Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 9 LUTEGO 2021
Wcześniejsze przyjęcie dziecka do szkoły
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Czy dziecko uczęszczające pierwszy rok do przedszkola (roczne przygotowanie przed-szkolne) może być przeniesione po pierwszym semestrze do pierwszej klasy i czy poradnia psychologiczno-pedagogiczna może wydać w trakcie roku szkolnego opinię w sprawie wcześniejszego przyjęcia do szkoły?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.).
Zgodnie z art. 36 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe na wniosek rodzi-ców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalen-darzowym kończy sześć lat.
Istotny w kontekście zadanego pytania jest natomiast ust. 3 przywołanej regulacji, według którego dziecko, które zostało wcześniej przyjęte do szkoły podstawowej, jest zwolnione z obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, czyli rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Oznacza to, że przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej powinno nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem przygotowania przedszkolnego, co też wyklucza możli-wość przejścia do szkoły w trakcie roku szkolnego.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM