Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 21 WRZEŚNIA 2021
ZFŚS – zaniżenie przez pracownika wysokości dochodu w oświadczeniu
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Pracownik złożył oświadczenie o dochodzie, zaniżając jego wysokość. Poproszony o zło-żenie zaświadczeń z zakładu pracy swojego i małżonka, zrobił to, czym potwierdził, że rzeczywiście dochód zaniżył. W regulaminie nie mamy zapisu dotyczącego korekt oświadczeń, jest natomiast zapis mówiący, że podanie nieprawdziwych danych powoduje, iż pracownik nie korzysta ze świadczeń przez kolejne dwa lata. Czy w tej sytuacji mam obowiązek przyjąć korektę oświadczenia i uznać prawo do świadczeń socjalnych? Czy też należy uznać, że prawo zostało naruszone, więc przyjęcie korekty jest niemożliwe?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 746).
Jak wynika z pytania, zostało udowodnione, że pracownik złożył nieprawidłowe oświadczenie. W takim przypadku pracodawca powinien kierować się regulacjami zakładowego regulaminu świadczeń socjalnych, ustalonego zgodnie z art. 8 ust. 2 Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przepis ten stanowi również, że regulamin określa zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu. Jeśli więc regulamin przewiduje określone konsekwencje w sytuacji składania fałszywych oświadczeń, należy te konsekwencje wyciągnąć. W tym wypadku będzie to pozbawienie prawa do świadczeń przez dwa lata.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM