Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 18 WRZEŚNIA 2020
Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia można za jego zgodą wypłacić ekwiwalent za zaległy urlop?
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz wielu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Nauczyciel dyplomowany kształcenia zintegrowanego przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 26 sierpnia 2019 r. do 25 sierpnia 2020 r. W nowym roku szkolnym tj. od 1 września 2020 r. ma przydzielone wychowawstwo w klasie I szkoły podstawowej.
Za okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczycielowi należy się urlop uzupełniający, ale jego dłuższa nieobecność w pracy zakłóci organizację pracy szkoły (zatrudnienie na ten czas innego nauczyciela na zastępstwo, zmiana wychowawcy zwłaszcza w klasie pierwszej wpływa niekorzystnie na uczniów).
Czy istnieje możliwość wypłacenia temu nauczycielowi, za jego zgodą, ekwiwalentu za zaległy urlop?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2215).
Zasadą jest udzielanie urlopu w naturze, czyli w postaci dnia wolnego. Karta nauczyciela przewiduje jednak przypadki, w których wypłaca się ekwiwalent za urlop niewykorzystany i zgodnie z art. 66 ust. 2 tego aktu przysługuje on w razie:
• niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
• powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby,
• powołania do okresowej służby wojskowej,
• odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego.
Jak widać, przepis ten nie przewiduje wypłaty ekwiwalentu w innych przypadkach, w tym za zgodą nauczyciela. W sytuacji gdy nauczyciel pozostaje w zatrudnieniu, a co za tym idzie może wykorzystać urlop w naturze, należy go właśnie w ten sposób udzielić.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.