Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 26 SIERPNIA 2021
Zatrudnienie dyrektora w ramach umowy B2B
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Osoba, mająca zostać zatrudnioną na stanowisku dyrektora szkoły niepublicznej prowadzonej przez fundację, posiada przygotowanie pedagogiczne oraz uprawnienia organizacji i zarządzania w oświacie. Ponadto prowadzi działalność gospodarczą i będzie wystawiała za usługę dyrektora szkoły comiesięczną fakturę. Czy istnieje możliwość zatrudnienia jej w ramach umowy o współpracę (B2B)?
Podstawa prawna:
• Ustawa Karta nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.)
• Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych z dnia 27 października 2017 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2029 ze zm.)
Istnieje taka możliwość, ale wyklucza ona jednocześnie prawo do finansowania wynagrodzenia dyrektora z dotacji.
Należy tu w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na treść art. 10a ust. 1 i 2 Karty nauczyciela zgodnie z którym:
• w szkołach nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę,
• w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż cztery godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Nauczyciel może zatem pracować w niepublicznej szkole na innej podstawie niż umowa o pracę, przy czym limitowana jest tygodniowa liczba godzin zajęć, które odbywa z uczniami. Teoretycznie zatem nie ma przeszkód, aby nauczyciel pełniący funkcję dyrektora mógł być zatrudniony na podstawie wspomnianej w pytaniu umowy o współpracę.
Wspomnieć jednak trzeba o art. 35 ust. 1 pkt 1aa Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych według którego dotacje otrzymywane przez szkołę od jednostki samorządu terytorialnego mogą być przeznaczone na roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej w szkole, jeżeli pełni funkcję dyrektora szkoły.
Do umów cywilnoprawnych, na podstawie których następuje zatrudnienie, zaliczamy umowę-zlecenie i umowę o dzieło, zatem istnieją podstawy do zakwestionowania wypłaty wynagrodzenia w ramach umowy o współpracy.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.