Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 21 SIERPNIA 2020
Czy nauczyciel może korzystać ze świadczeń funduszu socjalnego jako emeryt i pracownik jednocześnie?
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz wielu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Pracownik 29 stycznia 2020 r. przeszedł na emeryturę. Od 1 lutego 2020 r. został ponownie zatrudniony jako nauczyciel w wymiarze pół etatu. Czy może korzystać ze świadczeń funduszu socjalnego jako emeryt i jako pracownik?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. 1070).
Zgodnie z art. 2 pkt 5 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do korzystania z funduszu rozumiemy pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie ZFŚS, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Dla pracodawcy emerytem jest jednak osoba, która rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na to świadczenie i nadal je pobiera, bowiem przywołana regulacja, mówiąc o emerytach jako uprawnionych do korzystania z funduszu, wyraźnie posługuje się pojęciem byłego pracownika. Osoba, która ponownie zatrudni się w danym zakładzie pracy już po przejściu na emeryturę, nie jest zatem dla tego pracodawcy byłym pracownikiem, lecz pracownikiem aktualnie zatrudnionym. Ma ona prawo do świadczeń funduszu, ale właśnie jako pracownik, a nie emeryt. Nie powinna zatem pobierać podwójnych świadczeń.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.