Dostęp do serwisu wygasł w dniu . Kliknij "wznów dostęp", aby nadal korzystać z bogactwa treści, eksperckiej wiedzy, wzorów, dokumentów i aktualności oświatowych.
Witaj na Platformie MM.
Zaloguj się, aby korzystać z dostępu do zakupionych serwisów.
Możesz również swobodnie przeglądać zasoby Platformy bez logowania, ale tylko w ograniczonej wersji demonstracyjnej.
Chcesz sprawdzić zawartość niezbędników i czasopism? Zyskaj 14 dni pełnego dostępu całkowicie za darmo i bez zobowiązań.
STAN PRAWNY NA 31 LIPCA 2020
W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent za urlop dla nauczyciela w placówce nieferyjnej?
Opracował: Michał Łyszczarz, prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz wielu publikacji z zakresu prawa oświatowego
W placówce nieferyjnej pracuje nauczyciel, który od 1 września 1990 r. jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (18/18). Przeszedł na emeryturę dnia 28 stycznia 2020 r. Na świadectwie pracy wpisano, że wykorzystał 14 dni urlopu (ferie). Dnia 1 lutego 2020 r. został ponownie zatrudniony jako nauczyciel w wymiarze 1/2 etatu (9/18) na czas określony do 30 czerwca 2020 r. Za ile dni należy wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za urlop i z jakiego wymiaru zatrudnienia?
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (t. j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215).
Na dzień dzisiejszy pracownikowi przysługuje ekwiwalent z tytułu rozwiązania umowy o pracę z dniem 28.01.2020r. Zgodnie z art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli szkół feryjnych.
Wymiar 8 tygodni oznacza prawo do wypłaty ekwiwalentu za 56 dni. Od tego wymiaru należy odjąć ewentualny wymiar już wykorzystanego urlopu wypoczynkowego, jeżeli taki miał miejsce, np. w czasie ferii. Z pytania wynika, że wykorzystano 14 dni urlopu w czasie ferii, zatem ekwiwalent przysługuje za 42 dni urlopu niewykorzystanego.
Za okres zatrudnienia od 1.02.2020 r. do 30.06.2020 r. również należy wypłacić ekwiwalent. W tym wypadku jednak nauczyciel, zgodnie z art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela, nabywa prawo do ekwiwalentu w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego.
Oficyna MM nie udziela porad prawnych. Odpowiedzi są wyłącznie wyrazem własnej oceny Doradcy Prawnego Oficyny MM. Nie stanowią urzędowej wykładni prawa, a ich zastosowanie nie może rodzić odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania zaproponowanych rozwiązań zarówno ze strony Oficyny MM, jak i Doradcy Prawnego Oficyny MM.