Bezpłatna aplikacja na komputer – MM News... i jestem na bieżąco! Sprawdzam

 

STAN PRAWNY NA 4 KWIETNIA 2024

Wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego dla nauczycieli powinien wskazywać regulamin wynagradzania. Stawka tego dodatku może być określona dowolnie – kwotowo lub jako procent od wynagrodzenia zasadniczego. Za jego wysokość nie odpowiada jednak dyrektor, ale organ prowadzący daną placówkę oświatową.

Przepisy prawa dotyczące ustalania regulaminu wynagradzania

Regulamin wynagradzania jest aktem, którego podjęcie jest w przypadku większości pracowników uzależnione od wielkości zakładu pracy oraz działalności organizacji związkowych w nim funkcjonujących. 

Ogólnym przepisem prawa pracy określającym zasady przyjmowania regulaminu wynagradzania jest art. 772 Kodeksu pracy, stosownie do którego:

  • pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania,
  • pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, może ustalić warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania,
  • pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie.

Jakkolwiek regulacja ta dotyczywiększości pracowników, to jednak nie ma zastosowania w odniesieniu do nauczycieli. Pedagogów również obejmują postanowienia regulaminu wynagradzania, ale zasady jego przyjmowania oraz treść są szczególne i związane ze specyfiką wynagradzania pracowników pedagogicznych – zostały określone w przepisach Karty nauczyciela

Ważne!
Ustalenie regulaminu wynagradzania nauczycieli jest obowiązkowe, niezależnie od liczby nauczycieli zatrudnionych w danym zakładzie pracy. 

Zasady przyznawania dodatku motywacyjnego

Regulamin wynagradzania nauczycieli nie jest przyjmowany przez pracodawcę, lecz przez organ prowadzący, na podstawie art. 30 ust. 6 Karty nauczyciela. Ponadto reguluje on zasady przyznawania nauczycielskich dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz stosowania godzin ponadwymiarowych itd. Na podstawie art. 30 ust. 6 KN organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:

  • wysokość stawek dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, za warunki pracy oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków,
  • szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

Jednym ze składników wynagrodzenia, którego dotyczy regulamin wynagradzania nauczycieli, jest zatem dodatek motywacyjny. Zgodnie z przywołaną delegacją ustawową regulamin powinien określić wysokość stawki tego dodatku oraz szczegółowe warunki jego przyznawania.

Ważne!
Stawka dodatku może być określona dowolnie, kwotowo lub jako procent od wynagrodzenia zasadniczego, ale ma być mierzalna, co oznacza, że nauczyciel na podstawie zapisu regulaminu powinien wiedzieć, jaka stawka dodatku mu przysługuje.

Stawka wynagrodzenia nie jest stała. Naczelny Sąd Administracyjny w Wyroku z dnia 5 listopada 2020 r.