-corn Jeana-Michela Jarre’a.
Przed pojawieniem się dzieci na zajęciach nauczyciel przygotowuje plakat Czarodziejskiej Procedury Ratunkowej i ukrywa go w sali, aby dzieci odnalazły go po krótkich poszukiwa-niach.
Przebieg zajęć
1. Przywitanie dzieci
2. Wprowadzenie do tematu zajęć
Nauczyciel opowiada dzieciom o czarodzieju Andrzeju i jego kłopotach:
Czarodziej Andrzej chciał przygotować swoje imieniny, ale uderzył się w głowę i zapomniał wszystkich zaklęć. Ponieważ goście zostali już zaproszeni, Andrzej potrzebuje pomocy, żeby odzyskać swoje magiczne moce i wyprawić przyjęcie. Jego jedyną szansą jest pomoc ze strony dzieci.
3. Poszukiwanie plakatu
Nauczyciel informuje dzieci, że jedynym sposobem na pomoc Andrzejowi, jest odnalezienie Czarodziejskiej Procedury Ratunkowej, którą czarodziej zostawił gdzieś w sali przedszkolnej (czarodziej oczywiście nie pamięta, gdzie). Dzieci poszukują procedury w postaci zwiniętego w rulon plakatu. Wprowadzenie Czarodziejskiej Procedury Ratunkowej – kolejne zadania zo-stały rozpisane graficznie na plakacie.
4. Czarodziejskie lekarstwo
Nauczyciel wprowadza dzieci słowami: „Czarodziej otrzymał receptę na swój ból głowy. Le-karstwem są magiczne fasolki, ale ważne jest, aby jednorazowo nie przyjmować ich ani za dużo, ani za mało. Pierwsza dawka to mniej niż 8 fasolek...”.
1. Zadaniem dzieci jest dopasowanie liczby fasolek do przepisanej dawki, która może wynosić np. < 10, > 5, 7 itp.
2. W czasie zadania dzieci losują opakowania po kinder niespodziankach, w których schowane są fasolki. Przeliczanie trwa do momentu, w którym dzieci uzyskają odpo-wiednią liczbę fasolek, np. dodając fasolki z kolejnych opakowań.
3. Po przeliczeniu dzieci układają nierówności kartonikami liczbowymi, np. gdy uzbie-ranych fasolek jest 5, układają nierówność 5 < 8.
Wersja dla młodszych dzieci: jeżeli porównywanie liczb okaże się zbyt trudne, zadaniem dzieci może być uzbieranie odpowiedniej liczby fasolek, np. 6.
5. Podarte zaklęcia
Nauczyciel wprowadza dzieci słowami: „Czarodziej Andrzej zapomniał wszystkie swoje za-klęcia, a co gorsza – z gotowych tekstów zostały tylko skrawki. Czy możecie poskładać roz-sypane zaklęcia?”.
1. Zadaniem dzieci jest utworzenie wyrazów dwu- i trzysylabowych z przygotowanych kartoników, np. ma-ma, da-ma, la-la itp.
2. Zamiast prawdziwych słów dzieci mogą tworzyć nowe słowa (np. la-la-da) i wypo-wiadać je z charakterystyczną „magiczną” intonacją.
Wersja dla młodszych dzieci: zamiast układać wyrazy i je odczytywać, dzieci mogą identyfikować pierwszą głoskę ilustracji znajdującej się na kartoniku lub składać pociętą na trzy/cztery części drukowaną literę.
6. Miejsca dla gości
Nauczyciel wprowadza dzieci słowami: „Ponieważ Andrzej powoli odzyskuje siły, postanowił przygotować stoliki dla swoich gości. Zastanawia się, ile osób powinno zasiąść przy jednym stoliku”.
1. Punktem wyjścia zabawy jest przeliczenie dzieci.
2. Następnie dzieci biegają po sali. Na sygnał nauczyciela dzielą się na grupy dwu-, pię-cio-, sześcioosobowe.
3. Dobierając się w grupy, dzieci stale sprawdzają, czy nie jest ich mniej lub więcej niż w podanej przez nauczyciela wskazówce. Jeżeli dzieci nie będą mogły utworzyć od-powiedniej grupy (np. zamiast pięciu są trzy osoby), nauczyciel pyta, ilu gości brakuje do wypełnienia stolika.
7. Mucha
Nauczyciel wprowadza dzieci słowami: „Ulubiona mucha Andrzeja ma kłopot z polującym na nią pająkiem. Czy pomożecie przejść muszce przez labirynt pająka?”.
1. Nauczyciel rysuje tablicę-szachownicę, po której porusza się mucha i na której umieszczone są pająki.
2. Dzieci podpowiadają drogę muszce, tak aby nie spotkała pająka, mówiąc np. dwa pola w prawo, trzy w lewo itd.
3. Zadaniem dzieci jest przeprowadzić muszkę bezpiecznie przez całą planszę.
8. Troll
Nauczyciel wprowadza dzieci słowami: „Złośliwy troll ukrył przed Andrzejem słowa, które pomogą mu odzyskać pamięć. Ponieważ czarodziej nie pamięta jeszcze całych zaklęć, szuka kolejnych literek w słowie”.
1. Nauczyciel rysuje poziome kreski – każda oznacza jedną literę w słowie.
2. Dzieci podają litery – jeśli litera znajduje się w słowie, nauczyciel zapisuje ją w od-powiednim miejscu, jeśli nie – rysuje kolejne części ciała trolla.
3. Zadaniem dzieci jest odgadnąć wszystkie litery i/lub całe słowo.
4. Liczba błędów zależy od tego, jaki pomysł na rysunek trolla będzie miał nauczyciel.
Wersja dla młodszych dzieci: zamiast odgadywać słowa, dzieci mogą rozwiązywać za-gadki obrazkowe. Nauczyciel rysuje fragmenty magicznych akcesoriów (np. kociołek na mikstury, czapkę niewidkę, magiczną różdżkę, księgę z zaklęciami).
9. Wróżby dla Andrzeja
Nauczyciel wprowadza dzieci słowami: „Andrzej rozlał wosk w dziwne kształty i zastanawia się, co one oznaczają. Czy możecie pomóc Andrzejowi poznać jego przyszłość?”.
1. Papierowe „odlewy” mają kształt tych liter, które już wcześniej pojawiły się na zaję-ciach.
2. Dzieci poszukują wyrazów zawierających daną literę, np. „K” – kot, kość, krowa, i ry-sują ilustracje.
Wersja dla młodszych dzieci: nauczyciel rysuje świecą symbole na kartce papieru, np. serce (miłość), uśmiechniętą buzię (szczęście), medal (wygraną w konkursie), walizkę (odległą podróż). Dzieci zamalowują farbą kartkę, odkrywając zapisaną na niej wróżbę.
Dodatkowe pomoce niewymienione w środkach dydaktycznych: farby o intensywnych kolorach, pędzle, woda, biała kredka świecowa lub świeca.
10. Zakończenie zajęć – przyjęcie u Andrzeja
Nauczyciel wprowadza dzieci słowami: „Gratulacje przedszkolaki! Udało się wam pomóc czarodziejowi Andrzejowi w odzyskaniu pamięci! Oprócz wszystkich swoich magicznych umiejętności przypomniał sobie swoją ulubioną piosenkę. Posłuchajcie jej i odkryjcie w niej dźwięk strzelającego popcornu”. Po wprowadzeniu dzieci bawią się wspólnie przy utworze Popcorn Jeana-Michela Jarre’a.