Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Ice Cream Day
Scenariusz zajęć językowych
Opracowała: Jolanta Molenda
O SCENARIUSZU:
Któż z nas nie lubi jeść lodów? Szczególnie gdy żar leje się z nieba. Czerwiec jest idealnym miesiącem na zorganizowanie nietypowych zajęć językowych na świeżym powietrzu. Korzystając z pięknej pogody, przygotujcie odpowiednio wcześnie wszystkie niezbędne pomoce i przenieście się wraz z dziećmi do pachnącej wanilią i smakującej czekoladą krainy lodów. Inspirację do stworzenia scenariusza stanowiły piosenki The Ice Cream Song oraz What’s Your Favorite Flavor Of Ice Cream? autorstwa Super Simple Songs (teledyski do obu utworów można obejrzeć na kanale YouTube Super Simple Songs – Kids Songs). Propozycje zamieszczone w poniższym scenariuszu można zrealizować w trakcie warsztatów językowych w podanej kolejności lub wybrać jedynie kilka z nich i dostosować do własnych pomysłów.
GRUPA WIEKOWA:
uczniowie klas I–III.
CELE OPERACYJNE:
• zapoznanie z nazwami smaków lodów w języku angielskim,
• doskonalenie umiejętności odpowiadania na pytania: How many scoops for you?, What’s your favourite flavour of ice cream?,
• doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 1–10,
• pobudzanie procesów poznawczych, rozwijanie logicznego myślenia,
• doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
• motywowanie dzieci do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. How many scoops? – przeliczanie gałek lodów
Do przeprowadzenia tej aktywności doskonale nada się piasek kinetyczny (do nabycia w przeróżnych kolorach) oraz gałkownica do nakładania lodów, którą zapewne znajdzie się w niejednej kuchni. Zabawa polega na tym, że dzieci rzucają dużą kostką i w zależności od tego, ile oczek wypadnie, tyle lodowych gałek muszą nałożyć do papierowego pojemnika na lody. Pojemniki tego typu są biodegradowalne i ekologiczne i choć są uważane za opakowania jednorazowe, to jeśli służą nam do zabaw bez użycia wody, można z nich korzystać wielokrotnie. Po zabawie wystarczy je tylko przetrzeć suchą szmatką.
Wskazówka:
Piasek kinetyczny możemy również wykonać samodzielnie. Wystarczy wymieszać ze sobą piasek, mąkę ziemniaczaną lub kukurydzianą i płyn do mycia naczyń (lub oliwkę dla dzieci). Na początku mieszamy suche składniki (piasek i mąkę), a następnie stopniowo dodajemy do nich wodę wymieszaną z płynem do mycia naczyń. Nie trzeba przy tym trzymać się sztywno żadnych konkretnych proporcji. Wystarczy wyrabiać masę do uzyskania idealnej konsystencji. Jeśli piasek wychodzi zbyt suchy, możemy dodać więcej wody, a jeśli jest zbyt mokry – dodajemy odrobinę mąki. Właściwie przygotowany piasek kinetyczny powinien być jednocześnie elastyczny, sypki i mokry. Powstałą masę można podzielić na mniejsze porcje i do każdej z nich dodać inny barwnik spożywczy oraz olejek zapachowy.
2. What’s your favourite flavour of ice cream?
Opisana zabawa jest związana z piosenką z kuźni Super Simple Songs o takim samym tytule. Dzięki niej dowiemy się, jakie są ulubione smaki lodów naszych uczniów. Podczas wprowadzania piosenki warto przygotować karty obrazkowe przedstawiające gałki lodów w odpowiednim kolorze wraz z podpisem. Nie musimy ograniczać się jedynie do smaków pojawiających się w piosence (vanilla, chocolate, strawberry, chocolate chip, pistachio, cookies & cream, birthday cake, mint chip, cookie dough, peanut butter, cherry, rocky road). Doskonałym pomysłem jest przygotowanie sensorycznych kart obrazkowych. Każda gałka może zostać wykonana z innego materiału, np. czekoladową można przygotować z brązowego pluszu, pistacjową z zielonej pianki dekoracyjnej, a wiśniową z bordowego papieru ściernego. Możemy je również wykleić sypkimi produktami spożywczymi, takimi jak ryż, makaron czy kasza. Niektóre z kart możemy ponadto przeobrazić w karty zapachowe – wystarczy spryskać je olejkami spożywczymi. Wykorzystywanie na zajęciach popularnych flashcards nie musi przecież ograniczać się jedynie do zmysłu wzroku. Czerpmy garściami z innych zmysłów – jeśli dodamy np. dotyk i zapach, dzieci dużo szybciej i na dłużej zapamiętają wprowadzane na zajęciach słownictwo.
Po (wielozmysłowym) zapoznaniu uczniów z nazwami smaków zadajmy im pytanie pojawiające się w tytule piosenki. Zachęćmy dzieci do udzielania odpowiedzi pełnym zdaniem: My favourite flavour of ice cream is… Po kilkunastokrotnym wysłuchaniu zarówno pytania, jak i odpowiedzi uczniowie z pewnością zapamiętają ich strukturę. Aktywnością podsumowującą zabawę może być wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej przedstawiającej rożek z gałką lodową o ulubionym smaku.
3. Yummy ice-cream – culinary lesson
Może pokusicie się o wykonanie wspólnie ze swoimi uczniami pysznych lodów? Przygotowanie lodów sorbetowych nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności. Wystarczy zblendować wcześniej zamrożone owoce (świetnie sprawdzą się owoce leśne, ale w zasadzie można wykorzystać dowolne ich rodzaje), wymieszać z odrobiną wody, cukru (lub miodu) i od razu serwować. Uczniowie mogą udekorować swoje porcje listkami świeżej mięty lub kawałkami świeżych owoców. Dzięki zajęciom tego typu utrwalimy z uczniami dość rzadko wykorzystywane (a jakże przydatne w codziennym życiu) słownictwo związane z kulinariami: ingredients, procedure, recipe, add, stir, mix, blend, serve, garnish itp.
Jeśli nie macie czasu lub możliwości na zorganizowanie z uczniami warsztatów kulinarnych, podczas których wspólnymi siłami przygotujecie lody, możecie skorzystać z usług nowoczesnych lodziarni wykonujących lody ze starannie dobranych składników, które posiadają w swojej ofercie tzw. rower lodowy. Pracownik lodziarni przyjeżdża wtedy pod placówkę, a dzieci mogą wybrać nie tylko smak lodów, lecz także smak wafelków. Warto zorganizować tego typu atrakcję – na pewno długo pozostanie ona dzieciom w pamięci.
4. Can I have an ice-cream, please? – zabawa językowa doskonaląca umiejętność prowadzenia dialogów
Nauczyciel (z pomocą uczniów) przygotowuje w sali (w ogrodzie lub na boisku) stoisko do sprzedawania lodów, przed którym umieszcza tablicę z wyszczególnionymi smakami lodów (napisanych oczywiście w języku angielskim). Na początku zabawy nauczyciel wciela się w rolę sprzedawcy lodów, uczniowie natomiast w rolę kupujących (po oswojeniu się z formułą zabawy w rolę sprzedawcy mogą oczywiście wcielać się również uczniowie). Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel rozdaje uczniom losową liczbę żetonów, guzików, okrągłych koralików lub innych przedmiotów imitujących monety, określając jednocześnie cenę za jedną gałkę – dzięki temu zabawa zyska dynamikę, ponieważ uczniowie będą mogli zamówić różną liczbę gałek, w zależności od liczby posiadanych „monet”. Wiedza zdobyta w trakcie tej zabawy z pewnością przyda się uczniom podczas zagranicznych wakacyjnych wyjazdów. Dzięki niej będą mogli samodzielnie kupić lody o swoim ulubionym smaku. Czego chcieć więcej?
Uczniowie ustawiają się w kolejce i jeden po drugim zamawiają, a następnie płacą za swoje lody. Sprzedawca może również wydawać kupującym resztę.
Przykładowy dialog może wyglądać następująco:
– Hello.
– Hi.
– Can I have an ice cream please?
– Yes, of course. How many scoops?
– Two.
– What flavour?
– Pistachio and vanilla.
– Here you are.
– Thank you. How much it costs?
– Four coins.
– Here you are.
– Thank you, have a nice day.
– Bye-bye.
Wskazówka:
Do zabawy można wykorzystać zestaw do gry zręcznościowej „Szalone gałki”. W zestawie znajdują się kolorowe gałki lodów, rożek, podstawka oraz łyżka do lodów. Dodatkową atrakcją dla uczniów (oczywiście oprócz „zamawiania” i „płacenia” za lody) z pewnością będzie trzęsący się różek, który utrudnia układanie gałek na rożku.