Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 6 LISTOPADA 2020
Zmiana warunków zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego – porozumienie zmieniające
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Czy nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie z Karty nauczyciela, na którego wniosek od 1 września 2020 r. nastąpiła zmiana etatu z całego na pół, powinien otrzymać świadectwo pracy i nową umowę o pracę, czy wystarczy porozumienie zmie-niające z nowymi warunki pracy i płacy?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320),
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215).
W tym wypadku zawrzeć można porozumienie zmieniające. Aby jednak udzielić pełnej od-powiedzi na to pytanie, odnieść się należy w pierwszej kolejności do przepisów Kodeksu pra-cy. Można zauważyć, że co prawda instytucja porozumienia zmieniającego nie została w nim wprost uregulowana, jednak jej istnienie wywieść można z treści art. 30 § 1, zgodnie z którym umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron. Stosując wnioskowanie a ma-iori ad minus (jeżeli norma dozwala czynić więcej, to dozwala czynić również mniej), doj-dziemy do wniosku, że skoro strony są uprawnione do rozwiązania stosunku pracy na pod-stawie porozumienia stron, to również są uprawnione do zmiany jego treści z zastosowaniem porozumienia zmieniającego. Instytucja ta jest szeroko stosowana na gruncie prawa pracy i jej istnienie nie jest kwestionowane.
Odnosząc się z kolei do treści pytania, zwrócić trzeba uwagę na art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty nau-czyciela, zgodnie z którym rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na pod-stawie mianowania może nastąpić również na mocy porozumienia stron. Jest to więc instytucja analogiczna do tej z art. 30 § 1 Kodeksu pracy, stąd analogicznie wydaje się, że nie ma przeciwwskazań do zastosowania w przypadku opisanym w pytaniu porozumienia zmieniają-cego, oczywiście jeżeli dyrektor przedszkola wyraża zgodę na ograniczenie wymiaru zatrud-nienia nauczyciela.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM