STAN PRAWNY NA 1 GRUDNIA 2023
Wyposażenie pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych w odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej reguluje w placówce regulamin pracy wprowadzany na podstawie Kodeksu pracy.
Przed określeniem rodzaju środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także zasad ich przyznawania pracownikom, należy dokonać oceny ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach. Następnie ustalenia są umieszczane w regulaminie pracy lub załącznikach do niego. W przywołanych dokumentach wskazuje się stanowiska, na których przysługują odzież i obuwie ochronne, oraz okresy ich zużywania.
Ważne!
Regulamin pracy w publicznej placówce oświatowej wymaga uzgodnień ze związkami zawodowymi. Jeżeli w danej placówce nie działa organizacja związkowa, dyrektor dokonuje tych ustaleń w porozumieniu z osobami wybranymi przez pracowników.
Odzież robocza a odzież ochronna
Należy odróżnić odzież ochronną od odzieży roboczej.
Ważne!
Zamiast zaopatrzyć w odzież roboczą, można wypłacić pracownikowi ekwiwalent, natomiast odzież ochronną musi zapewnić pracodawca. Do odzieży ochronnej zalicza się ubranie, które okrywa lub zastępuje odzież osobistą i chroni pracownika przed jednym lub wieloma zagrożeniami na stanowisku pracy.
Odzieżą ochronną nie jest odzieżprzeznaczona do wykonywania prac, przy których:
- istnieje możliwość intensywnego pobrudzenia substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia,
- działają czynniki przyspieszające niszczenie odzieży lub
- wymagana jest specjalna czystość wytwarzanego produktu.
Ten rodzaj odzieży zaliczany jest do odzieży roboczej, która nie podlega obowiązkowej certyfikacji. Rodzaj odzieży roboczej zależy od stanowiska zajmowanego przez pracownika oraz obowiązków przez niego pełnionych.
Pracodawca decyduje o rodzajach odzieży roboczej, które będą używane na określonych stanowiskach pracy, a także o okresach jej użytkowania. Dyrektor zobowiązany jest również do uwzględnienia interwałów czasowych, po których dane ubranie nie nadaje się już do używania z powodu zniszczenia. Ponadto uwzględnia on także wymagania technologiczne, sanitarne oraz bezpieczeństwo i higienę pracy. Jeśli pracodawca wypłaca pracownikowi ekwiwalent pieniężny zamiast zapewnić odzież roboczą, wówczas częstotliwość jego wypłaty powinna odzwierciedlać okres jej używania.
Ważne!
Odzież robocza stanowi własność pracodawcy i po zaprzestaniu korzystania z niej, pracownik powinien ją zwrócić. Wypłacając pracownikowi ekwiwalent pieniężny za odzież roboczą, pracodawca może, ustalając wysokość wypłaty, uwzględnić również okres zatrudnienia pracownika.
Obowiązki dyrektora
Dyrektor placówki oświatowej jako pracodawca jest zobowiązany do ustalenia:
- wykazu stanowisk, na których ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy pracownicy powinni otrzymywać odzież roboczą, ochronną i obuwie robocze; wykaz ten powinien obejmować zarówno stanowiska pedagogiczne, jak i administracyjne oraz obsługi technicznej,
- normy przydziału (rodzaju) odzieży, obuwia roboczego i odzieży ochronnej dla każdego stanowiska,
- okresu używalności poszczególnych rodzajów środkówochrony indywidualnej,
- trybu prania i czyszczenia odzieży roboczej lub sposobu wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
Informacje te powinny zostać określone w regulaminie pracy.