Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 4 PAŹDZIERNIKA 2021
Świadczenie kompensacyjne i odprawa emerytalna – podstawa prawna
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Jaką podstawę prawną wpisać do świadectwa pracy nauczycielowi, który złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z powodu przejścia na świadczenie kompensacyjne (spełnia wszystkie warunki)? Jaka jest podstawa prawna do odprawy emerytalnej przy przejściu na świadczenie kompensacyjne (jest nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania i pracuje ponad 20 lat)?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.),
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762).
Jeżeli nauczyciel złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron, to podstawą prawną takiego działania jest art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Z kolei podstawą prawną wypłacenia odprawy przy przejściu na świadczenie kompensacyjne jest art. 87 ust. 1 Karty nauczyciela.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM