Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

Ogród wiosną Scenariusz zajęć plenerowych z wykorzystaniem technik Freineta i elementów oceniania kształtującego Opracowała: Małgorzata Wesołowska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu O SCENARIUSZU: Wszyscy czekamy na pierwsze wiosenne dni, kiedy to na dworze robi się coraz cieplej, słońce grzeje coraz mocniej, a przyroda budzi się na nowo do życia. Wraz z nią budzimy się i my, coraz częściej się uśmiechając i chcąc przebywać na świeżym powietrzu coraz dłużej. Marzą o tym przede wszystkim dzieci, dlatego zachęcam do organizowania lekcji w plenerze, by zaspokoić ich potrzebę ruchu, ale też by pozwolić im poznawać i doświadczać w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. BLOK TEMATYCZNY: wiosna dookoła nas. CEL OGÓLNY: rozwijanie predyspozycji poznawczych i ciekawości świata. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: • samodzielnie dokonuje obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wiosennym, • wie, co dzieje się wiosną w ogrodach, • prawidłowo nazywa prace wykonywane wiosną w ogrodzie, • dzieli się wiedzą z innymi, • odpowiedzialnie wykonuje powierzone mu zadania, • współpracuje w parze lub w grupie, • dba o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie drogi. CELE DLA UCZNIA (ocenianie kształtujące): • znam wiosenne prace wykonywane w ogrodzie, • wiem, czemu one służą. NACOBEZU NAUCZYCIELA (ocenianie kształtujące): • zwracam uwagę na bezpieczne zachowanie podczas drogi, • zwracam uwagę na prawidłową pracę w zespole i w grupie. METODY: • wybrane techniki Freineta, • poglądowa, • czynna, • słowna. FORMY PRACY: • indywidualna, • grupowa, • w parach, • z całym zespołem. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: • zadania do wykonania – doświadczenia poszukujące Freineta, • notatniki, • przybory do pisania. PRZEBIEG ZAJĘĆ PLENEROWYCH: 1. Dzieci przygotowały się do zajęć w oparciu o fiszkę prowadzącą, którą otrzymały kilka dni wcześniej. Fiszka prowadząca • Zaproś swoich bliskich na spacer i wspólnie zaobserwujcie zmiany zachodzące w przyrodzie. • Dowiedz się, dlaczego do nich dochodzi i w jakich miejscach możemy je dostrzec? • Zapytaj, co o tej porze roku dzieje się w ogrodach? 2. Zajęcia mogą odbywać się np. na ogródkach działkowych w mieście. Pierwsza część zajęć ma jednak miejsce w szkole: dzieci odkrywają temat (Ogród wiosną), kodując poszczególne jego litery. 3. Wykorzystując elementy oceniania kształtującego, nauczyciel, wspólnie z dziećmi, ustala cele i NaCoBeZu. Wychodząc w teren, uczniowie wiedzą już, czego mogą nauczyć się podczas tych zajęć i jakie cele powinni osiągnąć. 4. Klasa wyrusza w drogę. Każde z dzieci ma ze sobą kartkę z przygotowanymi przez nauczyciela zadaniami do wykonania w czasie zajęć w terenie (karta pracy oraz doświadczenie poszukujące), a także notatnik i przybory do pisania oraz rysowania, by samodzielnie doświadczać, obserwować i mieć możliwość zanotowania lub narysowania tego, co zauważą w ogrodach. O tym, czy będą pracować samodzielnie, w parach czy w grupach, uczniowie decydują samodzielnie. Zadania do wykonania – doświadczenie poszukujące Freineta • Zaobserwuj, co się dzieje w ogrodach o tej porze roku i zanotuj krótko swoje obserwacje. • Jakie prace wiosenne wykonano w ogródkach? • Co dzieje się na drzewach i krzewach o tej porze? • Jeśli zauważysz jeszcze coś ciekawego, zapamiętaj to lub zapisz. 5. Po dotarciu na miejsce nauczyciel i uczniowie ustalają zasady obowiązujące podczas zajęć – dotyczą one głównie bezpieczeństwa w czasie spacerowania alejkami i wykonywania zadań. 6. Spacerując, uczniowie podejmują samodzielne działania: obserwacje, wykonywanie notatek w dowolny sposób, wymiana zdań, porównywanie, stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. 7. Uczniowie nazywają też pierwsze wiosenne kwiaty, które można zobaczyć w ogrodach, rysują je lub zapisują niektóre nazwy. 8. Po mniej więcej godzinnych zajęciach w terenie grupa wraca do domu. Nauczyciel umawia się z uczniami, że następnego dnia przyniosą do szkoły swoje notatki, gdyż temat będzie kontynuowany, ale już na innych zasadach.