Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Kim jesteś w chwili próby?
Scenariusz lekcji wychowawczej dotyczącej zachowań
w niesprzyjających okolicznościach
GRUPA WIEKOWA:
VII–VIII klasa szkoły podstawowej, I klasa liceum.
CZAS TRWANIA:
45 minut.
CELE:
• ukazanie różnych sposobów reagowania na doświadczenia,
• refleksja nad swoim schematem postępowania w trudnych okolicznościach.
MATERIAŁY:
• rozgotowana marchewka, jajko ugotowane na twardo, ugotowane ziarna kawy (najlepiej jeszcze we wrzątku),
• uszkodzony wazon, cały wazon, świeca, zapałki,
• karta pracy nad FitUmysłem – wolnym od ograniczeń i niszczących przekonań (załącznik),
• książka Grzegorza Przeliorza Wazuś (filmową recenzję można znaleźć na moim kanale YouTube; odcinek pt. Jak reagujesz na doświadczenia? CzytelniczyCzwartek#11 https://www.youtube.com/watch?v=J2pinNfPe0E&t=25s).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część pierwsza
1. Nauczyciel prosi uczniów, aby zamknęli oczy i wyobrazili sobie gotującą się wodę. Następnie niech w wyobraźni wrzucą do niej: marchewkę, jajko i ziarna kawy. Co się stanie?
Wychowawca prezentuje rozgotowaną marchewkę, stwardniałe na kamień jajko i aromatyczne ziarna kawy.
2. Uczestnicy zajęć zastanawiają się, co mogą oznaczać poszczególne elementy eksperymentu.
Wnioski:
• gotująca się woda – nasze życiowe doświadczenia, niesprzyjające okoliczności,
• marchewka – my, gdy doświadczenia nas łamią i „przerabiają na papkę”,
• jajko – my, gdy doświadczenia powodują zatwardziałość,
• ziarna kawy – my, gdy doświadczenia zmieniają nas w piękny sposób, wydobywają z nas to, co najlepsze.
3. Nauczyciel podaje temat lekcji: „Kim jesteś w chwili próby?”.
Czas: 5 minut.
Część druga
1. Wychowawca pokazuje uczniom dwa naczynia – wazon uszkodzony i wazon w całości, bez żadnych braków. Prosi, aby wymienili jak najwięcej sposobów na zastosowanie każdego z nich. Można w ten sposób sprawdzić, które naczynie okaże się bardziej użyteczne.
2. Nauczyciel (samodzielnie lub razem z uczniami, z podziałem na role) odczytuje metaforyczną opowieść Grzegorza Przeliorza Wazuś.
3. Od razu po odczytaniu historii o Wazusiu, bez słowa komentarza, nauczyciel stawia utłuczony wazon na stole, wkłada do niego świecę i zapala.
Czas: 30 minut.
Część trzecia
1. Wychowawca rozdaje uczniom kartę pracy nad FitUmysłem – wolnym od ograniczeń i niszczących przekonań.
2. Nauczyciel przy wyjściu z sali robi „bramkę” i pyta każdego ucznia, jaką lekcję wynosi dla siebie z dzisiejszych zajęć.
Czas: 10 minut.
Opracowała: Katarzyna Skolimowska, nauczycielka, opiekunka szkolnych klubów wolontariusza, współautorka dwóch części Wychowania do osobistego rozwoju