Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
Zimowe tajemnice
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem technik Freineta i elementów Oceniania Kształtującego
Scenariusz obejmuje jeden dzień spędzony w szkole, czyli ok. czterech godzin lekcyjnych, i uwzględnia zadania z zakresu edukacji przyrodniczej, polonistycznej, plastycznej, społecznej i matematycznej.
GRUPA WIEKOWA:
uczniowie klas II szkół podstawowych.
CEL GŁÓWNY:
rozwijanie predyspozycji poznawczych i ciekawości w poznawaniu świata.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
• sprawnie rozwiązuje krzyżówkę,
• zauważa zmiany zachodzące w przyrodzie,
• samodzielnie tworzy notatki,
• umie dobrać skojarzenia do pojęcia,
• umie zaprezentować swoją pracę na forum klasy,
• układa zdania z rozsypanek wyrazowych,
• prawidłowo odczytuje i zaznacza godziny na zegarze,
• umie rozwiązać zadania tekstowe z wykorzystaniem zegara,
• zgodnie współpracuje w parach,
• umie dokonać podziału pracy w grupie.
CELE DLA UCZNIA:
• umiem obserwować zmiany w przyrodzie,
• wyodrębniam tajemnice zimowe (cechy zimy).
NACOBEZU NAUCZYCIELA:
• zwracam uwagę na waszą współpracę podczas obserwacji w terenie,
• interesuje mnie także umiejętność podziału zadań podczas pracy w grupach,
• będę też obserwować, jak radzicie sobie z układaniem zdań z rozsypanek wyrazowych.
METODY PRACY:
• techniki Freineta,
• czynnościowa,
• słuchowa,
• poglądowa,
• metody miękkie.
FORMY PRACY:
• indywidualna,
• w parach,
• grupowa,
• z całym zespołem klasowym.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• fiszka prowadząca,
• zadania do wykonania – doświadczenia poszukujące Freineta,
• krzyżówka,
• rozsypanki wyrazowe,
• notatniki, tarcze zegarowe,
• film edukacyjny: Zima –jak powstaje śnieg?
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozwiązanie krzyżówki w parach w celu uzyskania tematu dnia: „Zimowe tajemnice”.
2. Po odczytaniu tematu nauczyciel zapisuje go na tablicy, a uczniowie – w zeszytach.
3. Odbycie narady klasowej (Freinet) w celu stworzenia planu zadań.
• Dzieci wraz z nauczycielem siadają w kręgu na dywanie i przeprowadzają tzw. naradę klasową, czyli proponują swoje pomysły na zajęcia, np. spacer, czytanie zimowych tekstów, oglądanie zdjęć, filmów o zimie, wykonywanie prac plastycznych itp. – pomysły podają uczniowie, a nauczyciel zapisuje je w notatniku.
• Następnego dnia nauczyciel przedstawia dzieciom ich propozycje zapisane większym drukiem, odczytują je na głos i wspólnie zawieszają w widocznym miejscu klasy, by móc sprawdzić, czy wszystkie zaplanowane działania zostały wykonane.
4. Wyjaśnienie przez nauczyciela pierwszego zadania z powstałego planu, którym będzie spacer do parku, lasu, w miejsce, gdzie można zaobserwować zimowe zmiany w przyrodzie. Jeżeli w pobliżu szkoły nie ma takiego miejsca, zamiast tego można wykorzystać tablicę interaktywną i obejrzeć film edukacyjny, np. z platformy Scholaris.
5. Ustalenie pierwszego celu dla ucznia i NaCoBeZu nauczyciela.
6. Przygotowanie dzieci do wyjścia na spacer. Przed wyjściem uczniowie otrzymują od nauczyciela zadania do wykonania w terenie – doświadczenia poszukujące Freineta.
Zadania do wykonania – doświadczenia poszukujące
• Zaobserwuj, jak wygląda teraz miejsce, do którego przyszliśmy.
• Zanotuj na kartce wszystkie zmiany, które zaszły w przyrodzie.
• Zastanów się, dlaczego pada śnieg, a woda w kałuży, w jeziorze czy w rzece zamarza?
• Porównaj swoje obserwacje z innymi, uzupełnij notatki.
Dzieci dokonują obserwacji indywidualnie, w parach lub w małych grupach
7. Stworzenie „mapy myśli” do pojęcia „zimowe tajemnice” oraz określenie drugiego celu dla ucznia. Dzieci samodzielnie dobierają się w grupy i dokonują porównań swoich obserwacji, dzielą się zdobytą wiedzą i uzupełniają notatki (ok. 5–7 min.). Następnie każda grupa otrzymuje kartkę z bloku A3 z napisem „zimowe tajemnice” i wspólnie rysują, zapisują wszystko to, co ich zdaniem może być zimową tajemnicą, np. padający śnieg, śnieg z deszczem, zamarznięta kałuża, jezioro, białe drzewa itp.
8. Prezentacja wykonanych prac na forum klasy przez poszczególne grupy.
Przerwa śródlekcyjna – zabawa ruchowa przy muzyce.
9. Obejrzenie na tablicy interaktywnej filmu edukacyjnego Zima – jak powstaje śnieg? (film ABC Zabawa, https://www.youtube.com/watch?v=tcDocaYgq2c, dostęp: 3 lutego 2021), który pozwoli znaleźć odpowiedzi do zadania 3. z doświadczeń poszukujących.
10. Układanie zdań z rozsypanek wyrazowych. Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela poszczególne, nieuporządkowane wyrazy w zdaniu na paskach papieru. Dzieci rozcinają je, układają zdania i odczytują na głos. Każde zdanie nauczyciel zapisuje na tablicy, a uczniowie najpierw wklejają je, po czym prawidłowo przepisują.
Zdania do zapisania:
• Zima ma wiele tajemnic.
• Prószy śnieg i robi się biało.
• Jeziora i rzeki zamarzają.
• Drzewa i krzewy okrywają się białą pierzynką.
• Na drogach jest ślisko.
• Przerwa na boisku lub śródlekcyjna w sali lekcyjnej.
11. Rozwiązywanie zadań tekstowych o tematyce zimowej z wykorzystaniem zegara – pozwalają na rozwijanie sprawności dodawania i odejmowania pamięciowego w danym zakresie liczbowym, utrwalanie odczytywania i zaznaczania określonych godzin na tarczy zegarowej. Treść zadań podaje nauczyciel lub dzieci układają treść do przedstawionego im rysunku.
Zadanie 1
W miasteczku Iwony śnieg zaczął prószyć 8.00 i prószył aż trzy godziny. Wskaż na zegarze podane godziny i oblicz, o której godzinie przestał padać śnieg w tym miasteczku? Wykonaj rysunek do zadania.
Zadanie 2
Zosia była na lodowisku od 11.00 do 14.00. Ile godzin Zosia przebywała na lodowisku? Wykonaj rysunek do zadania i oblicz.
12. Podsumowanie całego dnia w szkole jedną z wybranych przez siebie metod miękkich.