Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Zgaduję, że to… dobra zabawa, kalambury i lektury Scenariusz lekcji języka polskiego Opracowała: Małgorzata Szymczak GRUPA WIEKOWA: uczniowie klas VI szkoły podstawowej. CZAS TRWANIA: 90 minut. CEL GŁÓWNY: przypomnienie wiadomości o lekturach. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: • przypomina sobie informacje o dotychczas poznanych lekturach szkolnych, • samodzielnie wykonuje kreatywne zadanie, • sprawdza stan swojej wiedzy na temat lektur. FORMA PRACY: • indywidualna. METODY PRACY: • ćwiczenia praktyczne. PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI: Ten przykładowy scenariusz został przygotowany dla klasy VI, natomiast zajęcia z zastosowaniem tych samych metod można przeprowadzić oczywiście w każdej klasie. Propozycje można wykorzystać zarówno w ramach lekcji online, jak i zajęć prowadzonych w trybie stacjonarnym. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Pierwsza lekcja 1. Podanie planu i celów lekcji. 2. Zapisanie tematu lekcji. 3. Nauczyciel przedstawia kolejno slajdy swojego autorstwa, które są zagadkami dotyczącymi lektur. Mogą mieć one dowolną, kreatywną formę, np. wierszyka, rebusu, komiksu, łamigłówki, cytatu, rysunkowego skojarzenia. Przykładowe projekty: Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz Hobbit, czyli tam i z powrotem, J. R. R. Tolkien 4. Chętni uczniowie odgadują, z jaką lekturą łączy się każda z zagadek. 5. Następnie uczniowie wymieniają tytuły oraz autorów wszystkich lektur, które dotychczas wspólnie poznali. Nauczyciel uzupełnia listę o pozycje, których nikt nie wskazał. 6. Uczniowie sporządzają notatkę. Nauczyciel zaznacza, że z jednej strony pełni ona funkcję powtórzenia wiadomości, a z drugiej strony będzie dla nich pomocą, gdy będą tworzyli własne łamigłówki. 7. Nauczyciel prosi o zrobienie zadania, na którego wykonanie klasa ma tydzień: Wybierz trzy lektury i przygotuj do każdej z nich po jednej zagadce. Wyślij ją nauczycielowi na pocztę elektroniczną. Druga lekcja 1. Nauczyciel dziękuje uczniom za wykonaną wcześniej pracę. 2. Nauczyciel informuje uczniów, że wybrał po jednej zagadce spośród trzech przygotowanych przez każdego ucznia i stworzył z nich prezentacje. 3. Nauczyciel wyświetla slajdy. Za każdym razem wyznacza jedną osobę, która będzie próbować odgadywać daną zagadkę. Dzięki temu każdy uczeń będzie miał szansę wziąć udział w zabawie i jednocześnie nie trafi na swoją łamigłówkę. 4. Nauczyciel proponuje pozostałym uczniom, aby próbowali samodzielnie odgadnąć tytuł i autora podczas wyświetlania każdego slajdu. Uczniowie mogą to robić na kartkach, aby sprawdzić swoją wiedzę i pozwolić innym na udział w zabawie. Podsumowanie • Nauczyciel prosi chętnych uczniów, aby podzielili się tym, ile zagadek udało im się samodzielnie rozwiązać. • Nauczyciel pyta uczniów, czy podobała im się taka forma powtórzenia. Czy dzięki tej lekcji przypomnieli sobie informacje na temat lektur? Czy któraś z lektur wymaga według nich uzupełnienia informacji? Jaki sposób powtarzania wiadomości sprawdza się u nich najlepiej? • Nauczyciel dziękuje uczniom za zaangażowanie podczas wspólnej nauki i zabawy.